Brak pomysłu na naprawę formatowania

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
MarshalM
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 14, 2017 2:37 pm

Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: MarshalM »

Proszę Was o pomoc, bo już kilka miesięcy z tym walczę i raz jest dobrze, a raz źle. Otóż przygotowałem sobie serię warunków w formatowaniu warunkowym (jak w załączniku "LO_warunki"). Niestety efekt za każdym razem inny. Dziś mam taki ja w załączniku "LO_efekt" i nie mam już pojęcia co z tym zrobić.
Wszelkie wskazówki będą mile widziane.
Załączniki
Efekt formatowania
Efekt formatowania
LO_efekt.png (4.8 KiB) Przejrzano 1386 razy
Warunki formatowania
Warunki formatowania
LibreOffice 5.3; Windows 10, Linux Mint 18
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: Jan_J »

Może prościej?
Zamiast formuły =jeżeli(warunek;0;1) zostawić =warunek

Może jaśniej?
Zamiast =jeżeli(warunek;a;b) -- co tu jest wynikiem logicznym? formuła fotmatowania musi dawać wartość logiczną, jeżeli jest zbędne, choć może to wymagać zmiany warunku

Może obszerniej?
Zamiast dać do analizy obrazek, załącz plik z nie-poufną treścią i naprawdę zrealizowanym formatowaniem. Może być tylko w jednej komórce. I opisz oczekiwany efekt, bo nawet jeśli ktoś umie oglądać grafikę, to może mieć problemy z odgadnięciem nie tyle jak wygląda, co jak powinna wyglądać.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
MarshalM
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 14, 2017 2:37 pm

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: MarshalM »

Niestety nie wiem jak prościej zapisać te warunki. Formuły wydaje mi się są poprawne, bo ich odpowiedniki zadziałały w excelu, a w Calcu raz potrafią działać zgodnie z założeniem, a raz wręcz odwrotnie.
Całość warunków ma odzwierciedlać następujące założenia:
1) Jeżeli pole z Kwotą jest puste (znaczy nie ma tam żadnej wartości, bo może być formuła, która nie wypełni tej komórki), wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na szaro;
2) Jeżeli w polu z Terminem jest data późniejsza niż dzisiejsza i pole z Kwotą jest różne od puste i pole F_ nie posiada oznaczenia, to wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na pomarańczowo;
3) Jeżeli w polu z Terminem jest data wcześniejsza niż dzisiejsza i pole z Kwotą jest różne od puste i pole F_ nie posiada oznaczenia, to wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na czerwono;
4) Jeżeli w polu F_ znajduje się odpowiednie oznaczenie, to wtedy cały wiersza ma być oznaczony kolorem zielonym.
Jeżeli coś jeszcze byłoby niejasne, proszę o informację.
Załączniki
Formatowanie_test.ods
(27.77 KiB) Pobrany 155 razy
LibreOffice 5.3; Windows 10, Linux Mint 18
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: zulu144 »

MarshalM pisze:Niestety nie wiem jak prościej zapisać te warunki. Formuły wydaje mi się są poprawne, bo ich odpowiedniki zadziałały w excelu, a w Calcu raz potrafią działać zgodnie z założeniem, a raz wręcz odwrotnie.
Całość warunków ma odzwierciedlać następujące założenia:
1) Jeżeli pole z Kwotą jest puste (znaczy nie ma tam żadnej wartości, bo może być formuła, która nie wypełni tej komórki), wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na szaro;
2) Jeżeli w polu z Terminem jest data późniejsza niż dzisiejsza i pole z Kwotą jest różne od puste i pole F_ nie posiada oznaczenia, to wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na pomarańczowo;
3) Jeżeli w polu z Terminem jest data wcześniejsza niż dzisiejsza i pole z Kwotą jest różne od puste i pole F_ nie posiada oznaczenia, to wtedy cały wiersz ma być zaznaczony na czerwono;
4) Jeżeli w polu F_ znajduje się odpowiednie oznaczenie, to wtedy cały wiersza ma być oznaczony kolorem zielonym.
Jeżeli coś jeszcze byłoby niejasne, proszę o informację.
Ważna jest logiczna kolejność stawiania warunków, bo pierwszy spełniony jest wykonany i nieważne co jest dalej.
Logiczna kolejność upraszcza formuły warunków.
Z logiki wynika następująca kolejność warunków:
1) Jeżeli w polu F_ znajduje się odpowiednie oznaczenie, to styl Opłaty_zielony
2) Jeżeli w polu z Terminem jest data późniejsza niż dzisiejsza , to styl Opłaty_pomarańczowy
3) Jeżeli w polu z Terminem jest data wcześniejsza niż dzisiejsza, to styl Opłaty_czerwony


Zaznaczyć właściwy obszar w którym ma być styl warunkowy i ręcznie ustawić styl Opłaty_siwy a następnie wprowadzić styl warunkowy dla tego obszaru. W AOO tylko są 3 warunki w stylu warunkowym.



pozdrawiam
AG
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: Jan_J »

W AOO tylko są 3 warunki w stylu warunkowym
ale Libre nie stawia takiego ograniczenia.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
MarshalM
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 14, 2017 2:37 pm

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: MarshalM »

Niestety proponowane rozwiązanie nie działa. Co ciekawe formatowanie pomimo, że ma zaznaczony cały obszar zmienia mi wybiórcze pola a nie całe wiersze.
Jakie jeszcze mogą być przyczyny?
LibreOffice 5.3; Windows 10, Linux Mint 18
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Brak pomysłu na naprawę formatowania

Post autor: Jermor »

Dzieje się tak dlatego, że źle utworzyłeś te formaty warunkowe.
Najpierw jednak o logice tych formatów. Napisał o tym Zulu144 (nie zauważył jednak, że pracujesz na LIbre Office, w którym jednemu obszarowi można przypisać więcej niż trzy warunki).
Wygląda na to, że:
jeśli spełniony będzie warunek, że w komórce Fn znajduje się znak "ptaszka" (w rzeczywistości - pierwiastka) to wiersz powinien być zielony,
jeśli spełniony będzie warunek, że w komórce Cn nic nie ma, to wiersz powinien byc siwy,
jeśli spełniony będzie warunek, że w komórce Dn jest data mniejsza (dodałem także lub równa) od daty bieżącej to wiersz powinien być czerwony,
jeśli spełniony będzie warunek, że w komórce Dn jest data większa niż data bieżąca, to wiersz powinien być pomarańczowy.
Zwróć uwage na to, że dwa ostatnie warunki nie muszą sprawdzać czy Cn="" i Fn="", bo jeśli Fn zawiera "ptaszka" to będzie zielone i dalsze warunki nie będą sprawdzane. Podobnie dotyczy to komórki Cn.
Formaty dotyczące jednego obszaru np. B3:F7 powinny być określone w ramach jednej wielowarunkowej definicji. A nie wielu warunków przypisanych do tego samego obszaru.
Zatem po zaznaczeniu obszaru (B3:F7) należy utworzyć pierwszy warunek i w oknie tworzenia tego warunku nacisnąć przycisk "Dodaj" a następnie utworzyć kolejny warunek dla tego obszaru. Postąpić tak należy następnie do utworzenia warunku trzeciego i czwartego.
Ponieważ te warunki wyczerpują wszystkie możliwe stany w wierszach, to w rzeczywistości potrzebne są tylko trzy formaty warunkowe. Jeden z tych oczekiwanych czterech może być formatem podstawowym komórek. Np wszystkie komórki mają z definicji kolor czerwony. Trzy formaty warunkowe zmieniają wygląd komórek stosownie do potrzeb.
Odsyłam ci plik z, jak mniemam, poprawnym sposobem formatowania.
Załączniki
Formatowanie_test.ods
(27.84 KiB) Pobrany 127 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ