zabezpieczenie arkuszy hasłem [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
zwora
Posty: 45
Rejestracja: pn sty 20, 2014 1:23 pm

zabezpieczenie arkuszy hasłem [SOLVED]

Post autor: zwora »

Witam,

Chciałbym ukryć część arkuszy tak, aby ich podgląd był możliwy dopiero po wprowadzeniu hasła. Wiem jak to rozwiązać za pomocą makra, jednak nie satysfakcjonuje mnie to rozwiązanie, bo w treści makra muszę podać hasło zabezpieczające i każdy kto zna się na makrach może je łatwo podejrzeć. A chciałbym, żeby to hasło nie było nigdzie widoczne. Czy da się tak zrobić?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr sie 29, 2018 7:22 am przez zwora, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.1.6, Windows 10 64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zabezpieczenie arkuszy hasłem

Post autor: Jermor »

Moja pierwsza propozycja:
Bibliotekę, w której znajduje się makro chroń hasłem swoim własnym. Hasła nie można nadać bibliotece o nazwie Standard, musisz zatem utworzyć własną bibliotekę.
Moja propozycja druga:
Ustalasz hasło, które będzie udostępnione użytkownikom.
Hasło szyfrujesz jakimś algorytmem, i ten zaszyfrowany wynik jest prawdziwym hasłem wpisanym w makrze.
Twoje Makro generuje użytkownikowi zapytanie o hasło i przeprowadza szyfrowanie podanej odpowiedzi.
Jeśli otrzymany szyfr jest zgodny z wzorcem zezwalasz na dostęp.

Zastanowiłbym się jednak nad tym pomysłem. Użytkownik, który zna hasło może (złośliwie?) zmienić je na swoje własne uniemożliwiając dostęp.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zabezpieczenie arkuszy hasłem

Post autor: Jermor »

Przy tej drugiej propozycji chyba się trochę zapędziłem. W basicu chyba nie da się tego zrobić. W kodzie gdzieś musi być ulokowany algorytm.Tutaj wygodniejszym byłby język, w którym istnieje funkcja kodowania danych. Taka funkcja jest np w Pythonie (zob. np. https://www.pythoncentral.io/hashing-st ... th-python/). Wówczas arkusz może być chroniony zakodowanym hasłem a do zdjęcia ochrony należałoby podać wynik funkcji.

Ale, jak wspomniałem w poprzednim poście, ktoś do otrzymał dostęp, może zmienić hasło. Po drugie, a była o tym mowa na tym forum, dość łatwo jest usunąć hasła przypisane do arkuszy. Więc ci co potrafią programować, zapewne wiedzą też jak "zdjąć" makra z arkusza.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
zwora
Posty: 45
Rejestracja: pn sty 20, 2014 1:23 pm

Re: zabezpieczenie arkuszy hasłem

Post autor: zwora »

Bardzo dziękuję za pomoc. O coś takiego mi właśnie chodziło. Wybrałem to pierwsze rozwiązanie. Pozdrawiam
OpenOffice 4.1.6, Windows 10 64bit
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Re: zabezpieczenie arkuszy hasłem [SOLVED]

Post autor: Pysio »

Wracam do tematu, w jaki sposób zabezpieczyć arkusz przed innymi?
Potrzebuję wrzucić arkusz na ftp'a i zaciągać z niego dane. Nie chcę by ktokolwiek z zewnątrz mógł dostać się do tych danych.

Mam kilka pomysłów, ale najpierw przedstawię istotę.
Posiadam arkusz do wyceny materiału. Handlowiec wrzuca sobie jaki materiał chce sprzedać klientowi i arkusz na podstawie ilości materiału oraz asortymentu dobiera ceny z podanych komórek, które są umiejscowione w zewnętrznym pliku.

Obecnie program działa dla mnie, lokalnie. Ale chcę zrobić prezent innym handlowcom i udostępnić im, aby się tak biedni nie męczyli :ucrazy:
W związku z tym główny cennik wrzucę na ftp'a w sposób mocno niezwiązany ze stroną firmową i z tej lokalizacji LibreOffice będzie pobierał sobie dane do wyceny.

Moje obawy- czarny scenariusz:
- Handlowiec się zapędzi i wyśle arkusz wycen do klienta, w związku z tym klient będzie miał pełny dostęp do danych (cennika) jak sobie pozmienia wartości. Nie musze chyba tłumaczyć, że istnieje coś takiego jak tajemnica handlowa, ale różnie to bywa... W związku z tym, myślę o nawet tak banalnym zabezpieczeniu jak podanie hasła dostępu do danego formularza. Może to przeciągnąć ew. odkrycie arkusza a ja będę miał czas na np. usunięcie głównego cennika i zmiany jego lokalizacji. Czy da się w jakiś sposób zabezpieczyć wejście do excela aby żaden program nie usunął hasła? Inaczej- zapomniałeś hasła - nie masz dostępu i klapa...

- Ktoś odkryje plik w sieci. Ktoś w jakiś sposób znajdzie ten plik/ adres strony i będzie miał dostęp. Tutaj planuję przede wszystkim ustawić tak dane, żeby nic nikomu nie mówiły a były jedynie przypadkowymi liczbami, całość bez opisów, dodać kilka fakeowych pól, zmienić formatowanie na np. datę. Tak, że jak ktoś to otworzy to zobaczy "coś" i może zrezygnuje. Dodatkowo jakieś warunki, aby cenę wyliczył na podstawie danych z dwóch arkuszy.

Macie jakieś jeszcze inne pomysły na zabezpieczenie danych?
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
ODPOWIEDZ