[SOLVED] Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym arkuszu

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
vlodek2532
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 16, 2019 6:07 pm

[SOLVED] Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym arkuszu

Post autor: vlodek2532 »

Mam problem. Zostałem poproszony o wykonanie "automatu" do wykonywania "cenówek". W jednym arkuszu mam 4 takie cenówki a w drugim produkt oraz kilka jego parametrów.

Nie mam pomysłu jak wykonać/dodac funkcję by po wyborze produktu z listy na "etykietę" automatycznie w wyznaczone komórki wczytywało dane z parametrów z bazy. Kiedyś robiłem podobnie dokument przyjęcia sprzętu do serwisu tylko, ze tam liczba porządkowa była numerem dokumentu i zmieniałem to ręcznie ale też nie pamiętam jak to robiłem.
Załączniki
CENÓWKI PODŁOGI.ods
(22.47 KiB) Pobrany 110 razy
Ostatnio zmieniony czw paź 17, 2019 12:53 pm przez vlodek2532, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 6.3.2
Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym arkuszu

Post autor: Jermor »

W twoim przypadku pozycję cenową w sposób jednoznaczny określa nazwa towaru w połączeniu z kolekcją. W bazie występują co prawda tylko dwa takie przypadki. Są to: Dąb beżowy w kolekcji Infinite i Woodstock i Dąb miodowy w takich samych kolekcjach ale to decyduje o podejściu do rozwiązania. Ponadto, chyba przez pomyłkę, dwa razy wpisano White&Hype.
Dlatego utworzyłem pomocniczą kolumnę, w której przy pomocy formuły łączę nazwę paneli z nazwą kolekcji, tworząc konstrukcje takiego typu: DĄB MALBEC + ROUTE DES VINS i ta lista wyświetlana jest jako lista wyboru.
Listę wyboru umieściłem w pierwszym wierszu arkusza ETYKIETA. Obok niej, za pomocą formuły, podane jest położenie tej złożonej nazwy czyli nr wiersza w jakiej występuje. Mając numer wiersza, w pierwszej etykiecie, za pomocą funkcji INDEKS można określić potrzebny element. Zawartość pozostałych trzech etykiet to odwołanie się do odpowiadających komórek w pierwszej etykiecie.
W tym przykładzie usunąłem niepotrzebne puste wiersze, gdyż wymaganą wysokość dobierzesz określając wysokość pozostałych wierszy. To samo z kolumnami. Na każdą etykietę wystarczą tylko dwie.
W arkuszu zdefiniowałem nazwy obszarów: "Panele" określa obszar całej bazy. "Nazwy", to kolumna H zawierająca połączone nazwy towarowe. Ponadto został określony obszar wydruku obejmujący wiersze od 2 do 22 i kolumny od A do E. Dzięki temu nie wydrukuje się nic poza etykietami. Kolumna C (pusta) i wiersz 12. (także pusty) zostały pozostawione aby łatwo rozciąć te cztery etykiety.
Komórki pierwszego wiersza, niezależnie od zdefiniowanego zakresu wydruku mają w swoim formatowaniu ustawioną opcję "ukryj na wydruku".
Załączniki
vlodek2532 CENÓWKI PODŁOGI.ods
(18.22 KiB) Pobrany 131 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
vlodek2532
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 16, 2019 6:07 pm

Re: Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym arkuszu

Post autor: vlodek2532 »

Zawartość pozostałych trzech etykiet to odwołanie się do odpowiadających komórek w pierwszej etykiecie.
W jaki sposób wykonać plik tak, by każda z 4 cenówek mogła być inna? W sensie na jednej jest np. Dąb miodowy a na drugiej Dąb beżowy a na 3. i 4. jeszcze coś innego??
Kolumna C (pusta) i wiersz 12. (także pusty) zostały pozostawione aby łatwo rozciąć te cztery etykiety.
Całkowicie nie potrzebnie - cenówki będą cięte gilotyną po zalaminowaniu i to podwaja liczbę pracy.

Ale i tak wielkie dzięki bo przyszedłem tu po wskazówki a dostałem prawie gotowe rozwiązanie.
LibreOffice 6.3.2
Windows 10 Pro
vlodek2532
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 16, 2019 6:07 pm

Re: Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym arkuszu

Post autor: vlodek2532 »

OK, metodą prób i błędów zrobiłem wszystko tak jak chciałem.
Załączniki
vlodek2532 CENÓWKI PODŁOGI POPRAWIONE.ods
(20.82 KiB) Pobrany 145 razy
LibreOffice 6.3.2
Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [SOLVED] Autouzupełnianie danych z bazy w oddzialnym ark

Post autor: Jermor »

Bardzo dobrze.
Moja dodatkowa rada. Jeśli te "cenówki" będą także robili inni pracownicy, nieobznajomieni z Calc-iem, to mogą niechcący coś zepsuć, nadpisując któryś z elementów w etykiecie. Dlatego sugeruję abyś te cztery komórki wyboru asortymentu zaznaczył i przypisał im w formatowaniu status "Niechronione". Następnie dla arkusza "Etykiety" włącz opcję "Ochrona arkusza" (nawet bez hasła). Będziesz pewien, że każdy kto zechce wydrukować etykiety może jedynie wybrać asortyment z listy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ