Funkcja JEŻELI.BŁĄD i POZYCJA z ms office

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
szafarz
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 15, 2017 12:10 am

Funkcja JEŻELI.BŁĄD i POZYCJA z ms office

Post autor: szafarz »

Witam, mam jeden arkusz z licznymi funkcjami który używamy w firmie do wyliczeń. Wziąłem pracę do domu a tu mam OO i arkusz z excela ma następującą funkcję w komórce która nie działa w OO.
Z informacji jakie widzę OO nie posiada funkcji JEŻELI.BŁĄD ma CZY.BŁĄD i CZY.BŁ które niestety po zmianie u mnie nie działają.
Komórka z excela ma następującą wartość:
=JEŻELI.BŁĄD(POZYCJA(V7;$V$7:$V$55;0);"")
Pytanie idzie to podstawić czymś żeby działało w OO najlepiej by nie generować do tego makra.
OpenOffice 4.1.4 Windows 10 64bit
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Funkcja JEŻELI.BŁĄD i POZYCJA z ms office

Post autor: belstar »

szafarz pisze:Z informacji jakie widzę OO nie posiada funkcji JEŻELI.BŁĄD
Zainstaluj Libre Office, on posiada.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Funkcja JEŻELI.BŁĄD i POZYCJA z ms office

Post autor: Jan_J »

Zamiast
jeżeli.błąd(kuku; tratatata)
ja bym napisał
jeżeli(czy.błąd(kuku); tratatata; kuku)

Czy.błąd() daje jako wynik albo swój pierwszy argument (jeśli nie jest błędem), albo drugi.
Jeżeli() daje jako wynik swój drugi argument (jeśli test w pierwszym jest spełniony) albo trzeci (w przeciwnym razie). Jako test trzeba podać coś, co wyliczy wartość logiczną zdania "testowana wartość jest błędna" albo jej negację. Najłatwiej zrobić to funkcją czy.błąd().

Wiedzę o ww szczegółach zdobyłem z podręcznych opisów pokazanych przez arkusze (Excel oraz Calc) w czasie robienia testu na potrzeby niniejszej odpowiedzi. Nawet help nie był potrzebny.

Ot, kolejna zbędna funkcja. Od pewnego czasu mam wrażenie, że nowe wersje softu starają się na siłę łamać standardy, choćby po to, żeby uniemożliwić współpracę na bazie starszych wersji albo wymianę dokumentów z konkurencją. To nie jest pozycja "frontem do użytkownika"; to jest walka o wykoszenie starszych wersji albo innych produktów poprzez niezgodność.

Porównać to z liczbą przemyśleń, dyskusji i negocjacji, jaka towarzyszy wprowadzaniu nowych funkcji do biblioteki języka, dajmy na to C albo Pythona... Szkoda gadać.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
szafarz
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 15, 2017 12:10 am

Re: Funkcja JEŻELI.BŁĄD i POZYCJA z ms office

Post autor: szafarz »

Dziękuję za informację spróbuję poprawić, a może wieczorem uda się zobaczyć jak to jest w LibreOffice.
OpenOffice 4.1.4 Windows 10 64bit
ODPOWIEDZ