Funkcja JEŻELI z funkcją STYL.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
michal.s
Posty: 86
Rejestracja: pn sty 23, 2012 6:55 pm

Funkcja JEŻELI z funkcją STYL.

Post autor: michal.s »

Cześć Panowie.
Mam taki problem z kodem

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(B1=FAŁSZ();STYL("rozowy");1)
Poniżej efekt, który otrzymuję.
Przechwytywanie_STYL.JPG
Ja ten kod czytam w następujący sposób:
Jeżeli w komórce B1 jest jakakolwiek wartość to wstaw 1, w innym przypadku nie wypełniaj komórki i zastosuj STYL rozowy.
To ja tak go czytam :-)
1. Jak powinien wyglądać kod żeby w komórce A1 został zastosowany STYL rozowy tylko w przypadku pustej komórki B1?
2. Jak powinien wyglądać kod żeby w komórce A1 nie pojawiało się zero jeżeli komórka B1 jest pusta?
Pozdrawiam Michał
OpenOffice3.3 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Funkcja JEŻELI z funkcją STYL.

Post autor: Jermor »

Trzeba pamiętać o tym, że przypisanie komórce stylu funkcją STYL nie zmieni go na inny, w tym przytoczonym wyrażeniu, gdy wynik się zmieni na PRAWDA.
Powinno ono zatem wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(B1=FAŁSZ();STYL("rozowy");1+STYL("DOMYSLNIE"))
Wynikiem funkcji STYL jest 0, dlatego mimo, ze komórka B1 jest pusta pojawia się zero. Nawet proste odwołanie do komórki pustej, w rodzaju =B1 zwróci wartość zero. Bo to jest już wynik formuły.
Aby osiągnąć oczekiwaną postać należy wstawić inną formułę:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(B1=FAŁSZ();WYBIERZ(CZY.PUSTA(B1)+1;STYL("rozowy");T(STYL("rozowy")));1+STYL("domyślnie"))
Funkcja T zwraca pusty ciąg znakowy, jeśli wartość argumentu jest liczbą.
Założyłem, że zależy ci na tym aby komórka w przypadku FAŁSZU zawierała dokładnie to co komórka korespondująca, dlatego wykorzystałem funkcję WYBIERZ. W przypadku PRAWDA powinno to być 1, dodanie do niej wyniku funkcji STYL niczego nie zmienia, bo dodane jest 0..
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Funkcja JEŻELI z funkcją STYL.

Post autor: zulu144 »

Taka ogólna uwaga korzystania z funkcji STYL.
Nie chcę korzystać z formatowania warunkowego przy dużej liczbie warunków.
Styl poszczególnych komórek w pewnej kolumnie zależy od zawartości komórek znajdujących się obok. Różnych własnych stylów jest nawet 10.
Wolę stworzyć dodatkową kolumnę z formatowaniem przez użycie formuły z funkcjami styl i jeżeli i ukryć kolumnę bez stylów – akurat w okrojonym przykładzie ukryta będzie jest kolumna B. Styl zależny od Kolumny S.

Kod: Zaznacz cały

=TEKST(B5;JEŻELI(S5="K"; STYL("kobieta");STYL("inny")))
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
ODPOWIEDZ