łącza do innego pliku (csv) domyślna strona kodowania

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego

łącza do innego pliku (csv) domyślna strona kodowania

Postprzez jarecki2222 » Śr paź 16, 2019 2:20 pm

Witam
Proszę o pomoc:
Posiadam plik ods który ma łącza do komórek w pliku csv.
Plik csv ma stronę kodowania UTF8 i gdy go otwieram wszystkie znaki wyświetlane są poprawnie.
Kiedy mój plik ods aktualizuje łącza z tego pliku znaki już nie są wyświetlane poprawnie.

Poprzednio używałem w moim pliku ods łącz z pliku csv, który miał stronę kodowania: europa zachodnia (ISO-8859-1) i wszystkie znaki były ok.
Wnioskuję, że przy aktualizacji łącz w plik ods z pliku csv zastosowana jest jakaś domyślna strona kodowania?

Czy ktoś mógłby mi poradzić jak rozwiązać ten problem?
Czy gdzieś w opcjach jest możliwość ustawienia domyślnej strony kodowania znaków dla aktulizacji łącz z pliku csv?
OpenOffice 3.1 na Windows 8.1
jarecki2222

Re: łącza do innego pliku (csv) domyślna strona kodowania

Postprzez Jan_J » Śr paź 16, 2019 9:23 pm

W Apache OpenOffice (4.1.6)
funkcja Wstaw/Arkusz z pliku umożliwia utworzenie arkusza powiązanego m.in. z plikiem csv, daje mozliwość wyboru kodowania
funkcja Wstaw/Łącze do danych zewnętrznych umożliwia utworzenie arkusza powiązanego z nazwanym zakresem/tabelą w pliku; ponieważ w csv nie ma mozliwości nazwania zakresu, funkcji nie da się użyć w tym przypadku.

Próbowałem z powodzeniem pobierać w ten sposób dane z plików utf-8, windows-1250, iso-8859-2.

W LibreOffice (6.2) ta sama funkcjonalność winna być ukryta pod wpisem Arkusz/Wstaw arkusz z pliku, ale u mnie nie działa -- tzn. wysypuje sesję Calca. Natomiast otwarcie arkusza z gotowymi łączami udaje się (choć Calc początkowo blokuje aktualizację łącz, da się ją przywrócić -- być może jest to kwestia konfiguracji osobistej).

Natomiast ani w Apache, ani w Libre nie widzę możliwości przekonfigurowania istniejącego łącza. Operacja Edytuj/Łącza pozwala zmienić ścieżkę do pliku, ale nie kodowanie. (Odpowiednia opcja w Libre znów wysypuje sesję).
JJ
LO Still (6.2) ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Powrót do Calc