PRZYCISKI ZMIENIAJĄCE WARTOŚĆ

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
rufiosQ
Posty: 1
Rejestracja: wt kwie 07, 2020 9:07 pm

PRZYCISKI ZMIENIAJĄCE WARTOŚĆ

Post autor: rufiosQ »

Proszę o pomoc
Potrzebuję dodać dwa przyciski zmieniające zapisaną wartość w tabeli np
Powierzchnia rosnąco i malejąco. Co powinienem uruchomić i w jakiej kolejności. Z góry dziękuję za pomoc
Open Office 4.1.7 na Windows7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: PRZYCISKI ZMIENIAJĄCE WARTOŚĆ

Post autor: Jan_J »

Standardem do zwiększania / zmniejszania wartości jest kontrolka zwana spin box, która wygląda mniej więcej jak [<>], czasem zorienotowana w pionie.

Najprościej wziąć kontrolkę z palety formantów i spiąć ją z zawartością konkretnej komórki:
Widok → Paski narzędzi → Formanty → spinbox jest u mnie 14 w kolejności
na kontrolce [ppm] → Formant → Dane: komórka połączona [wpisz adres]
W zakładce Właściwości możesz ustawić istotne rzeczy, jak np. skok wartości przy puknięciu w kontrolkę, minimalną i maksymalną wartość itp.
Z palety narzędzi Formanty wybierz Przełącz tryb projektu (u mnie 2 w kolejności) i zobacz czy działa.


Zasugerowałem się terminem „zmiana wartości”, ale teraz kiedy czytam, nie jestem pewien o co Ci chodziło. Jako przycisk zmieniający porządek wpisów, spinboks nie jest dobrym pomysłem. Potrzebny jest zwykły przycisk, czyli button, z tej samej palety. Do niego należy przypisać działanie, w tym przypadku polegające na posortowaniu wskazanej tabeli/zakresu wg wskazanej cechy. Najprostszym sposobem wymuszenia takiego zachowania jest napisanie makropolecenia i przypisania go do przycisku (ppm na przycisku, zakładka Wydarzenia, Zatwierdź akcję).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: PRZYCISKI ZMIENIAJĄCE WARTOŚĆ

Post autor: Jermor »

Sądzę, że chodzi ci o posortowanie danych w tabeli. Tak jak napisał @Jan_J wymaga to napisania makra i podpięcia go pod przycisk. To rozwiązanie spowoduje, że plik będzie traktowany jak zawierający makro, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu.
Warto zauważyć, że takie dwa przyciski już się znajdują w obszarze paska narzędziowego o nazwie "Standardowy". To przyciski "Sortuj rosnąco" i "Sortuj malejąco". Ich wykorzystanie wymaga zaznaczenia aktywnej komórki w tej kolumnie tabeli, która ma być podstawą sortowania i kliknięcie właściwej kolejności sortowania. Obszar tabeli jest rozpoznawany automatycznie.
Jeśli koniecznym byłoby jakieś wyjątkowe wyróżnienie tych przycisków, można wykorzystując menu "Narzędzia -> Dostosuj..." utworzyć nowy pasek narzędziowy o własnej nazwie i umieścić go w obszarze arkusza.
Jedyną "wadą" tego rozwiązania jest to, aby wykonać sortowanie należy najpierw aktywować dowolną komórkę w tej kolumnie, której wartości mają być kluczem sortowania
Załączniki
Dwie ikonki sortowania we własnym pasku narzędziowym.
Dwie ikonki sortowania we własnym pasku narzędziowym.
200408143330_1.jpg (18.69 KiB) Przejrzano 1223 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ