[SOLVED] Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
NataliaB2
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 17, 2020 10:55 am

[SOLVED] Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Post autor: NataliaB2 »

Witajcie,
Nie jestem dobra z formuł i potrzebuję pomocy doświadczonych użytkowników :)
Nie wiem jaką formułę zastosować, aby przypisać wartość liczbową dla danej liczby. W kolumnie B mam wartość tekstową lub liczbową (uniw lub 64, 65, 72 itd), gdzie wartość tekstowa w danej komórce pojawia się raz a liczbowa nawet kilkukrotnie. W komórce, w kolumnie B, potrzebuję umieścić wartość liczbową "-1" (rozdzieloną przecinkiem) tyle razy, ile jest wartości w kolumnie D (w odpowiadającej jej komórce), np w wierszu 2 jest wartość "uniw", i w kolumnie D w tym samym wierszu muszę zamienić "196" na "-1". Natomiast w wierszu 56 w kolumnie B jest 7 wartości liczbowych i w kolumnie D w tym samym wierszu muszę wpisać 7x "-1".

Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłam :)

Przesyłam plik z danymi.
Załączniki
test1.ods
(16.03 KiB) Pobrany 131 razy
Ostatnio zmieniony wt lis 17, 2020 3:53 pm przez NataliaB2, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Post autor: Jermor »

Nie jesteś dobra z formuł ale chyba coś próbowałaś wymyślić?
Może najpierw napisz co wg. ciebie uniemożliwia ci obliczenia. Bo temat wygląda mi na jakieś zaliczenie, zwłaszcza, że zestaw danych zbieżny z twoim, pojawił się niedawno w innym poście (https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... f=9&t=5472).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
NataliaB2
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 17, 2020 10:55 am

Re: Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Post autor: NataliaB2 »

Niestety nie mam pojęcia co mogłabym z tym zrobić. Szkołę kończyłam dawno więc nie potrzebuję zaliczenia. Plik zawiera ponad 200 wierszy i nie chcę tego robić ręcznie (innego rozwiązania znaleźć nie potrafię). Plik jest wycinkiem danych z naszego (firmowego magazynu), aktualizacje robimy plikiem csv. Co uniemożliwia mi obliczenie? Brak znajomości formuł, nie wiem nawet od czego powinnam zacząć.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Post autor: Jermor »

No dobrze, nich ci będzie. Oto ta formuła (do wpisania w pierwszym wierszu danych i skopiowania w dół):

Kod: Zaznacz cały

=ZASTĄP(POWT(",-1";1+DŁ(B2)-DŁ(PODSTAW(B2;ZNAK(10);"")));1;1;"")
A działa tak:
  1. DŁ(B2) wylicza długość tekstu znajdującego się w komórce.
  2. PODSTAW(B2;ZNAK(10);"") zastępuje każdy znak nowej linii (ZNAK(10)) w tej komórce pustym ciągiem, przez to nowy ciąg jest krótszy o tyle znaków ile było nowych linii.
  3. DŁ(PODSTAW(B2;ZNAK(10);"")) wylicza długość tego skróconego ciągu.
  4. DŁ(B2)-DŁ(PODSTAW(B2;ZNAK(10);"") oblicza ile znaków nowej linii znalazło się w komórce.
  5. POWT(",-1";1+DŁ(B2)-DŁ(PODSTAW(B2;ZNAK(10);""))) tworzy nowy ciąg złożony z przecinka, znaku minus i cyfry 1, powtórzony tyle razy ile było znaków nowej linii +1 (plus jeden dlatego, że gdy zawartość komórki była jednowierszowa, to nie zawierała znaku nowej linii i różnica długości wynosiła 0.)
W tym momencie ciąg zawiera wszystkie potrzebne jedynki, ale zaczyna się od przecinka. Dlatego
ZASTĄP(POWT(",-1";1+DŁ(B2)-DŁ(PODSTAW(B2;ZNAK(10);"")));1;1;"") odnajduje w tym ciągu jeden znak zaczynający się na pozycji 1 i zastępuje go pustym ciągiem.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
NataliaB2
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 17, 2020 10:55 am

Re: Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbowe

Post autor: NataliaB2 »

Dziękuję, ułatwiłeś mi pracę. Naprawdę jestem wdzięczna!
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] Jaką wybrać formułę? Wartości tekstowe i liczbo

Post autor: Jan_J »

//
[...] wygląda mi na jakieś zaliczenie [...]
Ja też miewam takie odczucia. Więc jeśli nie, to chyba pozytywny sygnał o naszym szkolnictwie (a może o naszym wyobrażeniu o nim): że zadaje problemy bliskie praktyki. Przynajmniej czasem; przynajmniej tyle.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ