Kogo jest najwiecej

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
vadable
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 11:38 pm

Kogo jest najwiecej

Post autor: vadable »

W polu niebieskim wpisz formułę, która wstawi tam napis „matematyków”, „humanistów” albo „wszechstronnych” w zależnośc od tego, kogo w klasie jest najwięcej (jeśli jakieś kategorie mają tylu samo uczniów wpisana może być dowolna z nich).

Dostałem takie zadanie i nie mam pojęcia jak zrobić ten podpunkt proszę o pomoc :(
Załączniki
arkusz-2-klasa (2).ods
(36.64 KiB) Pobrany 92 razy
openoffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kogo jest najwiecej

Post autor: Jan_J »

Zastanów się, jak być doszedł do odpowiedzi sam (bez komputera/arkusza), mając do przeanalizowania dług spis niemożliwy do objęcia rzutem oka. Na przykład 150 osób, każda opisana na osobnej stronie dzienniczka-notatnika. Co by trzeba wynotować na boku, by obliczenie pozwoliło otrzymać wynik.
Potem poczytaj w helpie i w podręczniku o funkcji licz.jeżeli, a jeszcze później także trochę o macierzowej (wektorowej, tablicowej) składni formuł.
Nie za dużo czytaj, bardziej próbuj zaprogramować to, co wyczytałeś.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
vadable
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 11:38 pm

Re: Kogo jest najwiecej

Post autor: vadable »

niestety środowisko calc jest dla mnie obce a męczę się już z tym ćwiczeniem od 3 dni i czy mógłby pan podać formułę a ja bym ją zanalizował?
openoffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kogo jest najwiecej

Post autor: Jan_J »

Przecież tam prawie wszystko jest już policzone.
Tabela H44:I36 zestawia nazwy kategorii z ich liczebnością. Znajdź wartość maksymalną w kolumnie liczebności (jest na to standardowa funkcja).
A potem wykryj, w którym miejscu się ona znajduje. Do tego możesz użyć metody podobnej do tej, którą zastosowałeś w kolumnie K głównej tabeli, tam gdzie ustalasz stopnie na podstawie punktacji. Z jednym zastrzeżeniem: metody wyszukujące wymagają, by kolumna z kryterium była pierwsza w bloku.
W przypadku punktacja / ocena (E39:F41) tak jest, a w przypadku kategoria / liczebność niestety nie. Więc
  • albo zmieniasz układ z kategoria / liczebność na liczebność / kategoria,
  • albo dodajesz drugą, nadmiarową kolumnę z liczebnością przed nazwami kategorii (ale nie licz ich, tylko pobierz kopie formułą),
  • albo używasz funkcji podaj.pozycję i indeks zamiast wyszukującej.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
vadable
Posty: 3
Rejestracja: ndz maja 12, 2019 11:38 pm

Re: Kogo jest najwiecej

Post autor: vadable »

Dobra udało mi się dziękuje panu za naprowadzenie mnie w tak banalnej sprawie wystarczyło myśleć.
openoffice 4.1.6
ODPOWIEDZ