Sprawdzenie poprawności funkcji

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
PezetKJ
Posty: 2
Rejestracja: wt cze 18, 2019 5:49 pm

Sprawdzenie poprawności funkcji

Post autor: PezetKJ »

Witam.
Nie wiem czy w dobrym miejscu i czy w ogóle na tym forum powinienem napisać swą prośbę ale spróbuje właśnie tu.
A więc do rzeczy. Próbuje wykonać zadanie (w załączniku) w którym muszę wykorzystać wzór. Moja próba przekształcenia go w funkcje jak wcześniej sądziłem, się udała, lecz sprawdziłem to pisemnie i wychodzi mi inny wynik. Próbowałem zmienić go, ale bez powodzenia.
Podsyłam zdjęcie zadania i arkusz w którym próbowałem sił z tą funkcją. Oczywiście proszę też o wytłumaczenie gdzie popełniłem błąd.

(chodzi o wzór na średnią prędkość)

Z góry naprawdę bardzo dziękuje!
Załączniki
Zadanie.jpg
Zadanie 3.2.ods
(50.79 KiB) Pobrany 79 razy
OpenOffice 4.1.6
Windows 8.1
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Sprawdzenie poprawności funkcji

Post autor: Rafkus »

Źle obliczyłeś różnicę czasu zawinięcia a wypłynięcia . W tej części twoja formuła dokonała następujących obliczeń:

Kod: Zaznacz cały

...+(GODZINA(F3)+MINUTA(F3)-(GODZINA(D3)+MINUTA(D3))) = (16+1-(12+3))=17-15 = 2
minuty musisz zamienić na część godziny (1 min = 1/60 godz) czyli:

Kod: Zaznacz cały

...+(GODZINA(F3)-GODZINA(D3)+(MINUTA(F3)-MINUTA(D3))/60) = (16-12 +( 1-3)/60) = 4 - 2/60 = 3,96666(6)
edit:
PS. Tak na marginesie, nie musiałeś czasu rozbijać na godziny i minuty. Mogłeś obliczyć ją tak jak przeliczałeś datę:

Kod: Zaznacz cały

(F3-D3)*24
Czemu w takim razie różnicę czasu należy przemnożyć jeszcze przez 24? Ano dlatego, że trzeba zdawać sobie sprawę jak CALC "widzi" czas. Dla niego jest on tylko częścią doby, czyli np. 12 godzin widzi jako połowę dnia (12/24 = 0,5) i właśnie tą (0,5) wartość używałby do dalszych obliczeń.
Ostatnio zmieniony sob cze 22, 2019 2:43 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
PezetKJ
Posty: 2
Rejestracja: wt cze 18, 2019 5:49 pm

Re: Sprawdzenie poprawności funkcji

Post autor: PezetKJ »

Dziękuje bardzo. Będę pamiętał na przyszłość. Raz jeszcze dziękuje bardzo.
Pozdrawiam.
OpenOffice 4.1.6
Windows 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Sprawdzenie poprawności funkcji

Post autor: Jermor »

Jedną z możliwości wyliczenia średniej jest poniższa formuła:

Kod: Zaznacz cały

=G3/(WARTOŚĆ(TEKST(E3-C3+F3-D3;"[HH]"))+MINUTA(E3-C3+F3-D3)/60)
Sekwencja E3-C3+F3-D3 wylicza odstęp czasu między wypłynięciem a przypłynięciem.
Funkcja TEKST pozwala wyodrębnić całkowitą liczbę godzin z tak uzyskanej liczby. A zastosowana do niej funkcja WARTOŚĆ zamieni ten tekst w liczbę.
Do tej liczby dodany jest ułamek odpowiadający części godziny (czyli minutom) w tej różnicy czasowej.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Sprawdzenie poprawności funkcji

Post autor: Jermor »

To już musztarda po obiedzie ale zaproponowany przeze mnie wzór można uprościć do postaci:

Kod: Zaznacz cały

=G3/(WARTOŚĆ(TEKST(E3-C3+F3-D3;"[MM]")/60
Rożnica czasu zostanie przekształcona w liczbę minut a te podzielone przez 60 dadzą ilość godzin z częścią ułamkową.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ