[SOLVED]Sortowanie wierszy w tabeli - nie potrafię

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego

[SOLVED]Sortowanie wierszy w tabeli - nie potrafię

Postprzez Janusz S » Śr gru 04, 2019 9:36 pm

Witam serdecznie to mój pierwszy post.
Nie potrafię napisać/wymyśleć formuły do posortowania wierszy w tabeli jak w załączonym zrzucie. To moje pierwsze kroki z LOO w calc'u i w ogóle z arkuszem kalkulacyjnym.
Potrzebuję tak posortować wiersze tabeli zawodów wg "sortuj rosnąco" gdzie odnośnikiem danych jest kolumna Punkty 1 i kolumna Punkty 2.
Zasada jest taka, że zawodnik z najmniejszą ilością Punktów 1 zajmuje miejsce pierwsze, itd, ale przy równej ilości Punktów 1 o zajętym miejscu decyduje większa ilość Punktów 2. Po prawej stronie tabeli napisałem jaką kolejność miejsc powinni zajmować poszczególne osoby.
Będę wdzięczny jak mi ktoś pomoże.
Załączniki
zrzut.jpg
Ostatnio edytowano Cz gru 05, 2019 2:06 pm przez Janusz S, łącznie edytowano 1 raz
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Janusz S

Re: Sortowanie wierszy w tabeli - nie potrafię

Postprzez Jan_J » Śr gru 04, 2019 10:19 pm

Sortowanie w arkuszu może obejmować albo obszar złozony z samych danych, albo obrszar danych z jednowierdzowym nagłówkiem rozumianym jako nazwy kolumn. W tym przypadku tabela ma bardziej skomplikowaną budowę, więc proponuję zaznaczyć blok A3:M_ileśtam i traktować go jako blok bez nagłówka.
Wywołaj z menu Dane / Sortuj.
Kryteria sortowania: jako Klucz 1 wybierz `Kolumna C`; jako Klucz 2 wybierz `Kolumna D`
W Opcjach upewnij się że [ ] nagłówki kolumn pozostają niezaznaczone (gdyby było inaczej, w wyborze kryteriów widać by było nazwy pobrane z nagłówka).
[OK] spowoduje uporządkowanie wierszy w zaznaczonym bloku. Ine komórki pozostaną nienaruszone.
(W sytuacji, kiedy w innych komórkach znajdują się ważne dane powiązane z sortowanymi, oznacza to stworzenie niezłego bigosu. W sam raz na zimę.)
JJ
LO 6.2 ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.8|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez Janusz S » Śr gru 04, 2019 10:51 pm

To już ćwiczyłem wcześniej i tak ja piszesz. W innych komórkach są wprowadzone dane i potem sumowane tak że jest to ważne.
Próbowałem w tabeli przestawnej, posortowała ale mnie to nie zadowala bo nie potrafię jest tak sformatować jak podstawową i tam też jest ograniczenie do pewnej ilości kolumn.

Zapomniałem napisać że po zaznaczeniu podanego zakresu i wybraniu kryteriów sortowania dostaję komunikat: "Zakresy zawierające scalone komórki mogą być sortowane tylko bez formatów". Nie rozumiem tego.
Ostatnio edytowano Cz gru 05, 2019 1:56 pm przez Janusz S, łącznie edytowano 1 raz
Janusz S

Postprzez Jermor » Cz gru 05, 2019 12:43 am

Nie bardzo rozumiem twoją odpowiedź, to znaczy nie wiem czy informujesz, że wszystko jest O.K. czy, że nie udało się posortować danych.
Jan_J opisał procedurę i powinno to zadziałać. Proponuję jednak zaznaczyć tylko zakres B7:Ln. W kolumnie C dane sortować rosnąco a w kolumnie D - malejąco.
Kolumna A ma zawierać kolejne liczby porządkowe zajmowanego miejsca, więc żeby ich nie poprawiać za każdym razem, gdy zmieni się kolejność zawodników wpisać do niej formułę. Dla załączonego przykładu w komórce A7 wpisać =WIERSZ()-6 i skopiować ją w dół do kolejnych komórek.
AOO 4.1.7, LO 6.3.6 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że ktoś podał rozwiązanie.
Jermor

Postprzez Janusz S » Cz gru 05, 2019 1:33 pm

Jermor napisał(a):Nie bardzo rozumiem twoją odpowiedź, to znaczy nie wiem czy informujesz, że wszystko jest O.K. czy, że nie udało się posortować danych.

Nie udało mi się posortować.

Teraz robię wg Twojej sugestii i też mam problem bo po zaznaczeniu B7:L13 i zaznaczeniu kolumny C nie mogę z Danych wybrać Sortuj rosnąco, bo jest nie aktywne.
Ostatnio edytowano Cz gru 05, 2019 8:00 pm przez Janusz S, łącznie edytowano 1 raz
Janusz S

Postprzez Janusz S » Cz gru 05, 2019 2:03 pm

Dziękuję za pomoc, już dałem radę.
Zaznaczyłem zakres jak sugerował Jermor, wybrałem Sortuj wg sugestii Jan_J i posortowało
Jeszcze raz Wielkie dzięki Wam za okazaną pomoc.
Janusz S

Powrót do Calc