Listowanie wartości z określonej kolumny

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Listowanie wartości z określonej kolumny

Post autor: brex87 »

Dzień dobry, od kilku dni męcze się z arkuszem w którym chciałbym mieć możliwość podsumowania ilości konkretnego kryterium z innej kolumny i wyświetlanie wartości w jakich występował.
O ile wiem w jaki sposób policzyć wartości tekstowe i zwrócić wartość liczbową z wykorzystaniem funkcji licz.jeżeli to nie wiem jak osiągnąc dodatkowy efekt wypisania kiedy dane kryterium wystąpiło.
W załączeniu przesyłam plik z przykładem i opisem co dokładnie chciałbym osiągnąć.
Z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
Przyklad.ods
(12.14 KiB) Pobrany 120 razy
Ostatnio zmieniony śr maja 22, 2019 1:25 pm przez brex87, łącznie zmieniany 2 razy.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Listowanie wartości z określonej kolumny

Post autor: Jermor »

Da się zrobić.
Jednak dla wygody działań w kolumnie miesiąca zamiast wpisywać liczby mówiące o dniu, należałoby wpisać daty. Datę można zawsze przedstawić jako numer dnia (przy pomocy zwykłego formatowania). Zrobiłem to w zwróconym przykładzie.
Trochę zmieniłem układ wyników, co także widać w załączniku.
Kluczem jest zastosowanie formuły macierzowej, albo tablicowej jak piszą Zastosowałem ją do funkcji POŁĄCZ.TEKSTY, dostępnej wyłącznie w LibreOffice. Pozwala ona połączyć teksty z pewnego zakresu komórek, rozdzielając je wybranym separatorem, z opcją pomijania pustych komórek.
Separatorem jest tu funkcja ZNAK(10), wstawiająca do łączonego tekstu znak nowej linii. Łączone teksty są wynikiem działania funkcji JEŻELI, która przekazuje do łączenia tylko te komórki z zakresu A1:A10, które w kolumnie odpowiadającej osobie mają wpis "URLOP". Komórki te przekazane są za pośrednictwem funkcji TEKST przekształcającej datę do niezbędnego, czytelnego formatu.
Formułę tablicowa można kopiować do innych miejsc tylko za pomocą operacji kopiuj i wklej.
Załączniki
brex87 Przyklad.ods
(14.72 KiB) Pobrany 126 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Re: Listowanie wartości z określonej kolumny

Post autor: brex87 »

Dziękuję za pomoc, zrozumiałem działanie funkcji, sprawdziłem na wielu przykładach.
Jednak mam problem podczas próby zaciągnięcia danych z innego zeszytu znajdującego się w arkuszu.
Zeszyt 1 = Dane
Zeszyt 2 = Wynik
W zeszycie Dane mam miesiąc wraz z danymi osobowymi, w zeszycie Wynik chciałbym mieć wyliczenia.
Zastosowałem odniesienie do drugiego zeszytu, ale nie mam zwrotki w postaci dat, licz jeżeli działa.
=POŁĄCZ.TEKSTY(ZNAK(10);1;JEŻELI($'06'.B$2:B$10="URLOP";TEKST($'06'.$A$2:$A$10;"D.MM");""))
Czy funkcja którą wykorzystuje nie może być powiązana z innymi zeszytami w danym arkuszu ?
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Listowanie wartości z określonej kolumny

Post autor: Jermor »

Może być powiązana i działa.
Zgłaszasz problem pisząc "nie działa". To tak jakbym ja ciebie zapytał: włączyłem telewizor i nie działa co może być powodem?
Chyba jest jakiś rezultat wyświetlony, skoro formuła jest wpisana?
Formuła pod względem formalnym jest poprawna chociaż akurat nie ma potrzeby poprzedzania nazwy arkusza znakiem $, wystarczy '06'.
Natomiast zredagowaną formułę macierzową zatwierdza się skrótem klawiaturowym CTRL+SHIFT+ENTER a nie zwyczajnym ENTER. Dopiero wówczas formuła w oknie wprowadzania widoczna jest w objęciu nawiasów klamrowych {...}. Podczas edycji te nawiasy znikają.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Re: Listowanie wartości z określonej kolumny

Post autor: brex87 »

Bardzo dziękuję za wytłumaczenie, wszystko działa.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość zastosowania automatycznego wypełnienia po zastosowaniu funkcji macierzowej tak żeby aktualizowały się nazwy zeszytów i komórki ?
{=POŁĄCZ.TEKSTY(ZNAK(10);1;JEŻELI('06'.B$3:B$33="UW";TEKST('06'.$A$3:$A$33;"D.MM");""))}

Podobnie chciałbym zrobić w przypadku funkcji licz jeżeli
=LICZ.JEŻELI('06'.B$3:B$33;"UW")

Kolorem zielonym zanaczyłem nazwe zeszytu, a fioletowym komórki.

Poradziłem sobie funkcją find&replace w formule.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
ODPOWIEDZ