Licz.jeżeli tylko na nieukrytych wierszach

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Kasia_16
Posty: 1
Rejestracja: pt wrz 13, 2019 9:43 pm

Licz.jeżeli tylko na nieukrytych wierszach

Post autor: Kasia_16 »

Witam

Potrzebuję zastosować funkcję licz.jeżeli na kolumnie, jednak chciałabym wykonać ją tylko i wyłącznie na komórkach, które są widoczne.
Wcześniej stosuję autofiltr (na innej kolumnie).

Wiem, że istnieje funkcja sumy.częściowe, ale nie można jej użyć łącznie z funkcją licz.jeżeli.

Znalazłam rozwiązanie dla tego problemu w postaci makra, ale napisanego w vba:

Function CountIfVisible(MyRange As Range, Compare as Range) As Long

Dim c As Range
For Each c In MyRange
If (c.Value = Compare.Value) And (c.EntireRow.Hidden = False) Then
CountIfVisible = CountIfVisible + 1
End If
Next c

End Function

Czy ktoś mógłby powiedzieć mi w jaki sposób napisać takie makro w basicu?
Albo czy istnieje jakieś inne rozwiązanie mojego problemu?

Pozdrawiam
Kasia
LibreOffice 6.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Licz.jeżeli tylko na nieukrytych wierszach

Post autor: Jermor »

Proponuję zastosować funkcję LICZ.WARUNKI. Pozwala wskazać do 127 warunków jakie muszą zostać spełnione aby wartość została uwzględniona. Jeśli obliczana miałaby być ilość spełnionych warunków "Kryterium1" w zakresie A2:A1000 a jednocześnie ukryte są wiersze, które w obszarze B2:B1000 spełniają warunek "Kryterium2", to sama funkcja miałaby ogólną postać:
LICZ.WARUNKI(A2:A1000;kryterium1;B2:B1000;NIE(kryterium2))
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Licz.jeżeli tylko na nieukrytych wierszach

Post autor: Jermor »

Nawiążę jeszcze do funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE. Wyklucza ona zawsze z obliczeń wiersze ukryte z powodu zastosowanego filtrowania rekordów. To znaczy, że można dodać jeszcze jeden filtr, eliminujący wiersze niespełniające kryteriów niezbędnych w LICZ.JEŻELI a następnie wykorzystanie tejże w postaci: SUMY.CZĘŚCIOWE(3;zakres danych). W tej postaci funkcja oblicza ile jest niepustych komórek w odfiltrowanym zakresie. Pierwszy argument - 3 - decyduje o tym, że w obliczeniach będą brały udział wiersze, które zostały ukryte "ręcznie", argument w postaci 103 decyduje o tym, że ręcznie ukryte wiersze nie będą brały udziału w obliczeniach. Ale w twoim problemie to akurat nie odgrywa żadnej roli.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ