Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Post autor: arras_1 »

Witam,
Używając Ctrl+Enter przy wpisywaniu tekstu do komórki uzyskujemy drugą linię wpisu, ewentualnie przy łączeniu tekstu używając funkcji ZNAK(10).
Mój problem polega na tym że te znaczniki podziału chciałbym usunąć "hurtowo" z arkusza. Proszę o pomoc.
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Post autor: Jan_J »

Ad znaki wstawiane jako stałe, przez Ctrl+Enter
poradzi zamiana fraz: "\n" na " " albo cokolwiek innego, z uprzednim włączeniem wyrażeń regularnych. Bez cudzysłowów.

Ad ZNAK(10) z formuły
jeżeli w formularzu wyszukiwania podasz Szukaj w [Wartości], to znajdzie i zamieni także te wystąpienia. Ale w ramach bonusa stracisz formuły w tych komórkach.

Jeżeli chcesz zachować formuły, proponuję
* uwidocznić fomuły (Ctrl+~)
* skopiować obszar z widocznymi kodami formuł do edytora tekstowego nieformatującego z obsługą zamiany
* zrobić tam prostą zamianę ZNAK(10) na " " (tym razem z cudzysłowami, bo to ograniczniki tekstu w formule). Wyrażenia regularne nie są tu potrzebne.
* wkleić zmodyfikowane formuły z powrotem w to samo miejsce.

Może ktoś umie skrócić tę czynność.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Post autor: arras_1 »

zamiana fraz: "\n" na " " ,przy włączonych wyrażeniach regularnych u mnie nie działa. W pomocy pisze że \n dotyczy podziału wiersza kombinacją Shift+Enter?
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Post autor: Jan_J »

<Ctrl+Enter>, <Shift+Enter> to tylko skróty klawiaturowe.
W dokumencie tekstowym pierwszy wymusza wstawienie symbolu przełamania strony, a drugi -- przełamania wiersza.
W arkuszu kalkulacyjnym pierwszy wstawia przełamanie wiersza wewnątrz komórki.
W każdym razie są powody, by sądzić, że <Ctrl+Enter> w Calcu i <Shift+Enter> we Writerze generują ten sam znak. Nie wiem, dlaczego przypisanie skrótów jest niespójne (zgodność z wiodącym konkurentem?).
Poprzedni post napisałem na podstawie testów przeprowadzonych w LibreOffice Calc 5.3.x z paczki rpm przygotowanej przez libreoffice.org, konkretnie dla Fedory. Potwierdzam że Libre 5.2.5 Portable na Windows 32-bit zachowuje się tak samo. Nie mam aktualnie dostępu do zainstalowanego Apache OO, żeby porównać.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: Usuwanie znacznika nowej linii w komórce

Post autor: arras_1 »

No właśnie, w Libre to sprawdzałem i działa a w apache nie działa.
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
ODPOWIEDZ