Jak zrobić funkcję mnożenia ze sprawdzaniem dwóch zmiennych

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Genius
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 22, 2017 6:16 pm

Jak zrobić funkcję mnożenia ze sprawdzaniem dwóch zmiennych

Post autor: Genius »

Witam wszystkich,

Od kilku dni, siedzę, szukam w internecie i sam próbuję coś wymyślić ale nie wiele mi z tego wychodzi. :crazy:

Chcę stworzyć arkusz w którym będę wpisywał w kolejnych wierszach potwierdzenia zakupu różnych kryptowalut, które będę kupował w różnych walutach (np. dolary, euro, PLN). W tych wierszach będą znajdowały się następujące informacje: data zakupu, nazwa kryptowaluty, ilość kryptowaluty, waluta zakupu, cena zakupu i wartość w dniu zakupu.

I teraz to, co chcę zrobić to stworzyć formułę, która w kolejnej komórce wyliczy mi bieżącą wartość tego zakupu, na podstawie bieżącego kursu (który będę wpisywał obok z podziałem na poszczególne waluty i kryptowaluty), a więc formułę która będzie wykonywała następujące czynności:

1. Sprawdzała jaka to jest kryptowaluta
2. Sprawdzała w jakiej walucie została ta kryptowaluta kupiona
3. Podawała wynik mnożenia ilości tej kryptowaluty ze wskazaną (bieżącą, wpisywaną z boku głównej części arkusza) wartością tej kryptowaluty w danej walucie (np. dolary, euro, PLN)

Próbowałem między innymi użyć funkcji JEŻELI i ją wielokrotnie zapętlić w taki sposób by po sprawdzeniu warunku logicznego (np. czy w komórce A1 jest tekst nazwy waluty: "Euro"), w pozycji FAŁSZ, kolejny raz wykonywała funkcję JEŻELI i sprawdzała kolejny warunek (np. czy w komórce A1 jest tym razem tekst nazwy waluty: "PLN").

Próbowałem też użyć funkcji JEŻELI z podaniem podwójnego warunku logicznego (np. czy w komórce A1 jest tekst nazwy waluty: "PLN" a w komórce (z użyciem znacznika and &) C1 jest tekst nazwy kryptowaluty: "BTC")

W obu przypadkach nic nie wychodziło - proszę pomóżcie mi to stworzyć (o ile to w ogóle jest możliwe :ucrazy: ) !!!
Windows 7 x32, OpenOffice 4.1.3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak zrobić funkcję mnożenia ze sprawdzaniem dwóch zmienn

Post autor: Jermor »

Utwórz tabele kursów bieżących i wykorzystaj funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO oraz PODAJ.POZYCJĘ
na ilustracji widzisz formułę wyliczająca bieżący kurs dla kryptowaluty i waluty zakupu.
171023165815_2.jpg
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ