Aby funkcja JEŻELI nie działała do tyłu [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Panesz
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:18 am

Aby funkcja JEŻELI nie działała do tyłu [SOLVED]

Post autor: Panesz »

W zeszłym roku (20180) używałem funkcji JEŻELI np. w komórce X1 JEŻELI(DZIEŃ(DZIŚ())=W1;$P$70;X1), w komórce X2 JEŻELI(DZIEŃ(DZIŚ())=W2;$P$70;X2) itd., gdzie w komórkach W1:31 były dni miesiąca. I działało mi to poprawnie. A komórki X1:31 były ustawione wcześniej (liczbowo) na 0. Ale gdy otwieram grudzień 2018, to zmienia wartości w X... na ostatnie wartości. Czyli wartości są zmieniane wedle dni, bez znaczenia miesiąca, ani roku Dziś jest 3 stycznia, to od 1.XII do 3.XII w grudniu są wartości z ostatniego dnia, z 31 XII z komórki P70.

Więc na styczeń 2019 zastosowałem funkcję
X1 do 31 = JEŻELI(I(ROK(43600)=2019;MIESIĄC(TERAZ())=1;DZIEŃ(DZIŚ())=W1);$P$70;X1) poprzez "copy". Ale funkcja (dziś jest 3.01) wstawia do komórek X1 i X2 wartości 0,00, czyli kasuje dotychczasowe wartości z tych dni kopiowane z P70. Co zrobić, aby funkcja nie działała do tyłu i pozostawały wartości z porzednich dni?

PS. Arkusz kalkulacyjny na nowy rok przy otwieraniu wyświetla komunikat "Automatyczna aktualizacja linków zewnętrznych została wyłączona". Może to ma znaczenie!
LibreOffice 4.0.2.2
Windows 7
Panesz
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:18 am

Re: Aby funkcja JEŻELI nie działała do tyłu [SOLVED]

Post autor: Panesz »

Oba formaty funkcji działają poprawie. Nie wiem, dlaczego w tym dniu mi one nie chodziły.... Z tym że pierwszy format działa co miesiąc, Czyli jeżeli implementujemy cały rok, to pierwszy (krótszy) format będzie działała w każdym miesiącu w każdym arkuszu. Drugi - w zaimplementowanym miesiącu w tymże 2019 roku i w każdym miesiącu należy w część MIESIĄC(TERAZ())= wpisać numer miesiąca, w którym ma działać.

ps. Właściwie topik ze względu na jakość i zawartość należałoby (moje zdanie) - wykasować!
LibreOffice 4.0.2.2
Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aby funkcja JEŻELI nie działała do tyłu [SOLVED]

Post autor: Jan_J »

Panesz pisze:ps. Właściwie topik ze względu na jakość i zawartość należałoby (moje zdanie) [...]
IMO dlatego nikt nie odpowiedział ;)
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ