Proste makro z filtrem

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
skaut73
Posty: 2
Rejestracja: pt sty 10, 2020 11:56 pm

Proste makro z filtrem

Post autor: skaut73 »

Witam wszystkich i liczę na pomoc dobrych ludzi i fachowców.
Mam taką tabelke potrzebuje z niej wyciągnąć ( wyświetlić ) tylko z wierszy od 6 w dól ( pozycje zamówienia ) w których są zamówione ilości ( bez ilości, pola puste ma wiersz pomijać ) No i to co jest do 5 wiersza ma zostawić ( nagłówek , zamawiający itp.)
Znalazłem i poczytałem poradnik i zrobiłem sobie i o dziwo działa - ustawienie zakresu danych , filtrowanie z tego zakresu i wydruk .
Przy kilku zamówieniach dziennie jak na razie mogę siedzieć i klikać ale jak ich bedzię więcej to nie będę miał czasu ich naszykować, stad moja prośba o pomoc jak te operacje myszką zamienić na jakieś makro pod jednym przyciskiem.
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Załączniki
zamowienie.xlsx
(10.8 KiB) Pobrany 121 razy
OpenOffice 4.1.5 Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Proste makro z filtrem

Post autor: Jermor »

Nie bardzo rozumiem skąd wynika uciążliwość klikania, o której piszesz.
Umiejętne wykorzystanie filtrów wymagać będzie czterech kliknięć myszką. Dwa aby wykonać odfiltrowanie, jedno aby przejść do arkusza, w którym jest gotowy formularz do wydrukowania i jedno aby wydrukować ten formularz.
Więcej czasu poświęcisz na wpisywanie ilości i nazwy firmy. Makro nie jest tutaj potrzebne.
Może napisz jakie ty filtrowanie wykorzystałeś.
Rozumiem, że mimo iż twój plik pochodzi z programu Excel, twoja praca odbywa się w programie Calc.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
skaut73
Posty: 2
Rejestracja: pt sty 10, 2020 11:56 pm

Re: Proste makro z filtrem

Post autor: skaut73 »

Cześć Jermor
"Nie bardzo rozumiem skąd wynika uciążliwość klikania, o której piszesz."
Czy nie do tego jest makro do zautomatyzowania klikania ? Po co wynajmować koparkę skoro można kopać łopatą.
Przy klikaniu zawsze istnieje ewentualność pomyłki , a np. przy nagłej chorobie lub urlopie powstaje niedogodność kto to będzie robił za mnie, stąd mój pomysł na właśnie makro.
Liczyłem na jakąś pomoc a nie dociekanie czy ( niczym w Alternatywach rozmowa p. Cichockiego z prezesem spółdzielni mieszkaniowej "... a najlepiej niech Pan napisze podanie że mieszkanie jest Panu NAPRAWDĘ potrzebne. ).
Na forum znalazłem https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... =kolumna+b ale jak próbuje wg mojej wiedzy i umijętności to do moich potrzeb to wywala błędy już na edycji albo "uruchom makro " i nic się nie dzieje.
Próbowałem na początku zarejestrować makro1- ustaw zakres bazy i drugie - filtrowanie które działa ale pierwsze nie bo ucina właśnie te pierwsze 5 wierszy ( nagłówki itd.)
Czy ma jakieś znaczenie że plik źródłowy tylko otwarty w OO jest z excela a operacje są w OO ? i dlatego mam problemy z działaniem makra1 ?
pozdrawiam
OpenOffice 4.1.5 Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Proste makro z filtrem

Post autor: Jermor »

Nie wiem skąd u ciebie taki sarkazm.
Ja spojrzałem na to tak, skoro mam posadzić krzaczek w ogrodzie to wykopię dołek łopatą. Po co mi koparka.
Najpierw jednak wyjaśnię. Można tak zbudować funkcję filtrowania, że po wprowadzeniu nowych ilości, cen, usunięciu zbędnych wpisów wystarczy kliknąć polecenie "Dane -> Odśwież zakres" aby otrzymać wynik.
Skoro nie to nie.
Załączyłeś plik xlsx, czyli z Excela co najmniej 2007. Makra chcesz utworzyć w Calcu. W podpisie twojego postu widnieje OpenOffice 4.1.5.
Plików xlsx nie można zapisać w tej wersji programu. Czyta on takie pliki, ale zapisać można tylko xls.
Pliki xlsx czyta i zapisuje LibreOffice.
Makro może obsłużyć pliki Excelowe. Nie może jednak być w tych plikach zapisane. Gdyż po ponownym wczytaniu takiego makra już nie ma.
Aby taki mechanizm działał makra muszą być zapisane w kontenerze Moje makra i wywoływane w pliku np przez skrót klawiaturowy.
Podsyłam ci plik zwrotny w formacie ods, czyli LibreOffice i Apache OpenOffice z makrami zapisanymi w tym pliku.
Makro Filtruj - filtruje twoje dane, makro DeFiltr - usuwa filtr aby ponownie zobaczyć cały układ.
Występująca w makrze nazwa "Dane" dotyczy obszaru twojego zamówienia.
Załączniki
a zamowienie.ods
(18.14 KiB) Pobrany 122 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ