Przesyłanie pliku OO z skryptem, łatwe otwarcie

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
KoalaG
Posty: 30
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:42 am

Przesyłanie pliku OO z skryptem, łatwe otwarcie

Post autor: KoalaG »

Witam.

Mam problem przygotowałem arkusz kalkulacyjny ze skryptami. Teraz wysyłamy go do ludzi i mają problem z jego uruchomieniem. Jest jakaś bardzo łatwa metoda żeby to ludziom nie zaznajomionym z OO zadziałało od razu?
Pal licho instalacje OO ale żeby odpalić skrypt trzeba.
Zapisać plik, włączyć możliwość uruchamiania makra/skryptów, przełączyć plik z trybu edycji za pomocom ikonki ekierki. 9 na 10 ludzi tego nie ogarnia nawet po tłumaczeniach.
Czasem plik otwierany z poczty głupio się zachowuje. Nawet otwierając u siebie na komputerze własny plik ze skrzynki pocztowej mam problem żeby zadziałał.
Najczęściej otwiera się jako do edycji i tak samo zapisuje na dysku podczas pobierania. Zapisuje się też w trybie projektowym przez co przyciski ze skryptami/funkcjami nie działają.
OpenOffice 4.1.13 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Przesyłanie pliku OO z skryptem, łatwe otwarcie

Post autor: Jermor »

Co do ustawienia poziomu bezpieczeństwa, to wydaje mi się, że trzeba to zrobić ręcznie. Trzeba to dokładnie opisać użytkownikom. Ja zazwyczaj wymagam utworzenia jednego dedykowanego katalogu i opisuję (łącznie z obrazkami) jak umożliwić uruchamianie makr z plików zawartych w tym katalogu.
Natomiast wyłączenie trybu projektu można zaprogramować w swoim makrze i wykonać je jako pierwsze, wywołane automatycznie po załadowaniu pliku.
Sprawdziłem, że można je po prostu nagrać.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
KoalaG
Posty: 30
Rejestracja: ndz sty 28, 2018 10:42 am

Re: Przesyłanie pliku OO z skryptem, łatwe otwarcie

Post autor: KoalaG »

Z bezpieczeństwem to chyba jest najtrudniejsze... No nie wiem ikonkę projektu też trzeba znaleźć...

Do bezpieczeństwa zrobiłem instrukcję obrazkową ale i tak to nic nie dało
OpenOffice 4.1.13 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Przesyłanie pliku OO z skryptem, łatwe otwarcie

Post autor: Jermor »

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to moim zdaniem łatwo to wyjaśnić dołączając obrazki.
Najwygodniej, jak sądzę, byłoby przypisanie jednego folderu do którego trafiałyby pliki i ten folder byłby określony jako bezpieczny.
Sam dokument zostanie otwarty z takimi ustawieniami z jakimi został zapisany. Więc jeśli został zapisany z opcją "Otwórz w trybie projektu" to zostanie w takim trybie otwarty, mimo że podczas zapisywania wyłączona była opcja "Tryb projektu". Zwracam uwagę, że są to dwie różne opcje.
"Otwórz w trybie projektu" znajduje się w pasku narzędziowym "Projekt formularza" albo w menu "Narzędzia -> Formularze -> Otwórz w trybie projektu" i decyduje o tym czy dokument ma zostać w tym trybie otwarty. Jeśli tak to nie ma znaczenia ustawienie "Trybu projektu" podczas zapisywania dokumentu.
"Tryb projektu" znajduje się na pasku narzędziowym "Formanty" oraz w "Narzędzia -> Formularze -> Tryb projektu". Jeśli został wyłączony podczas zapisywania dokumentu a jednocześnie wyłączone było "Otwórz w trybie projektu", to przy otwieraniu dokumentu tryb będzie niedostępny.
Tak więc należy wyłączyć otwieranie w trybie projektu, wyłączyć tryb projektu i dopiero wtedy zapisać dokument.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ