zmiana miary na ml

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
123
Posty: 3
Rejestracja: wt sie 14, 2018 5:47 pm

zmiana miary na ml

Post autor: 123 »

Witam
W załączniku mam wino duze/małe/arbuz.
Jak mam zrobic jak np. sprzedało mi sie 2 duze , 1 małe wino i jeden z arbuzem
gdzie w duzym idzie 750 ml w małym 250 ml a z arbuzem 100ml
i chciałbym bym wpisywał tylko ilosci sprzedawane a nie ml i aby w "zostało" pokazywał mi na litry badz mililitry
I generalnie słabo sie na tym znam, wiec fajnie by było gdybyscie mi to wyjasnili jak jakiemus debilowi :)
Z góry dziekuje
Załączniki
załącznik
załącznik
OpenOffice 2.4 pod Ubuntu 9.04
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: zmiana miary na ml

Post autor: Vakarian »

W załączniku znajduje się arkusz kalkulacyjny z prostym rozwiązaniem. Założyłem, że wartość "PRZYJECHAŁO" podajesz w litrach. Jeżeli miałbyś jakieś problemy z wdrożeniem tego do swojego arkusza lub też jakieś pytania, to pisz.

PS Ja swój arkusz stworzyłem na LibreOffice 6.0. Jeżeli używasz OpenOffice 2.4, to nie mogę zagwarantować, że wszystko będzie działało tak, jak powinno.
Załączniki
Bez tytułu 1.ods
(8.25 KiB) Pobrany 172 razy
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zmiana miary na ml

Post autor: Jermor »

Podobnie jak Vakarian przedstawiam swoje rozwiązanie. Jednak bardziej rozbudowane. Dodałem mianowicie przycisk uruchamiający makro podpięte pod arkusz. Makro zmienia datę zestawienia na następny dzień, przenosi wartości podane w litrach tego co "Zostało" na pozycje "Rano", zeruje "Przyjechało" oraz obszar "Sprzedano". W ten sposób arkusz jest przygotowany do obsługi kolejnego dnia. Potrzebną datę zestawienia można oczywiście wpisać ręcznie.
Do arkusza można dodać dowolną ilość wierszy, byle tylko wstawić je wewnątrz obszaru zaznaczonego szarym tłem i skopiować do tych nowych wierszy formuły znajdujące się w tym zaznaczonym obszarze. Przycisk nie jest drukowany przy wydruku arkusza.
Ze względu na wbudowane makra nie można zmieniać nazwy arkusza ani usuwać nazw zastosowanych przeze mnie.
Arkusz kontroluje wartości wprowadzane do komórek. W obszarze "Sprzedaż" mogą to być tylko nieujemne liczby całkowite.
Załączniki
Alkohole.ods
(17.67 KiB) Pobrany 146 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
123
Posty: 3
Rejestracja: wt sie 14, 2018 5:47 pm

Re: zmiana miary na ml

Post autor: 123 »

Dzięki wielkie za wyjaśnienie sprawy z litrami i ml. Jeszcze mam pytanie na temat makro,by to co mi zostało było przepisane na następny dzień jako rano. Jak ustawic te makro od początku do konca. Na dole dam załączniki, bar i rozliczenie i tam gdzie jest rozliczenie to zeby tam gdzie jest koniec sejf i kasa aby przerzuciło sie na nowy dokument na rano. I tak samo z napojami aby to co zostało na nowym dokumencie było jako rano, i czy da rade przy wydrukowaniu tej kartki aby nie bylo widac "nastepny dzien" I jak mozna skopiowac np całą kolumne zostalo abym mógł ja np wkleic w rano bo jak tak robie to wyskakuja błedy. z góry wielkie dzieki :)
OpenOffice 2.4 pod Ubuntu 9.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zmiana miary na ml

Post autor: Jermor »

123 pisze:Jeszcze mam pytanie na temat makro,by to co mi zostało było przepisane na następny dzień jako rano
Makro właśnie to robi. To co zostało przenosi na rano, to co przyjechało i to co sprzedane - kasuje. i zmienia datę na następny dzień. Jeśli ten dzień jest np wolny to można nacisnąć ponownie przycisk. Można też wpisać dowolną datę, przycisk tworzy następny dzień względem daty, która jest w komórce.
123 pisze:czy da rade przy wydrukowaniu tej kartki aby nie bylo widac "nastepny dzien"
Przycisk ma ustawiona właściwość taką by nie drukował się na papierze. Można to sprawdzić w podglądzie wydruku.
123 pisze:Jak ustawic te makro od początku do konca.

Wystarczy zbudować swój arkusz tak aby wszystkie nowe wiersze znalazły się wewnątrz szarego obszaru.
Formuły można dopasować do własnych potrzeb. np. piwa butelkowe rozliczać z butelek a nie litrów. Podawać sprzedaż w butelkach, tylko w jednej kolumnie a formułę obliczeniową dla tych wierszy zmodyfikować do postaci ZOSTAŁO= RANO+PRZYJECHAŁO-SPRZEDAŻ. Piwa beczkowe - z litrów, wykorzystując tylko dwie kolumny DUŻE i MAŁE używając - podobnie jak przy winach - pojemności, w tym przypadku jak przypuszczam 0,5 litra i 0,25 litra.
123 pisze:Na dole dam załączniki, bar i rozliczenie i tam gdzie jest rozliczenie to zeby tam gdzie jest koniec sejf i kasa aby przerzuciło sie na nowy dokument na rano
Tego nie rozumiem bo twój załącznik nie pokazuje niczego więcej poza tym co widać na ilustracji. Myślę, że można to wpasować w ogólny wygląd arkusza.
123 pisze:jak mozna skopiowac np całą kolumne zostalo abym mógł ja np wkleic w rano
123 pisze: Nie można wprost skopiować kolumny ZOSTAŁO, gdyż zawiera ona formuły i to one zostaną skopiowane. Dlatego pojawia się błąd. Aby skopiować tylko same wartości a nie formuły zamiast wklejania trzeba użyć WKLEJ SPECJALNIE i zaznaczyc , że skopiowane mają być tylko liczby.
Jeszcze uwaga techniczna. W stopce twojego postu znajduje się informacja, że używasz OpenOffice 2.4, ilustracja arkusza pokazuje, że masz LibreOffice (wersja ?). Z punktu widzenia osoby pomagającej jest ważne aby wiedzieć na jakiej wersji ma wykonać się algorytm.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
123
Posty: 3
Rejestracja: wt sie 14, 2018 5:47 pm

Re: zmiana miary na ml

Post autor: 123 »

czyli jak zrobic te makro.
bo jak juz mam to mi wyskakuje
Wystąpił błąd modułu Scripting Framework podczas wykonywania w języku Basic skryptu vnd.sun.star.script:Library1.Module1.Main?language=Basic&location=document.

Wiadomość: The following Basic script could not be found:
library: 'Library1'
module: 'Module1'
method: 'Main'
location: 'document'

A jak sam chce zrobic wchodzac w narzedzia-makra-wykonaj makaro
to wyskakuje Do wykonania tej operacji LibreOffice wymaga środowiska Java (JRE). Zainstaluj JRE i uruchom ponownie LibreOffice.

w pracy uzywam libreoffice calc a w domu open office wiec bez różnicy na jakim ktos spróbuje mi wytłumaczyc
z gory wielkie dzieki :)
Załącznik rozliczenie.ods nie jest już dostępny
Załącznik bar.ods nie jest już dostępny
Załączniki
rozliczenie.ods
(16.92 KiB) Pobrany 174 razy
bar.ods
(19.25 KiB) Pobrany 161 razy
OpenOffice 2.4 pod Ubuntu 9.04
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zmiana miary na ml

Post autor: Jan_J »

Komunikat wygląda jakby jedno makro odwoływało się do innego, a tego innego nie było w spodziewanym miejscu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zmiana miary na ml

Post autor: Jermor »

Do prawidłowego wykonywania makr potrzebne jest zainstalowanie środowiska Java. Odpowiednie oprogramowanie mozna pobrać z tej strony https://www.java.com/pl/download/
Systemy operacyjne komputerów występują w wersjach 32- i 64-bitowych. Producenci oprogramowania mogą przygotowywać swoje programy także w takich wersjach, z tym że oprogramowanie 32-bitowe powinno poprawnie działać na każdym systemie operacyjnym. Oprogramowanie 64-bitowe tylko na systemie 64-bitowym. Środowisko Java jest dostępne w dwóch wersjach 32- i 64-bitowej.
W komputerze należy zainstalować to środowisko Java, jakie odpowiada wersji programu a nie systemu. Oprogramowanie Apache OpenOffice występuje tylko w wersji 32-bitowej, więc dla niego należy pobrać środowisko 32-bitowe. LibreOffice jest dostępne w obu wersjach 32- i 64-bitowej. Podczas pobierania części instalacyjnej pakietu LibreOffice serwer sprawdza jaką wersję systemu ma użytkownik. Jeśli jest to wersja 32-bitowa, to pobierany jest LibreOffice 32-bitowy. Jeśli wykryty zostanie system 64-bitowy, pobrana zostanie wersja 64 bitowa. Tak jest przynajmniej w przypadku systemu Windows.
Jak poznać jaką wersję posiadamy? Można to zobaczyć wywołując "Pomoc - LibreOffice Informacje"
LibreOffice 64-bitowy
180825170318_1.jpg
LibreOffice 32-bitowy
180825170911_2.jpg
Jeżeli na tym samym komputerze używamy oprogramowania zarówno 64- jak i 32-bitowego, trzeba zainstalować oba środowiska.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ