Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
lukasz87
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 28, 2018 9:29 am

Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: lukasz87 »

Witam, mam następujący problem:
Potrzebuję zrobić zliczanie wartości komórki jeżeli zachodzą dwa kryteria, tj. jeżeli "rozwijanej listy" w zakresie A2:A300 wybieram imię Tomek to ma liczyć wartości z komórek z zakresu B2:B300 gdy komórka z zakresu C2:C300 ma wartość "Okno"

Gdy mam ustawione tylko jedno kryterium wszystko działa

Kod: Zaznacz cały

=SUMA.JEŻELI(Transakcje.A2:A300;"Tomek";Transakcje.B2:B300)
, jak zrobić żeby działało na dwa kryteria?

Nazwa "Transakcje" dotyczy drugiego arkusza.
OpenOffice 4.4.1
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: Jan_J »

Iloczyny skalarne w składni wektorowej. Na przykład
=suma(Transakcje.A2:A300 * (Transakcje.B2:B300="Tomek") * (Transakcje.C2:C300="Poznań") * (Transakcje.D2:D300 > 10000))
albo =suma.iloczynów(Transakcje.A2:A300; Transakcje.B2:B300="Tomek"; Transakcje.C2:C300="Poznań"; Transakcje.D2:D300
> 10000)

Są to przykłady składni rozszerzonej / wektorowej. Zatwierdzamy je przez <Ctrl+Shift+Enter>. Formuł wektorowych nie powielamy przez przeciąganie, tylko przez kopiuj / wklej. Dobrze jest od razu zastanowić się nad niezmiennymi elementami adresów i zablokować je dolarami, żeby potem powielanie było poprawne.

Działają równoważnie do utworzenia roboczych kolumn z zerojedynkowym oznakowaniem spełniania warunków. Te znaczniki mnoży się przez siebie, co odpowiada koniunkcji warunków, a po pomnożeniu przez wektor A -- daje ciąg niezerowych składników sumy, oraz zera wszędzie tam gdzie koniunkcja nie jest spełniona.

W nowszych wydaniach Calca być może istnieją jakieś dodatkowe funkcje, które mają ułatwiać w.w. operacje. IMO głównym celem ich wprowadzenia do Excela było złamanie zgodności biblioteki funkcji między "najnowszym" Excelem a jego starszymi wersjami oraz konkurencją, w tym Calcem. Niektóre zostały zaimplementowane także w niektórych (Libre począwszy od wydania ....) wersjach Calca. Dlatego nie omawiam ich zastosowania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
lukasz87
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 28, 2018 9:29 am

Re: Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: lukasz87 »

Mam taki problem, chodzi mi o to, że zliczanie ilości z zakresu C2:C10 ma następować wtedy gdy zostaną spełnione warunki:

Czyli jeżeli np. Ania zasadzi Jabłoń w zakresie A2:A10 i B2:B10 to chcę żeby zostało to zliczone w kolumnie G2.
Wcześniej robiłem to dla jednego warunku czyli dla Uczestnika (

Kod: Zaznacz cały

=SUMA.JEŻELI(A2:A100;"Ania";C2:C100)
, w sensie ile drzew zasadziła - teraz chcę to wyodrębnić na rodzaje drzew.

Proszę o pomoc
Załączniki
drzewa.jpg
OpenOffice 4.4.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: Jermor »

Możesz to łatwo uzyskać tworząc, na podstawie twoich danych, tabelę przestawną.
o tabelach tego typu poczytasz np. tu https://yestok.pl/ooo/y52.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: zulu144 »

Jan_J pisze: Formuł wektorowych nie powielamy przez przeciąganie, tylko przez kopiuj / wklej. Dobrze jest od razu zastanowić się nad niezmiennymi elementami adresów i zablokować je dolarami, żeby potem powielanie było poprawne..
Standardowo przeciąganie działa poprawnie przy wciśniętych klawiszach [shift]+[ctrl]. Trzeba pamiętać, że ta kombinacja również standardowo w Windows przełącza klawiaturę.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwójne kryteria Suma Jeżeli

Post autor: Jan_J »

Dla pojedynczego pytania: ile Ania zasadziła jabłoni? tak jak pisałem, iloczyn skalarny
=suma((c2:c10)*(A2:A10="Ania")*(B2:B10="jabłoń"))

Dla zgrupowania wszystkich sum według osób i gatunków lepsza jest tabela przestawna.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ