Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowanych

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
rudenick1
Posty: 3
Rejestracja: śr gru 12, 2018 1:40 pm

Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowanych

Post autor: rudenick1 »

Cześć,

MAm zbiorczę kolumnę z Wynikami A. W osobnych kolumnach D i E podzieliłem je na te dobre i te złe.

Potrzebuję by w kolumnie zbiorczej statusy miały dobry albo zły kolor zależnie od tego czy status jznajduje się na pozytywnej liście/kolumnie lub negatywnej liście/kolumnie.

Szukałem ale nie znalazłem będź nie zrozumiałem wcześniejszych wątków.

Pozdrawiam,
Sebastian
Załączniki
Formatowanie warunkowe na podstawie listy.ods
(9.5 KiB) Pobrany 130 razy
Libre office 6.1.3 / Ubuntu 18.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowan

Post autor: Jermor »

Na temat formatowania warunkowego jest sporo dokumentacji. Np. możesz poczytać o tym tutaj: https://yestok.pl/ooo/y56.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
rudenick1
Posty: 3
Rejestracja: śr gru 12, 2018 1:40 pm

Re: Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowan

Post autor: rudenick1 »

Umieściłem formatowanie warunkowe w tytule ale nie do końca dotyczy probpemu który potrzebuję rozwiązać. Przepraszam za brak ścisłości.

Nie umiem napisać tej krótkiej funkcji. Powinienem o tym wspomnieć - korzystałem z kilku źródeł, w tym powyższego i możliwe, że temat jest zbyt duży na mój skromny umysł albo wymaga większej ilości czasu niż ta którą dysponuje.

Tymbardziej ciekawi mnie czy można to zrobić na kilka sposobów. Miałem nadzieję, że znajdę tu kogoś doświadczonego kto będzie w stanie nie tylko wysłać link ale zrozumieć problem.

Na mój obecny poziom wiedzy byłem w stanie napisać coś takiego w formatowaniu warunkowym =MATCH(Good;Feed;0) to najbliżej przedstawia co chciałbym zrobić ale oczywiście to nie jest prawidłowe bo MATCH(searchitem; searchregion; matchtype) czyli searchitem nie może być zakresem zdefiniowanym.
Libre office 6.1.3 / Ubuntu 18.04
rudenick1
Posty: 3
Rejestracja: śr gru 12, 2018 1:40 pm

Re: Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowan

Post autor: rudenick1 »

Ok sam sobie poradziłęm. Losowo szukałem odpowiedzi na youtube i się udało.
https://www.youtube.com/watch?v=SdAHOMgutfU

Działa to:
ISNUMBER(MATCH($B2;D$2:D$6;0))

(Self solved)
Libre office 6.1.3 / Ubuntu 18.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Formatowanie warunkowe na podstawie wartości zdefiniowan

Post autor: Jermor »

To prawda, słabo to wyjaśniłeś, zwłaszcza, że w załączonym pliku nie ma żadnego śladu choćby próby zastosowania formatowania warunkowego. To skłoniło mnie do przypuszczenia, że zupełnie nic nie wiesz o takim formatowaniu i odesłaniu do artykułu.
rudenick1 pisze:Działa to:
ISNUMBER(MATCH($B2;D$2:D$6;0))
W załączonym pliku wartości podlegające formatowaniu warunkowemu znajdują się w kolumnie A, nie B.
Jeśli jednak w B to w tej formule przekształć "searchitem" w postać B2 i po zaznaczeniu całego obszaru "Status feed" taką formulę wpisz do pola formuły po wybraniu w oknie dialogowym "Formatowanie warunkowe dla..." "Formuła jest". Formatowanie warunkowe przypisze do każdej komórki zaznaczonego obszaru tę formułę w taki sposób, że pierwszy parametr będzie przyjmował adres tej komórki, której formuła ma dotyczyć.
Dalej wszystko zależy od tego jak ma funkcjonować ten algorytm.
W najbardziej ogólnym wariancie w "Status feed" mogą pojawić się dowolne wartości, ale jako dobre mają być zaznaczone tylko te które odpowiadają obszarowi "Good Status". W tej sytuacji trzeba utworzyć kolejne formatowanie warunkowe (przycisk "Dodaj") i dla tego samego zakresu wpisać formułę ISNUMBER(MATCH($B2;E$2:E$6;0)).
Tutaj uwaga. W załączonym przykładzie liczba 9 znajduje się na liście zarówno "dobrych" jak i "złych" wartości.

Alternatywne formuły?
Jeśli wartości "dobre" są liczbami nieparzystymi, tak może sugerować przykład, to można użyć funkcji ISODD(A2). Gdy dodatkowo wartości muszą należeć do pewnego zakresu, formuła może mieć postać AND(A2>=min;A2<=max;ISODD(a2)) gdzie min i max to konkretne wartości. Dla liczb parzystych odpowiednią funkcją jest ISEVEN.
Funkcja MATCH jest jednak właściwym rozwiązaniem dla każdego wariantu tego zadania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ