Wyszukanie danych w kolumnie.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Dawidek990
Posty: 58
Rejestracja: czw gru 13, 2018 12:15 am

Wyszukanie danych w kolumnie.

Post autor: Dawidek990 »

Witam, mam pytanie:


mam w kolumnie A teksty typu:
> Płytka ścienna Bricktile beige 23,7x7,8
> Mozaika ścienna Ilma beige 29,8x29,8
> Płytka ścienna Maxima beige STR 22,3x44,8
> Listwa ścienna Maxima black 2 44,8x10
> Mozaika ścienna Zirconium grey 29,8x29,8
> Płytka ścienna All in white 3 STR 29,8x59,8
następnie w komorce B mam czesc z tych plytek ale maja nazwe:
> Bricktile beige 23,7x7,8
> Ilma beige 29,8x29,8
> Maxima beige STR 22,3x44,8
> Maxima black 2 44,8x10
> Zirconium grey 29,8x29,8
> All in white 3 STR 29,8x59,8
Ale w innej kolejności, pozycji wgl nie raz jest kilkatysiecy roznych plytek.

Czy jest jakas funkcja która by pokazała mi że np B1"Bricktile beige 23,7x7,8" znajduje sie w kolumnie A i na której pozycji? (zakladajac ze znajduje sie tylko raz) ;]
Czyli żeby wyszukiiwało poprostu tak jak szuka ctrl+f w całym zdaniu... danego wyrażenia....
Np jeśli B1: Bricktile beige 23,7x7,8 znajduje sie w kolumnie A gdzie jest zdanie: Płytka ścienna Bricktile beige 23,7x7,8 Matowa ew Płytka ścienna Bricktile beige 23,7x7,8 to pokaże mi że znalazł taki tekst i w jakiej komorce.

Pozdrawiam
OpenOffice 4.1.6 Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Wyszukanie danych w kolumnie.

Post autor: Rafkus »

Dasz radę z funkcjami arkusza kalkulacyjnego + wyrażenia regularne. Wykorzystaj funkcję PODAJ.POZYCJĘ.
Do komórki C wpisz formułę:

Kod: Zaznacz cały

=PODAJ.POZYCJĘ(".*"&B1&".*";$A$1:$A$1000;0)
Ta funkcja jest dość dobrze opisana w pomocy, zachęcam do przeczytania.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukanie danych w kolumnie.

Post autor: Jermor »

Tylko, że...
Wyszukiwanie tekstów niesie ze sobą kilka problemów. Przede wszystkim ich zgodności. Często nie zwracamy uwagi na to, że w treści zapisu pojawia się dodatkowa spacja (czasem jest ona niezauważalna) i wówczas

Kod: Zaznacz cały

"Maxima beige STR 22,3x44,8"
nie będzie pasowało do

Kod: Zaznacz cały

"Płytka ścienna Maxima  beige STR 22,3x44,8"
Tutaj specjalnie pokazałem te dwa teksty w znacznikach "Code" bo przeglądarki internetowe automatycznie ignorują wielokrotne spacje, redukując je do pojedynczej i różnica nie byłaby widoczna. Jeżeli dane z kolumn pochodzą z zewnętrznych źródeł należałoby je wcześniej unormować, np funkcją USUŃ.ZBĘDNE.ODSTĘPY.

Wyszukując teksty stosujemy jako ostatni parametr funkcji PODAJ.POZYCJĘ wartość 0 (czyli dane nie są posortowane), w tym konkretnym przypadku musimy taką podać gdyż skorzystaliśmy z wyrażenia regularnego. To oznacza, że znaleziona zostanie pierwsza zgodna wartość a jeśli taka nie wystąpi wynikiem funkcji będzie #N/D
@Dawidek990 pisze o kilku tysiącach pozycji, co może sugerować, że niektóre dane będą się powtarzały. Pytanie czy w kolumnie A czy B? Jeżeli kolumna A jest wykazem wszystkich pozycji asortymentowych to przez pojedynczą pozycje należy rozumieć to, że tylko raz występuje w nazwie ciąg z kolumny B. Czyli nie pojawią się zapisy w rodzaju:
Płytka ścienna Maxima beige STR 22,3x44,8
Płytka ścienna Maxima beige STR 22,3x44,8 gat. II
Płytka naścienna Maxima beige STR 22,3x44,8
Jeśli tak będzie (pozycje są pojedyncze), to funkcja PODAJ.POZYCJĘ zwróci pierwszą (i zarazem jedyną) znaleziona pozycję. Jeśli pozycje nie są pojedyncze, to użytkownik nie będzie wiedział, że są jeszcze dalsze pozycje pasujące do wzorca.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dawidek990
Posty: 58
Rejestracja: czw gru 13, 2018 12:15 am

Re: Wyszukanie danych w kolumnie.

Post autor: Dawidek990 »

Pozycje sie nie powtarzaja to jedno, dwa nawet gdyby sie powtarzaly to mnie to nie interesuje, bo potrzebuje wiedziec tylko czy ten produkt jest czy nie a nie ile razy pada.
Chodzi o to ze dostaje cennik od producenta, i musze porownac produkty ktore juz mam w bazie danych z nowymi i zobaczyc ktorych nie ma w bazie, i czy roznia sie ceny tych ktorych mam. Chyba ze sa jakies programy do tego ktore lepiej to porownuja niz calc ;]
OpenOffice 4.1.6 Windows 10
ODPOWIEDZ