Publikowanie jako html

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
trollart
Posty: 1
Rejestracja: śr sty 17, 2018 3:09 pm

Publikowanie jako html

Post autor: trollart »

Cześć.Chciałbym opublikować arkusz w formie strony web. Czy jest w openoffice taka funkcja jak w Exelu, że po każdym zapisaniu pliku żródłowego automatycznie aktualizuje się plik html?
OpenOffice 4.1.2 Win 8
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Publikowanie jako html

Post autor: Jan_J »

Krótko:

da się.

Długo:

Formaty umieszczone w dialogu Plik/Zapisz jako, (m.in. ods, xls, xlsx, html, csv, dbf) będą skojarzone z otwartym dokumentem, tj. będą użyte przy następnym zapisie.

Formaty dostępne przez Plik/Eksport (może być także HTML albo XHTML) posóużą do utworzenia nowego, osobnego pliku, ale nie wpłyną na położenie, nazwę i format pliku powiązanego z bieżącym dokumentem.

Sprawdzałem w LibreOffice 5.2. Jest tam natywny (Zapisz jako) format HTML, tak sobie zorganizowany w HTML 4.0, oraz eksport do XHTML 1.0 poprzez osobny filtr w dialogu Eksport.

W Excelu 2007 użycie Zapisz jako do pliku html generuje dokument w dialekcie HTML 4.0 z prywatnymi rozszerzeniami Microsoftu (wprowadzonymi przez przestrzenie nazw urn:schemas-microsoft-com:office:office oraz urn:schemas-microsoft-com:office:excel). Taki plik staje się plikiem roboczym dokumentu, więc jego związek z plikiem roboczym xls albo xlsx, czy innym, nie jest już utrzymywany -- do następnego Zapisz jako, które zmieni format.

W poście swoim piszesz o zapisie HTML jako o efekcie dodatkowym, przy okazji zapisu podstawowej kopii robocznej. Ja Excela nie znam na tyle, sprawdziłem jako to jest w 2007, który mam zainstalowany. I nic takiego nie widzę, ale może w nowszych wersjach różne cudactwa powstają.

Didaskalia:

"Strona sieci Web" to bełkot terminologiczny Microsoftu. Po polsku nie ma nic takiego, jak "sieć Web". Termin "Web page" funkcjonuje w poprawnej technicznej angielszczyźnie, ale polskim odpowiednikiem jest raczej "strona WWW" a w tym przypadku nawet "dokument HTML". Bo termin "strona WWW" (dosłowny, acz poprawny odpowiednik "Web page") w dzisiejszych czasach odnosi się już raczej do sposobu udostępniania (http, https, wap), niż do formatu zapisu (html, ale też xhtml, czyste xml, i różne kombinacje).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ