WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
bodzio89
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 29, 2017 9:18 am

WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Post autor: bodzio89 »

Witam,
na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem mniej doświadczonym użytkownikiem calc'a. Mam problem z funkcją wyszukaj.pionowo, próbowałem zastosować formułę tablicową z innego arkusza. Chciałbym ją skonstruować tak, żeby wyszukiwała mi wszystkie wartości tekstowe odpowiadające szukanemu oznaczeniu. Tworzę wyszukiwarkę: w arkuszu 1 w komórce E25 wpisuję szukane oznaczenie, w arkuszu 2 znajduje się baza danych - w kolumnie A znajdują się wszystkie oznaczenia, występujące często kilka razy, a w kolumnie B znajdują się odpowiadające im opisy. Zależy mi żeby funkcja znajdowała wszystkie opisy odpowiadające danemu oznaczeniu i wrzucała je do komórki G25 w arkuszu1, jeden pod drugim.
Pytanie dodatkowe: co zrobić, żeby wyszukiwanie odbywało się z nie uwzględniając dużych/małych liter oraz ewentualnych spacji?
W załączniku wrzucam arkusz z moim problemem (baza danych znacznie okrojona, żeby uniknąć oczopląsu -docelowo będzie tam kilka set/tysięcy wierszy ;) )
Załączniki
arkusz.ods
(11.47 KiB) Pobrany 152 razy
OpenOffice 4.1.5 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Post autor: Jan_J »

Wsypać wszystko do jednej komórki: mało użyteczne. Ale wedle życzenia, tylko trzeba by mieć funkcję join dla tekstów. Patrz https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 71&p=13050

Wyszukanie funkcją wektorową:
???

Do takiego wyszukania właściwsze będzie narzędzie niż formuła.
Dane/Filtr ("standardowy" albo "zaawansowany", ale nie auto).

Ew. zapytanie w bazie danych, zwłaszcza jeśli idziemy w większą skalę. Kilka tysięcy to dla arkusza już sporo, ale dla bazy wciąż mało.

Ad wielkość liter: dopasować wg wyrażeń regularnych. Do pewnego stopnia pomoże też okiełznać spacje (choć nie w każdej sytuacji).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
bodzio89
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 29, 2017 9:18 am

Re: WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Post autor: bodzio89 »

Dzięki za pierwszą wskazówkę, ale jako że, jak wspomniałem w pierwszym poście jestem mniej doświadczonym użytkownikiem calc'a proszę o dokładniejsze podpowiedzi :?
Skoro najprościej użyć filtra, prosiłbym o informację jak skonstruować kryteria filtrowania, żeby wszystko ładnie hulało. Mam też mały problem z użyciem wyrażeń regularnych z adresem docelowej komórki - $E$25 ...

przykład:
-wpisuję wyszukiwaną frazę: um w komórce E25 w arkuszu 1
-wyszukuje mi z arkusza 2 wiersz z danymi: DUM 2 Dwójkowy układ uniwersalny przygotowany do montażu w układzie X, O lub tandem. Średnie napięcie wstępne w przypadku układów X i O
-wpisuje mi dane z 2 kolumny arkusza 2 do komórki G25 w arkuszu 1: Dwójkowy układ uniwersalny przygotowany do montażu w układzie X, O lub tandem. Średnie napięcie wstępne w przypadku układów X i O
w powyższym przykładzie chodzi o nie uwzględnienie małych/dużych liter oraz fragment wyszukiwanej frazy.
OpenOffice 4.1.5 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Post autor: Jermor »

Podsyłam Ci metodę z wykorzystaniem formuły CSE.
Także z eliminacją wpływu wielkości liter wpisanych w polu "Szukaj"

[Edycja]
Przepraszam, dopiero po wysłaniu zorientowałem się, że korzystasz z Apache OpenOffice. W nim to rozwiązanie nie zadziała. Tylko w LibreOffice.
Załączniki
forum arkusz.ods
(11.3 KiB) Pobrany 161 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: WYSZUKAJ.PIONOWO wszystkie

Post autor: Jermor »

Rozważając możliwe rozwiązania, mogę zaproponować to, które załączam.
Wykorzystuje ono obszar bazy jako podstawę do utworzenia tabeli przestawnej. Wymaga to aby obszar bazy zawierał w pierwszym wierszu nazwy kolumn.
Tabela wykorzystuje tylko dwa obszary. Obszar strony, w którym umieszczone jest pole "kod" - tak nazwałem kolumnę zawierającą kod pozycji oraz obszar wierszy, w którym umieściłem pole "Opis" - tak nazwałem kolumnę zawierającą opisy.
Rozwijając pole kod, można wybrać potrzebny kod pozycji (lista alfabetyczna powstaje automatycznie). Aby przyspieszyć dotarcie do właściwego kodu można nacisnąć literę (znak) rozpoczynająca kod. Można wykorzystać tylko pierwszy element kodu i nie może nim być spacja.
Dla wybranego kodu tabela wygeneruje tyle wierszy ile razy kod wystąpił w bazie.
Niestety słabe są możliwości formatowania komórek tabeli. Ponadto po zmianie zawartości bazy należy będąc wewnątrz tabeli wykonać jej odświeżenie. Po zmianie wielkości bazy należy zmodyfikować tabelę przestawną, wskazując nowy rozmiar bazy.
Załączniki
forum arkusz a.ods
(14.19 KiB) Pobrany 183 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ