[SOLVED]jak sprawić by arkusz wyliczył i wpisał wartości

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
m4tt
Posty: 25
Rejestracja: pn gru 17, 2018 6:58 pm

[SOLVED]jak sprawić by arkusz wyliczył i wpisał wartości

Post autor: m4tt »

Witam

Mam problem techniczny , zapewne banalny dla ludzi obeznanych z obsługą exela.

Mianowicie tworze w exelu rozkład jazdy podzielony na kursy i muszę ustawić czas odjazdu dla każdego z przystanków. W każdym z kursów (a jest ich 9) różnica czasowa jest taka sama tylko zaczynają się od innej godziny i minuty. Pierwszy kurs ma odjazd o 6:47 na pierwszym przystanku , na drugim przystanku odjazd jest o 06:50 , na trzecim o 06:52 , czwartym o 06:54 , Piątym o 6:56 , szóstym o 06:59 , siódmym o 07:01 , ósmym o 07:03 , dziewiątym o 07:06 , dziesiątym o 07:08 , jedenastym o 07:10 , dwunastym o 07:12 , trzynastym o 07:14 , czternastym o 07:17 i tu sie kończy ten kurs. Następny kurs zaczyna się od 07:37 i mógł bym wpisywać dalej ręcznie ale wydaje mi się że w exelu można jakoś sprawić i chciałbym wiedzieć jak żeby mi automatycznie to wyliczyło i wpisało (czas odjazdu z przystanków) na tym i pozostałych kursach bo różnica odjazdu między przystankami jest dokładnie taka sama we wszystkich 9 kursach. Myślę da się to szybciej zrobić niż ręcznie wszystko wpisywać. W załączeniu wklejam zrzut(na niebiesko oznaczone są te pola do wypełnienia) oraz surowy plik.

Dodam tylko że mam więcej podobnych tabel do wypełnienia więc zależy mi na tym by się dowiedzieć jak ten proces mógłbym własnie nieco "zautomatyzować"
Załączniki
Nowy OpenDocument Arkusz kalkulacyjny (3).ods
(9.92 KiB) Pobrany 131 razy
Clipboard01.jpg
Ostatnio zmieniony ndz kwie 14, 2019 8:45 pm przez m4tt, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice Wersja: 6.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: jak sprawić by exel automatycznie wyliczył i wpisał wart

Post autor: Astur »

Hmm tak, ale my tu nie robimy dla Excelistów. Gdyby jednak mi ktoś przyłożył lufę do głowy, to pewnie przedstawiłbym wszystkie te czasy w postaci liczbowej i zrobił inkrementację o zadany skok, formatując komórki tak, aby widać to było w postaci czasowej.

Naprawdę muszą być tam podawane sekundy?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: jak sprawić by exel automatycznie wyliczył i wpisał wart

Post autor: Jermor »

Zwróć uwagę Asturze na to, że co prawda m4tt pisze Excel ale przedstawia arkusz LibreOffice. Wiele osób mówiąc Excel ma na myśli po prostu arkusz kalkulacyjny.
Co do problemu czasu. Rozumiem, że pierwszy czas odjazdu został wpisany przez wprowadzenie kolejno: cyfra 0, cyfra 6, dwukropek, cyfra 4, cyfra 7 i naciśniecie klawisza ENTER. Taki sposób wprowadzenia znaków powoduje, że Calc będzie ten wpis traktował jako czas. Czas w arkuszach kalkulacyjnych, wszystkich, jest ułamkiem dziesiętnym odpowiadającym odpowiedniej porze doby. Ułamek zerowy odpowiada godzinie 0, północy. Ułamek 0,5 odpowiada godzinie 12 (południe) gdyż jest to dokładnie połowa doby. Ułamek 0,25 odpowiada godzinie 6-tej i tak dalej, także dla minut i sekund. Ponieważ Calc uznał, że wprowadzono wartości czasu, to od razu przypisał do komórki format wyświetlania tego ułamka w taki sposób aby przedstawić go w sposób zrozumiały dla człowieka.
Tak więc wprowadzony ciąg znaków został zapisany jako liczba 0,282638888888889 a następnie ta liczba została wyświetlona w komórce przy pomocy formatu HH:MM:SS. To oznacza, że aby otrzymać czas o dwie minuty późniejszy wystarczy do tego ułamka dodać ułamek odpowiadający dwóm minutom i tę nową liczbę także wyświetlić za pomocą formatu HH:MM:SS. Ponieważ w rozkładach jazdy raczej rzadko podaje się czas z dokładnością do sekund, wystarczy sformatować komórkę zawierającą czas wzorcem HH:MM aby wynik był wyświetlany w postaci 06:47.
Aby otrzymać ułamek odpowiadający dwóm minutom wystarczy wpisać do jakiejś komórki roboczej 0:02 i jej zawartość dodawać do poprzedniego czasu.
Można także przy przystankach podać czasy przejazdu i tworzyć rozkład z dowolnymi czasami przejazdu między przystankami.
W załączeniu przykład.
Załączniki
m4tt czas.ods
(13.7 KiB) Pobrany 129 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
m4tt
Posty: 25
Rejestracja: pn gru 17, 2018 6:58 pm

Re: jak sprawić by arkusz automatycznie wyliczył i wpisał wa

Post autor: m4tt »

Rzeczywiście pomyliłem się. Chodziło mi o arkusz kalkulacyjny, tak z przyzwyczajenia napisałem exel.

Sekundy wręcz nie powinny być a są bo skopiowałem tabele z libre office writer i nie zauważyłem że arkusz kalk. dodał tam sekundy

dziękuję wam za pomoc
LibreOffice Wersja: 6.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: jak sprawić by exel automatycznie wyliczył i wpisał wart

Post autor: Jermor »

Arkusz nie dodał żadnych sekund. Zastosował format (wzorzec) wyświetlania wartości w postaci HH:MM:SS, co oznacza, że mają zostać przedstawione godziny, minuty i sekundy, nawet gdyby nie zostały wprowadzone. Wpisanie samej godziny np siódmej, co można zrobić wpisując 7: spowoduje wyświetlenie wartości 07:00:00. Aby wyświetlić samą godzinę należy utworzyć własne formatowanie kodując je jako HH.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ