[SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

[SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

Witam,

mam problem z wyłączającym się trybem projektu. Dokładnie jest tak że w niektórych plikach calca (nie we wszystkich) coś się psuje i po jakimś czasie po n-tym otworzeniu pliku jest wyłączony “tryb projektu” czyli ten który jest odpowiedzialny za działanie formantów. Każde kolejne otworzenie tego pliku już będzie miało wyłączony tryb projektu i za każdym razem ręcznie trzeba go włączyć. Dowolne zamiany i zapisywanie pliku z włączonym trybem projektu nie pomagają. Jedyna opcja to stworzenie nowego pliku i skopiowanie zawartości z pliku uszkodzonego (to nie jest łatwa operacja ponieważ plik ma wiele arkuszy powiązanych ze sobą formułami). Oczywiście po jakimś czasie znowu wystąpi ten sam błąd. Dla mnie to nie problem za każdym razem po otworzeniu pliku włączyć tryb projektu ale dla innych użytkowników mojego arkusz to spory problem o rozwiązanie którego jestem stale proszony.
Proszę o pomoc może ktoś miał ten sam problem

PZDR
MG
Ostatnio zmieniony pn paź 09, 2017 9:39 am przez Maxbert, łącznie zmieniany 1 raz.
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Jermor »

Pierwsza sprawa to z jaką wersją pakietu pracujemy. Niestety użytkownicy forum nie zmieniają swoich sygnatur. Ty wciąż wg niej używasz OpenOffice 3.1.0
Apache OpenOffice w wersji 4.1.3 zapamiętuje stan paska "Formanty" i otwiera pliki z takim z jakim został ostatnio zapisany.
LibreOffice w wersji 5.3.6 zawsze otwiera dokument z paskiem "Formanty" w trybie: wyłączony.
Nie rozumiem Twojego zaniepokojenia. Tryb projektu włącza się tylko po to aby projektować lub modyfikować formanty. W tym trybie nie można ich używać.
By wykorzystywać funkcjonowanie formantów pasek musi mieć status: wyłączony.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

Mój problem jest właśnie taki że Apache OpenOffice NIE zapamiętuje stanu paska "Formanty" i NIE otwiera pliku z takim z jakim został ostatnio zapisany. Zawsze otwiera się w stanie w którym użytkownicy pliku nie mogą korzystać z zwartych w pliku formantów i muszą po każdym otwarciu pliku samodzielnie zmienić tryb projektu. Problem występuje u wielu osób w firmie które używają różnych wersji AOO. Potwierdziłem wersje 4.1.0, 4.1.2, 4.1.3 i oczywiście 3.1.0
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Jermor »

Chyba jednak nie rozumiem do końca problemu.
Maxbert pisze:po jakimś czasie po n-tym otworzeniu pliku jest wyłączony “tryb projektu”
Gdy Tryb projektu jest wyłączony to użytkownicy właśnie wtedy mogą korzystać z formantów. Kliknięcie ich powoduje przypisaną im akcję.
Gdy Tryb projektu jest włączony to kliknięcie formantu zaznacza go i można wówczas ustalić jego opcje, parametry, położenie w arkuszu itp. Nie wykona on jednak przypisanej mu akcji. Ten stan jest przeznaczony dla projektantów arkusza.
Z moich kilku testów wynika, że:
Tryb projektu jest włączony dla nowego dokumentu. Tryb ten nie zmieni się podczas zapisywania i ponownego otwierania dokumentu tak długo aż dokument zostanie zapisany z wyłączonym Trybem projektu albo zapisany z wstawionym do arkusza formantem. Ponowne otwarcie takiego dokumentu otwiera go zawsze z wyłączonym Trybem projektu. Od tego momentu zapisanie dokumentu z włączonym Trybem projektu i tak otworzy go z tym trybem wyłączonym.
Podsumowując: gdy Tryb projektu jest wyłączony arkusz pracuje dla użytkownika, gdy włączony - nad arkuszem pracuje jego twórca.
Co do zapamiętywania w pliku stanu Trybu projektu
Jermor pisze:Apache OpenOffice w wersji 4.1.3 zapamiętuje stan paska "Formanty" i otwiera pliki z takim z jakim został ostatnio zapisany

nie miałem racji.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

OK widzę że faktycznie to może nie być zrozumiałe. Załączam w takim razie próbkę takiego pliku w którym ani ja ani kilka osób które korzystają z takiego pliku nie jesteśmy w stanie zapisać pliku w taki sposób aby po otwarciu pliku tryb projektu był ustawiony do korzystania z formantów przez użytkowników. Za każdym razem ja i inni użytkownicy żeby korzystać z arkusza jako zwykły użytkownik musimy przełączyć tryb projektu.
Załączniki
WNK_test.ods
(10.13 KiB) Pobrany 115 razy
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

Przepraszam do mojej poprzedniej odpowiedzi powinien dodać jeszcze jeden plik (WNK_test2 w załączeniu) w którym opisywany przeze mnie problem nie występuje.
Pytanie jak na początku co mam zrobić aby WNK_test został zapamiętany z trybem projektu dla zwykłego użytkownika pliku?
Oczywiście wiem że (i tak właśnie zrobiłem kreując oba pliki) wystarczy otworzyć nowy plik i zrobić kopiuj / wklej ale dla plików z wieloma arkuszami to nie taka prosta sprawa ze względu na skomplikowane powiązania formułami.
Załączniki
WNK_test2.ods
(9.92 KiB) Pobrany 104 razy
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Jermor »

Twoje przykłady wywróciły moje dowodzenie w tej sprawie.
Nie wiem dlaczego tak jest i poszukałem na innych forach. Odpowiedź znalazłem w forum angielskim.
Oto rozwiązanie (jak już się wie, to banalne).
Należy wyłączyć opcję "Otwórz w trybie projektu", która znajduje się w pasku narzędzi "Projekt formularza".
171007183746_1.jpg
171007183746_1.jpg (9.48 KiB) Przejrzano 3133 razy
Najpierw w pasku formantów kliknąć ikonę "Projekt formularza" następnie w tym nowym, wyłączyć zaznaczoną powyżej ikonę.
Ja się okazuje odpowiada ona za to w jakim trybie zostanie otwarty pasek formantów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

Wielkie dzięki. Wszystko działa
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
figa
Posty: 2
Rejestracja: czw wrz 20, 2018 8:06 pm

Re: [SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: figa »

Witam pozdrawiam wszystkich. Jestem nowa i mam nadzieję że mi pomożecie bo już drugi dzień się borykam z tym banalnym problemem :(
Mam Linuksa Mint DE i w nim LibreOficce 4.1.3.2 . Sęk w tym że nie wiem jak bym te ikonki poustawiała to stale mi się arkusz kalkulacyjny otwiera w trybie do edycji czyli projektu i żeby go używać muszę najpierw ten tryb wyłączyć .
Tak samo otwierają mi się zarówno zapisane pliki jak i nowy.
Jak to wyłączyć . Chcę aby plik otwierał mi się normalnie w trybie do pracy a nie projektu .
Proszę pomóżcie bo już mi ręce opadają :(
Jest jak na drugim screenie.
Chcę aby było jak na pierwszym.
Załączniki
21_09_20182.jpg
21_09_2018.jpg
LibreOffice 4.1.3.2 Mint DE
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: [SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: Maxbert »

Zerknij proszę na post powyżej tj. Jermor z dn. 7.10.2017. Czy próbowałaś wyłączyć zaznaczoną ikonę tj "otwórz w trybie projektu" (ona wygląda jak wiaderko z ekierką i ołówkiem) ? To powinno pomóc w twoim problemie
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
figa
Posty: 2
Rejestracja: czw wrz 20, 2018 8:06 pm

Re: [SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: figa »

No właśnie próbowałam i cały czas nowy arkusz otwiera mi się w trybie projektowania.
Ta ikona ma byś wciśnięta czy wyciśnięta ?
Ja mam tą ikonkę "Otwórz w trybie projektu" podczas startu nowego arkusza wyciśniętą ale nawet jak ją wcisnę przed zamknięciem LibreOffice to po nowym otwarciu znowu jest wyciśnięta i arkusz otwiera się w trybie edycji :(
Jak ja na stałe wcisnąć bo chyba ma być wciśnięta .
Na szczęście, nie wiem jak, ale udało mi się zapisać szablon tego mojego kosztorysu tak że otwiera się normalnie :)
LibreOffice 4.1.3.2 Mint DE
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: [SOLVED] Stale wyłączony "tryb projektu"

Post autor: zulu144 »

figa pisze:No właśnie próbowałam i cały czas nowy arkusz otwiera mi się w trybie projektowania.
Ta ikona ma byś wciśnięta czy wyciśnięta ?
Ja mam tą ikonkę "Otwórz w trybie projektu" podczas startu nowego arkusza wyciśniętą ale nawet jak ją wcisnę przed zamknięciem LibreOffice to po nowym otwarciu znowu jest wyciśnięta i arkusz otwiera się w trybie edycji :(
Jak ja na stałe wcisnąć bo chyba ma być wciśnięta .
Na szczęście, nie wiem jak, ale udało mi się zapisać szablon tego mojego kosztorysu tak że otwiera się normalnie :)
Pierwsze odpowiedzi można szukać przez pomoc F1
Otwórz w trybie projektu
Otwiera formularze w trybie projektu, w którym można je edytować.
W trybie projektu nie można uaktywniać formantów formularza ani edytować zawartości rekordów bazy danych. Można jednak zmieniać pozycję i rozmiar formantów, edytować inne właściwości oraz dodawać i usuwać formanty.
Aby wykonać tę operację...
Otwórz Nawigatora formularza i zaznacz formularz, a następnie rozwiń menu kontekstowe i wybierz Otwórz w trybie projektu
Otwórz pasek projektu formularza i kliknij
Otwórz w trybie projektu
Po zakończeniu edycji formularza kliknij prawym przyciskiem myszy pozycję "Formularze" w Nawigatorze formularza i usuń zaznaczenie opcji Otwórz w trybie projektu. Po zakończeniu zapisz formularz.

Jeśli dokument z formularzem jest chroniony przed zapisem, polecenie Otwórz w trybie projektu jest ignorowane.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
ODPOWIEDZ