Wyszukaj pion

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
karo32
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 04, 2013 9:21 am

Wyszukaj pion

Post autor: karo32 »

Witam.
Być może jest to banalne rozwiązanie, jednak nie dla mnie.
Chodzi mi o funkcje które z arkusza 2018 wyłowi mi i zsumuje koszty do arkusza Zestawienie.
Bardzo proszę o pomoc. Przesyłam załącznik.
Załączniki
koszt.ods
(15.56 KiB) Pobrany 132 razy
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyszukaj pion

Post autor: Jan_J »

Proszę, przy lekkiej reorganizacji:
1. wpisy są dokonywane w pojedynczej tabeli, data wystarcza do identyfikacji miesiąca; rozbicie wejścia na miesiące jest zbędne
2. istniejący mechanizm wpisywania dat bazujący na formułach jest niebezpieczny, grozi utratą danych; nie zmieniałem
3. numery rzymskie w zestawieniu zastąpione liczbami porządkowymi, żeby dało się rozpoznać numer miesiąca

Układ miesiąc po miesiącu też dałby się utrzymać, ale jest bardziej kłopotliwy i w oprogramowaniu, i w użytkowaniu.
Zaś daty proponuję wpisywać ręcznie albo z kalendarza. Ważne żeby były pamiętane jako stałe bez użycia formuł.

Radzę przeczytać dyskusje:
o wprowadzaniu dat przez formułę: https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 54&p=15061, https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 254&p=9742
o wpisywaniu dat z kalendarza: https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 84&p=14879
Załączniki
koszt.ods
(15.93 KiB) Pobrany 132 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
karo32
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 04, 2013 9:21 am

Re: Wyszukaj pion

Post autor: karo32 »

Dziękuję za pomoc.
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
karo32
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 04, 2013 9:21 am

Re: Wyszukaj pion i suma

Post autor: karo32 »

Witam.
Chciałbym aby w komórce C2 była suma za paliwo.
W komórce C3 mam ogólne koszty.
Do tej pory liczyłem na kalkulatorze i ręcznie wpisywałem sumę wydatków za paliwo.
Jeśli jest taka możliwość to proszę o poradę.
Myślę że trzeba jeszcze dodać jedną kolumnę i rozdzielić - paliwo - do jakiego samochodu,
ale i tak nie daję sobie rady. :crazy:
Załączniki
Test paliwo.ods
(16.69 KiB) Pobrany 154 razy
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukaj pion

Post autor: Jermor »

Jeżeli koszty paliwa zawsze rozpoczynają się frazą "paliwo_..." to formułą może być:

Kod: Zaznacz cały

=SUMA.JEŻELI(C6:C101;"paliwo.*";B6:C101)
z upewnieniem się, że w parametrach dla Calca zaznaczona jest opcja "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Calc -> Oblicz -> Włącz wyrażenia regularne w formułach"
Nawiązując do opinii Jana_J w sprawie wprowadzania dat. Jeśli widzisz ten arkusz obliczeń prawidłowo to znaczy, że masz włączoną opcję "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Calc -> Oblicz -> Iteracje". W rzeczywistości twoje formuły dotyczące dat są formułami o odwołaniach cyklicznych.
Lepiej samodzielnie wpisywać daty. Jeśli używasz oprogramowania LibreOffice, to ma ono wygodny skrót klawiaturowy do wprowadzenia bieżącej daty do komórki arkusza: CTRL+;
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
karo32
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 04, 2013 9:21 am

Re: Wyszukaj pion

Post autor: karo32 »

Dzięki
OpenOffice 3.4.1 na Windows XP
ODPOWIEDZ