Jak wyciągnąć samą liczbę z takiego ciągu 12tb

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Jak wyciągnąć samą liczbę z takiego ciągu 12tb

Post autor: krzys59 »

Czy jest jakaś funkcja z calc, która potrafi wyciągnąć liczbę z ciągu w rodzaju:
1n
5t
12tb
20n
Jak widać liczby jedno lub dwucyfrowe, jakby były jedno to wiem jak to odczytać (funkcja Lewy() i po sprawie), ale jak jest >9 to już nie mam pomysłu.
Da się to w jakiś prosty sposób zrealizować?
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak wyciągnąć samą liczbę z takiego ciągu 12tb

Post autor: Jermor »

Takiej specjalnej funkcji to nie ma.
Jeżeli wszystkie komórki zawierają taki schemat danych: cyfry i ewentualnie następne znaki alfabetyczne, to można utworzyć formułę:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI.BŁĄD(WARTOŚĆ(LEWY(A1;SZUKAJ.TEKST("[:alpha:]";A1)-1));A1)
przy założeniu, że wpis jest w A1
Funkcja JEŻELI.BŁĄD ma zapewnić wynik, gdy komórka będzie zawierała samą liczbę.
Funkcja SZUKAJ.TEKST wykorzystuje wyrażenia regularne. Odpowiednia opcja musi być aktywna w "Narzędzia – Opcje – LibreOffice Calc – Oblicz"
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Re: Jak wyciągnąć samą liczbę z takiego ciągu 12tb

Post autor: krzys59 »

Zmieniłem nieco sposób zapisu danych (to jest złożenie numeru i symbolu) i zamiast szukać w 12tb zmieniłem wpis na "12 tb" z jedną spacją rozdzielającą, co pozwoliło na łatwe rozwiązanie problemu.
Załóżmy że obrabiany znak mam w A1 to zastosowałem funkcję

Kod: Zaznacz cały

=LEWY(A1;(ZNAJDŹ(" ";A1)-1))
Bardzo to uprościło formułę i u mnie działa. Ale też prawda, że zmieniłem zapis danych.
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Re: Jak wyciągnąć samą liczbę z takiego ciągu 12tb

Post autor: krzys59 »

Muszę uzupełnić poprzedni wpis, wprowadzenie jako separator znaków spacji spowodowało sporo trudnych do usunięcia błędów, podobnie znak "-" też nie jest najlepszym pomysłem, dopiero znak "_" pozwolił na w miarę łatwe rozwiązanie problemu.
ODPOWIEDZ