Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można przejść.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
juzer
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 05, 2019 3:29 pm

Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można przejść.

Post autor: juzer »

Mam arkusz, w którym jest zapełnionych ok. 800 wierszy z różnymi produktami. Kategorii produktów jest tam ok. 20, w każdej kategorii ok. 40 różnych produktów. Żeby przejść w interesujące mnie miejsce, muszę sporo czasu stracić na przewijanie arkusza w dół i w górę.

Czy jest możliwość utworzenia na górze arkusza komórki, po najechaniu na którą rozwijałaby mi się lista tych 20 kategorii, i gdy na nią kliknę, przeniesie mnie do właściwego wiersza?

Widziałem takie rozwiązanie kiedyś w pracy zrobione przez kogoś w excelu, ale nie wiem jak to było zrobione.
Open Office 4 Windows 8
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: Jermor »

Myślę, że najprostszym rozwiązaniem będzie nadanie nazw komórkom zaczynającym daną kategorię. Nie wiem jak zorganizowane są dane ale w pewnych przypadkach można to zrobić prawie automatycznie. Ale i ręczne nadanie nazw jest opłacalne. Do nazwy trafia się zawsze, niezależnie od ewentualnych uzupełnień wierszy lub usunięć. Oczywiście pod warunkiem nie usunięcia komórki nazwanej. W przykładowym arkuszu zdefiniowałem kilka nazw przypisanych do komórek zaczynających kategorie. Dostęp do miejsc umożliwia okienko "Obszar arkusza".
190605203112_1.jpg
190605203112_1.jpg (27.37 KiB) Przejrzano 1823 razy
Po jego rozwinięciu można wskazać, do której nazwy ma nastąpić przejście. Lista nazw jest alfabetyczna. Można wprowadzać kolejne litery nazwy aby przejść szybciej do wybranej znanej nazwy.
Pewną niedogodnością jest to, że nazwa nie może zaczynać się cyfrą i nie może zawierać znaku spacji. Może zawierać znak podkreślnika.
O nazwach więcej można przeczytać tutaj: https://yestok.pl/ooo/y43.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
juzer
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 05, 2019 3:29 pm

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: juzer »

Dziękuję za odpowiedź i rozwiązanie. Zrobiłem, działa i jest to bardzo wygodne.

Pojawił się tylko jeden problem. Muszę ten arkusz duplikować co miesiąc i gdy to robię, w zduplikowanym pojawiają się wszystkie wartości komórek i formuły, ale nie duplikują się wprowadzone nazwy. Czy jest sposób, żeby przy kopiowaniu one też były przenoszone?

Lub czy jest jakieś inne rozwiązanie na takie szybkie przechodzenie do różnych komórek?
Open Office 4 Windows 8
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: Jermor »

Jeśli przez duplikowanie rozumiesz utworzenie dokładnie takiej samej kopii arkusza, to wystarczy, że np. po zakończeniu lutego (i zapisaniu bieżącego arkusza) wybierzesz polecenie "Zapisz jako..." i obsługiwany arkusz zapiszesz jako plik o nowej nazwie. W tym zduplikowanym arkuszu pozostaną zdefiniowane nazwy. W tym lutowym oczywiście także.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedno. Nie ma możliwości kopiowania nazw.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: Rafkus »

A zastosowanie autofiltra nie wystarczy? Po wybraniu Kategorii wszystkie rekordy o innej wartości niż wybranej zostaną ukryte.

Ta funkcja jest dobrze opisana tutaj:
http://przepis-na-lo.pl/2013/08/autofiltr/
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komórka z rozwijaną listą komórek, do których można prze

Post autor: Jermor »

Słusznie Rafkus!
To metoda nawet lepsza od zaproponowanej przeze mnie. Nie trzeba nic więcej robić, tylko użyć polecenia, a zapisy nie muszą być fizycznie zgrupowane w kategoriach.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ