[SOLVED] PORÓWNANIE DWÓCH TABEL

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
hezer
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 23, 2020 2:47 pm

[SOLVED] PORÓWNANIE DWÓCH TABEL

Post autor: hezer »

Witam,
posiadam dwie tabele, które składają się z dwóch kolumn zawierających kolejno numer faktury oraz kod ean produktu. Za zadanie mam sprawdzić czy dane w tabelach się pokrywają. Tabele są tak skonstruowane, że każda jedna pozycja na fakturze to osobny wiersz w tabeli. Przykładowo na fakturze 123/2020 mam 2 sztuki towaru XXX, 3 sztuki towaru YYY, 1 sztukę towaru ZZZ to zapis będzie

123/2020 XXX
123/2020 XXX
123/2020 YYY
123/2020 YYY
123/2020 YYY
123/2020 ZZZ

Druga tabela jest identycznie skonstruowana, mam tylko za zadanie sprawdzić pokrycie tych danych. Czyli czy jakaś z faktur na którejś z tabel nie ma za mało albo za dużo jakiejś pozycji lub nie ma jakiejś innej.

Niestety nie znam się jakoś super na arkuszach kalkulacyjnych i wymyśliłem tylko jedno trochę pokręcone rozwiązanie.

Pytanie brzmi czy takie rozwiązanie ma sens i czy idzie to ewentualnie zrobić jakoś inaczej.

1. W obydwóch tabelach z dwóch kolumn w tabeli zrobię jedną poprzez połączenie tekstów (wtedy wiersz będzie wyglądał tak: 123/2020XXX).
2. Policzę wystąpienia otrzymanego wiersza w tabeli (przykładowo 123/2020XXX wystąpi 2 razy).
3. Przyrównam liczbę wystąpień w tabeli nr 1 z tabelą nr 2 poprzez funkcję WYSZUKAJ PIONOWO. (Brak wyników #N/D będzie oznaczał, że w drugiej tabeli ta faktura nie ma tego towaru).
4. Wykonam to samo dla drugiej tabeli (by zobaczyć czy tabela nr 2 nie ma jakiejś pozycji za dużo).
5. Wykonam odejmowanie na liczbie wystąpień by zobaczyć czy któraś z tabel nie ma za mało.
6. Wyniki #N/D w wyszukaj pionowo oraz wyniki różne od 0 w odejmowaniu to różnice między tabelami.
7. Wyniki przepisze do jednej kolumny i rozdzielę kody EAN funkcją PRAWY 13.
8. Usunę powielone powtórzenia.
9. Uzyskam kolumnę zawierającą numery faktur różniących się między tabelami.

Ten pomysł ma sens? Idzie wymyślić coś łatwiejszego?
Ostatnio zmieniony śr cze 24, 2020 11:48 am przez hezer, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.1.7 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: PORÓWNANIE DWÓCH TABEL

Post autor: Jermor »

Pomysł z połączeniem tekstów jest OK.
Ale zrób to tak:
Dodaj jedną kolumnę przed tablicami. W tej kolumnie umieść numer tabeli albo jakiś symbol, który informuje, że jest to tabela nr 1 albo nr 2 (np. 1 i 2, albo A i B).
Drugą tabelę dołącz w całości pod pierwszą. Otrzymasz zestaw danych z z informacją, z której tabeli pochodzą.
Dodaj nazwy kolumn w pierwszym wierszu, np. Tablica, Faktura, EAN, Faktura i ean.
Kliknij wewnątrz takiej tabeli i utwórz tabelę przestawną.
200623200903_1.jpg
Te same faktury zobaczysz jako liczba wystąpień odpowiednio w tablicy 1 i 2.
Parametry tableli przestawnej wykonaj wg załączonego przykładu.
Kliknij obraz aby powiększyć.
Kliknij obraz aby powiększyć.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: PORÓWNANIE DWÓCH TABEL

Post autor: Jermor »

Uwaga, W powyżej zamieszczonym przykładzie nie zauważyłem, że jeden wiersz (10.) jest ukryty i nie zawierał formuły łączącej numer faktury z ean.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
hezer
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 23, 2020 2:47 pm

Re: PORÓWNANIE DWÓCH TABEL

Post autor: hezer »

Dziękuję za odpowiedź. Zrobiłem według instrukcji i otrzymałem dokładnie to co chciałem :). Jestem takim amatorem arkuszy kalkulacyjnych, że nie spotkałem się wcześniej z tymi tabelami przestawnymi, a widzę że warto liznąć temat.

Można zamknąć
OpenOffice 4.1.7 na Windows 10
ODPOWIEDZ