Zliczanie cen towaru.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego

Zliczanie cen towaru.

Postprzez jacekt » Pn sty 06, 2020 7:54 pm

Na wstępie chciałbym się przywitać, witam wszystkich bardzo serdecznie, bardzo proszę też o wyrozumiałość bo nie jestem asem w arkuszu kalkulacyjnym. Mam dwa zapytania. Chciałbym zrobić coś takiego że do towaru czyli jednej komórki byłaby przypisana konkretna cena i po wpisaniu jej w inną komórkę zliczałoby wartość np. trzech komórek, nie wiem czy dobrze to opisałem ale umieściłem też film na YT. Dryga sprawa
to taka czy jest możliwe ustawienie odświeżania arkusza kalkulacyjnego co np. 10 sekund?https://youtu.be/Ns-0dPzlEiM
LibreOffice 6.1.4.2. Windows 7, Linux Deepin
jacekt

Re: Zliczanie cen towaru.

Postprzez tomeh » Wt sty 07, 2020 11:24 am

Przykładowo =ILOCZYN(D48;G48) - to zlicza wartość wymienionych komórek ale można dodać dowolną ilość jeszcze na tej samej zasadzie. Mam u siebie takie pliki że robi różnice w calc, przelicza ceny towarów jednostkowych na bazie ile jest w opakowaniu po cenie zakupu itp. Dobrze mieć też osobno ceny czy te liczby w innej komurce obok a nie nazwa towaru razem z ceną czy jakąś jednostką jaka ma być zliczona.

Odświeżanie natomiast nie rozumiem, bo jak coś tam wpisujesz to automatycznie natychmiastowo się uaktualnia samo wizualnie, więc nie wiem o co chodzi.
Libre nie Open
tomeh

Postprzez jacekt » Wt sty 07, 2020 11:56 am

Witam ponownie, chyba coś robię nie tak bo mi nie zlicza. Odświeżanie chciałem co 10 sekund ponieważ mam włączone współużytkuj arkusz i chciałem żeby na drugim komputerze się często odświeżało. Foto przedstawia mój wpis. https://drive.google.com/file/d/1-eM64F ... sp=sharing
jacekt

Postprzez jacekt » Wt sty 07, 2020 1:23 pm

Witam ponownie, chyba robię coś źle, umieściłem jeszcze jeden filmik pokazujący jak chcę aby to działało. Co do odświeżania to używam "Współużytkuj arkusz kalkulacyjny" dlatego chciałbym aby na drugim komputerze się częściej odświeżało.https://youtu.be/lN5J_jYuseQ
jacekt

Postprzez Rafkus » Wt sty 07, 2020 2:17 pm

Witaj
Nazwa towaru i jego cena w jednej komórce? Troszkę dziwnie i trudniej.
Proponuję nazwy towaru wpisywać do jednej komórki a ceny do drugiej. Natomiast innym miejscu wyszukiwać ceny przy użyciu np. funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

-----------
Edytowane:
Iloczyn jest to wynik mnożenia, ponadto w tym zakresie masz tekst więc jakiekolwiek proste działanie (+,-,*,/) odpada.
Jeśli jednak upierasz się przy swoim zapisie, to proponuję nieco zmodyfikować nazwy towarów, tak aby cena znajdowała się za jakimś unikalnym symbolem np. za znakiem równości. Czyli np. w komórce A3 masz wpisany tekst "1. Towar1 = 10,00", w kolumnach B,C analogicznie kolejne towary. Teraz proponuję do komórek poniżej wyłuskać cenę, można to uzyskać formułą:
Kod: Zaznacz cały   Rozszerz widokZwiń widok
=WARTOŚĆ(PRAWY(A3;DŁ(A3)-ZNAJDŹ("=";A3)))

Formuła ta określa położenie znaku "=" w danym tekście, zostawia z niego część końcową od ostatniego znaku do znaku po =, jednocześnie zmienia tekst na liczbę. Przeciągając formułę do kolejnych kolumn uzyska się pozostałe ceny. Tak otrzymane wartości można zsumować:
=suma(A4:C4)
lub: =A4+B4+C4
lub od razu:
=WARTOŚĆ(PRAWY(A3;DŁ(A3)-ZNAJDŹ("=";A3)))   +   WARTOŚĆ(PRAWY(B3;DŁ(B3)-ZNAJDŹ("=";B3)))   +   WARTOŚĆ(PRAWY(C3;DŁ(C3)-ZNAJDŹ("=";C3)))

Jeżeli w tekście nie będzie znaku = lub, będzie ich kilka formuła zwróci błąd.
Załączniki
abc.ods
(10.93 KiB) Pobrane 20 razy
OpenOffice 4.1.6. oraz LibreOffice 6.4 Widows 10
Libre 4.2.5.2 Windows XP
Rafkus

Postprzez jacekt » Pn sty 13, 2020 12:09 pm

Bardzo dziękuję za pomoc. Super się sprawdziło.
jacekt

Postprzez jacekt » Cz sty 16, 2020 6:10 pm

Witam, ponownie
Teraz mam trochę inny kłopot. Mam stworzoną bazę danych i kiedy wpiszę pozycję z początku bazy danych to arkusz automatycznie przelicza, ale kiedy wpiszę dalsze dane z bazy danych niestety nie wpisuję mi ceny.https://youtu.be/0rlIR83NH0s
jacekt

Postprzez Rafkus » Cz sty 16, 2020 6:48 pm

Szkoda, że nie widać użytej formuły, zakładam że korzystasz z funkcji:
=WYSZUKAJ.PIONOWO(L5;$A$5:$C$42;3;0)

Podejrzewam że ta pizza nr 74 leży poza przeszukiwanym zakresem: $A$5:$C$42 czyli trzeba go nieco zwiększyć. Pytanie ile planujesz mieć tam pozycji? Myślę, że 1000 by wystarczyło, popraw w formule na : $A$5:$C$1000
=WYSZUKAJ.PIONOWO(L5;$A$5:$C$1000;3;0)
Libre 4.2.5.2 Windows XP
Rafkus

Postprzez jacekt » Cz sty 16, 2020 7:13 pm

=WYSZUKAJ.PIONOWO(F5;Baza;2;0)
jacekt

Postprzez Rafkus » Cz sty 16, 2020 7:37 pm

Z menu Dane wybierz Określ zakres...
Pojawi się okno Definiuj zakres bazy danych, kliknij na nazwie zakresu Baza, a na dole okna w polu Zakres jest podany jego rozmiar i położenie. Prawdopodobnie będzie tam pisało: $Baza.$B$5:$C$47. Zmodyfikuj właśnie ten wpis (popraw go na $Baza.$B$5:$C$1000) i kliknij ok. To powinno załatwić sprawę.
Libre 4.2.5.2 Windows XP
Rafkus

Postprzez jacekt » Cz sty 16, 2020 7:49 pm

Super, bardzo dziękuję.
jacekt

Powrót do Calc