[SOLVED] Licz jeżeli z warunkami

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Adamoos
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 1:07 pm

[SOLVED] Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Adamoos »

Witam wszystkich
Chciałbym policzyć liczby w tabelce za pomocą funkcji licz jeżeli ale mam warunki i nie wiem czy ta funkcja do tego jest odpowiednia, może jest prostszy sposób
Przeszukałem forum ale nie znalazłem nic podobnego.
Mam tabelkę do której w pisuje 20 liczb z zakesu 1-40 dane za pomoca macierzy zaciąga mi w inne miejsce arkusza i jeżeli dana liczba występuje to w tabelce jest zapisana jako 1. Chciałbym zliczyc 10- kami ile jest liczb z ostanich 6 zapisów, ale chciałbym aby były spełnione warunki: jeżeli np B13:B14=0 to wynik zero i tutaj sobie radze, funkcją jezeli (licz.jezeli B13:B14;B3)=0;0;licz.jezeli (B9:B14) i mam wynik, ale chciałbym dodać jeszcze jeden warunek mianowicie, jeżeli b12:B14 większe od 0 i jednocześnie B4:b11 <=1 to zliczac ma B9:B14 i tutaj polegam :((
Załączniki
liczjezeli_z warunkami.ods
(13.59 KiB) Pobrany 189 razy
Ostatnio zmieniony pt paź 30, 2020 4:01 pm przez Adamoos, łącznie zmieniany 1 raz.
openOffice 3,3 windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Jermor »

Zacznę od tego, że opis jaki dodałeś do twego problemu jest niezwykle skomplikowany.
Adamoos pisze:Mam tabelkę do której w pisuje 20 liczb z zakesu 1-40 dane za pomoca macierzy zaciąga mi w inne miejsce arkusza i jeżeli dana liczba występuje to w tabelce jest zapisana jako 1.
To zdanie niczego nie wnosi do opisu. Wystarczy podać, że masz tabelkę o ponumerowanych 40. kolumnach zawierająca w różnych pozycjach liczbę 1.
I tu jest cały rozwiązany cały problem, chociaż nadal nie rozumiem
Adamoos pisze:Chciałbym zliczyc 10- kami ile jest liczb z ostanich 6 zapisów
Zacznijmy od tego, że funkcja LICZ.JEŻELI nie jest tu w ogóle potrzebna. Wystarczy zwykła SUMA. Suma jedynek jest jednocześnie ich ilością.
Zatem:
  • Warunek 1. Jeżeli B13 i B14 są równe 0 to wynik ma być zerowy. Tu wystarczy zapis (B13+B14)>0 oznaczę to jako składnik1.
  • Warunek 2. B12 do B14 większe od 0. Czy chodzi o to, że przynajmniej jedna z nich jest większa od 0, czy wszystkie muszą być większe od 0. Gdy przynajmniej jedna to SUMA((B12:B14)>0, gdy wszystkie komórki muszą mieć jedynki, wówczas SUMA(B12:B14)=3 oznaczę to jako składnik2
  • Warunek 3.
    Adamoos pisze:i jednocześnie B4:b11 <=1
    jest najbardziej niezrozumiały. Skoro w tabeli są tylko 1 lub nic (czyli zero) to niezależnie od układu wartości w tym zakresie warunek będzie spełniony dla wszystkich komórek.
  • Zaprezentowana formuła pomija zatem warunek 3.

    Kod: Zaznacz cały

    =(składnik1)*(składnik2)*SUMA(B9:B14)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Adamoos
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 1:07 pm

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Adamoos »

Dziękuję Jarmor, za zaangażowanie, zrobiłem jak zasugerowałęś ale coś robię źle, bo w pierwszej komórce tj B15 wskazał "PRAWDA" a w drugiej C15 #ARG! .Masz racje opis troche skomplikowany poprzez moje skróty myślowe:))
Jeszcze raz opisze o co mi chodzi na podstawie załączonego załącznika w pierwszym poście
Chciałbym aby w kolumnach od b15:AO15 zliczł mi ilość jedynek z kolumn od np B9:b14 z tym ,aby pomijał lub przyjmował jako zero jeżeli b13:b14 =0 i jeżeli b12:b14=3 też ma pomijac
pozostałe zliczać
openOffice 3,3 windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Jermor »

Jeżeli potwierdzasz, że poprawne jest takie zrozumienie problemu:
W obliczeniach biorą udział tylko wiersze od 9. do 14.
Dla każdej kolumny od B do AO należy policzyć ilość jedynek w tych własnie wierszach.
Gdy wierszu 13. i 14. wystąpi wartość 0 (puste) wynikiem obliczeń ma być 0, bez względu na inne jedynki w tej kolumnie.
Gdy w wierszu 12. i 13 i 14 wystąpi 1, to wynikiem także ma być 0.
Jeżeli to ma tak działać, to właściwą formułą będzie (dla danych w kolumnie B):

Kod: Zaznacz cały

=((B13+B14)>0)*(SUMA(B12:B14)<3)*SUMA(B9:B14)
W arkuszu swojego pierwszego postu umieściłeś jeszcze jedno zastrzeżenie:
jeżeli B4:B11 <=1 zlicza B12:B14
Co rozumiem tak, że jeśli wszystkie komórki w wierszu od 4 do 11 będą puste, to należy zliczyć jedynki tylko w zakresie od wiersza 12. do 14.
A jeśli tak jest, to wówczas formuła wygląda tak (także dla kolumny B):

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(SUMA(B4:B11)=0;SUMA(B12:B14);((B13+B14)>0)*(SUMA(B12:B14)<3)*SUMA(B9:B14))
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Adamoos
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 1:07 pm

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Adamoos »

Bardzo Dziękuję Jarmor za pomoc
w załączeniu mam plik gdzie wpisałem tak jak sugerowałeś ale w niektóreych komórkach pojawia się wynik a w innych "PRAWDA"
Możesz wskazać gdzie leży błąd ?
Załączniki
liczjezeli_z warunkami.ods
(14.31 KiB) Pobrany 163 razy
openOffice 3,3 windows 7
Adamoos
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 1:07 pm

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Adamoos »

Już poprawiłem jest ok o to mi chodziło tylko jak możesz to proszę zerknij na kolumne AG tam jest wynik 3 a powinien być jak w AM =0
openOffice 3,3 windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Jermor »

Wynik PRAWDA. Pojawia się, ponieważ niektóre komórki mają przypisany format "Wartość logiczna". Przy takim formatowaniu wartości 0, są prezentowane jako FAŁSZ a niezerowe jako PRAWDA. Nigdzie, jak zauważyłeś, nie pojawiły się wartości FAŁSZ, a to dlatego, że w opcjach programu Calc ("Narzędzia -> Opcje -> Calc -> Widok -> Wyświetl") wyłączyłeś opcję "Wartości zerowe", więc nie są one w ogóle pokazywane.
W pliku, który umieściłeś, wpisałeś niepoprawnie formułę, opuściłeś jeden nawias (powinien być po sekwencji ">0"), co zmieniło wyniki. Poprawiłem to i zwracam plik z poprawkami.
Kolumna AG w tym pliku zawiera tylko dwie jedynki w AG13 i AG14, więc wynik powinien być 2, i taki jest.
Załączniki
liczjezeli_z warunkami.ods
(17.2 KiB) Pobrany 167 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Adamoos
Posty: 37
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 1:07 pm

Re: Licz jeżeli z warunkami

Post autor: Adamoos »

Jarmor bardzo dziękuję za pomoc
wszystko działa
openOffice 3,3 windows 7
ODPOWIEDZ