Import XML ?

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
qbass
Posty: 20
Rejestracja: pt kwie 15, 2016 12:06 pm

Import XML ?

Post autor: qbass »

Wiem, że office'owski Excel robi takie rzeczy, a czy nasz kochany Libre lub Open też potrafi?
W Libre nie działa mi Dane / Źródło XML (jakby wygaszone) ... więc nie mam nawet jak sprawdzić ...
Apache OpenOffice 4.1.2 na Windows
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Import XML ?

Post autor: Jan_J »

Problem jest niebanalny.

Tabela Calca jest zawsze dwuwymiarowa. Składa się z komórek grupowanych w wiersze oraz w kolumny.
Struktura XML opisuje drzewo. Nie istnieje jedynie słuszna i jednoznaczna metoda odwzorowania dowolnego (skończonego) drzewa na prostokątną tabelę, na dodatek w-układzie-jaki-sobie-wyobraża-użytkownik. Dlatego problem w przedstawionej postaci jest źle zdefiniowany. Mimo to, przynajmniej częściowo powinien dać się rozwiązać.

Narzędzie Dane/Źródło XML pozwala określić reguły, wg których dane z nieskomplikowanego XML-a zostaną zaimportowane jako tabela. Na szkolnych przykładach mi się to udaje. O kompletnym rozwiązaniu nie może być mowy, z powodów opisanych wyżej.

Masz "wygaszoną", nieaktywną funkcję w menu? ja próbowałem w LibreOffice, nie w Apache. Licz się z tym, że dokument niepoprawny składniowo nie zostanie przetworzony -- XML jest wrażliwy na honorowanie składni znaczników.

Do pełnej obsługi importu XML-ów służą artusze transformacyjne XSLT. Ta technologia jest obsługiwana także przez Calca, ale nadaje się tylko dla profesjonalistów, i z uwagi na duży wstępny nakład pracy opłaca się tylko w przypadku intensywnego wykorzystywania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ