AUTOINKREMENTACJA WIERSZY i SYNCHRONIZACJA TABEL

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Bless
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 15, 2019 9:01 pm

AUTOINKREMENTACJA WIERSZY i SYNCHRONIZACJA TABEL

Post autor: Bless »

Witam.

Próbuję znaleźć rozwiązanie dla takiego problemu.

Mam dwa arkusze, w których mam po 1 tabeli. Tabele proste, kilkukolumnowe (tekst i liczby).
W pierwszym arkuszu jest tabela i są tam nazwy miejscowości ponumerowane od 1 do 341 (numeracja porządkowa to kolumna pierwsza). Miejscowości są ułożone alfabetycznie.
Czasem muszę dopisać nową miejscowość, np. na literę C a ostatnio musiałem dopisać nawet 15 (różne litery).

Nie mam problemu z umieszczaniem alfabetycznym, mogę to robić ręcznie ale chciałbym aby kolumna z numeracją miała autoinkrementację - żeby po dodaniu nowego wiersza - dostawał on automatycznie właściwą, kolejną liczbę a wiersze poniżej uzyskują numer +1.

No i mam trudniejszy temat związany z tym. W drugim arkuszu mam tabelę formalnie powiązaną z tą w arkuszu nr 1 - jednak są tam inne dane. Wiąże je kolumna z numeracją kolejną wierszy.
Czy jest możliwość takiego powiązania obu tabel, aby dodając wiersz w dowolnym miejscu w tabeli na ark 1 w takim samym miejscu taki wiersz automatycznie pojawiał się w tabeli w arkuszu nr 2 ?

Teraz robię to ręcznie, niestety...
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :-)
OpenOffice 4.1.5 na Windows 10 64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: AUTOINKREMENTACJA WIERSZY i SYNCHRONIZACJA TABEL

Post autor: Jermor »

Problem właściwej numeracji.
Zamiast wpisywania liczby porządkowej wprowadź formułę =WIERSZ(). Funkcja WIERSZ wstawia numer wiersza dotyczący argumentu tej funkcji. Jeśli argument jest pominięty wstawiany jest numer wiersza komórki zawierającej formułę. Zatem =WIERSZ(B34) zwróci wartość 34.
Jeżeli twoja numeracja od 1 zaczyna się np dopiero w wierszu 10-tym wpisz formułę =WIERSZ()-9.
Równoległe wstawianie nowego wiersza.
Dwa arkusze znajdują się w tym samym dokumencie. Rozumiem, że dane w tym drugim arkuszu zaczynają się w tym samym wierszu. Aby dodać wiersze i formuły w tym samym miejscu różnych arkuszy zaznacz je. W dowolnym z nich wybierz polecenie "Wstaw wiersz" w dowolny sposób, przez wybór "Arkusz -> Wstaw wiersze -> wiersz powyżej/poniżej" albo klikając myszką i wybierając z menu podręcznego. Następnie wpisz formułę =WIERSZ.
Spowoduje to dodanie nowego wiersza na tej samej pozycji we wszystkich zaznaczonych arkuszach i dopisanie w nich formuły w tym samym miejscu.
Możesz do tego napisać sobie makro.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Bless
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 15, 2019 9:01 pm

Re: AUTOINKREMENTACJA WIERSZY i SYNCHRONIZACJA TABEL

Post autor: Bless »

Dzięki :-) Trenuję właśnie temat.

Pojawianie się tych samych danych we wszystkich arkuszach.

Odkryłem dzięki Tobie, że muszę zgrupować arkusze. Jakoś nie od razu umiałem to zrobić. Ale udało się. Z jednocześnie wciśniętym CTRL, kursorem myszy klikam na nazwę arkusza w dole strony (u mnie klasyka "arkusz1" i "arkusz2"). Delikatnie wtedy zmienia się podświetlenie zakładki arkusza (z delikatnie szarego na biały). I wtedy arkusze są grupą i zmiany idą pełną parą :-) Dodają się te same wartości we właściwych wierszach.

Autoinkrementacja

To jest to o co mi chodzi. Dzięki za to. Numerki idą w dół (gdy dodaję wiersz w środku) i zwiększają się ich wartości (dodają się +1).
Chcę jeszcze odkryć metodę - żeby numerek w nowododanym wierszu (w kolumnie numeracji porządkowej) pojawiał się automatycznie.
OpenOffice 4.1.5 na Windows 10 64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: AUTOINKREMENTACJA WIERSZY i SYNCHRONIZACJA TABEL

Post autor: Jermor »

Jeśli zaznaczasz arkusze kolejne, klikasz pierwszy a potem trzymając naciśnięty SHIFT ostatni w tym szeregu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ