Czasami nie można dodać do słownika nowego słowa

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Michasz3
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 29, 2015 5:42 pm

Czasami nie można dodać do słownika nowego słowa

Post autor: Michasz3 »

Mam następującą niedogodność (nie jest to wielki problem). Edytuję duże tabele w Calc, w których jest dużo tekstu, mało liczb, i w tekście jest dużo specjalistycznych nazw których nie ma w słowniku (nazwy łacińskie, nazewnictwo biologiczne, nazwy topograficzne itd.). Wiadomo że doby własny słownik to podstawa. Mam utworzonych od lat kilka własnych (dużych) słowników użytkownika, do których dodaję te nazwy w razie potrzeby.
Moja obecna wersja LibreOffice 5.4.3.2 (linux) nie jest do końca spolszczona, robię to prawym klikiem na wyrazie który chcę dodać --> Add to Dictionary --> (nazwa słownika).
Niestety czasami jakaś nazwa nie chce się dodać, tzn. po kliknięciu prawym klawiszem w menu nie pojawia się opcja Add to Dictionary, a czasami się pojawia. Nie wiem od czego to zależy? Raz na kilka otwarć jakiegoś pliku ODS dla niektórych wyrazów, dla których nie pojawiało się menu Add to Dictionary, to menu nagle się pojawia. Dla przykładu załączam zrzut ekranu z menu podręcznym klikniętym na wyrazie którego nie ma w słoniku (jest podkreślony na czerwono) i w menu nie ma wpisu Add to Dictionary.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Można to jakoś rozwiązać? Bug or feature? :)

Sprawdziłem, rozmiar moich słowników nie przekracza ilości wyrazów. Kilka lat temu pojawił mi się komunikat o przekroczeniu maksymalnej liczby pozycji w słowniku użytkownika i podzieliłem jeden słownik na kilka mniejszych tematycznych.
Nie mam problemu z dodawaniem tych samych wyrazów z poziomu edytora tekstu Writer, dotyczy to tylko Calca. Nie ma znaczenia ustawiony typ komórki (tekst, ogólny).
Załączniki
zrzut słownik
zrzut słownik
LibreOffice 5.x na openSUSE Leap 42
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Czasami nie można dodać do słownika nowego słowa

Post autor: Jermor »

Moje doświadczenie, wykonane na szybko, pokazuje, że musi zostać kliknięty podkreślony wyraz. Takie kliknięcie powoduje zaznaczenie go i wywołanie menu umożliwiającego dodanie go do słownika. Kliknięcie poza wyrazem (np. po ostatnim znaku słowa) generuje standardowe menu podręczne, takie jakie przedstawiłeś na ilustracji.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Michasz3
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 29, 2015 5:42 pm

Re: Czasami nie można dodać do słownika nowego słowa

Post autor: Michasz3 »

Niestety, kliknięcie podkreślonego wyrazu nie rozwiązuje tego problemu. Przerabiam to od dawna i też próbowałem klikać w różnych miejscach wyrazu. Faktycznie wyskakujące menu jest nieco inne, ale dla niektórych wyrazów *podkreślonych* w Calcu na czerwono nie ma znaczenia kliknięty, dwukliknięty, czy niekliknięty, gdzie kliknięty (w środku wyrazu, na początku etc.) - opcja Add to Dictionary nie pojawia się, czyli nie można dodać wyrazu do słownika. Ten sam wyraz we Writerze dodać można bez problemu.
LibreOffice 5.x na openSUSE Leap 42
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Czasami nie można dodać do słownika nowego słowa

Post autor: Jermor »

Ja także przez dłuższy czas nie mogłem się zorientować w tej funkcjonalności. W moim przypadku chodziło o wykaz proponowanych słów zamienników.
U mnie po jednokrotnym kliknięciu w podkreślony wyraz, (nie trzeba go wcześniej zaznaczać) zostaje on zaznaczony (na czarnym tle) a po niewielkiej zwłoce pojawia się menu z możliwością wyboru innego wyrazu lub dopisania do słownika. Zwłoka ta czasami jest zdecydowanie większa niż normalne otwarcie menu kontekstowego. Przyzwyczajony do prawie natychmiastowego otwierania takich menu, klikałem ponownie w wyraz, sądząc, że poprzednie kliknięcie nie zostało zarejestrowane. Ale to drugie kliknięcie kasowało zaznaczenie. Obecnie stosując się do własnych obserwacji nie mam z tym problemu.
Menu, które pokazałeś na ilustracji pojawia się po kliknięciu wewnątrz komórki, w trybie edycji, poza wyrazem błędnym. Komórka jest przełączona w tryb edycji po kliknięciu prawym przyciskiem myszki tylko wówczas, gdy kliknięty został wyraz oznaczany jako błędny.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ