[LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
qbass
Posty: 20
Rejestracja: pt kwie 15, 2016 12:06 pm

[LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: qbass »

Szukam czegoś podobnego do:
http://www.apocotenexcel.pl/eurocoins.htm

Mam ofertówkę w arkuszu, która składa się z opisu, producenta, właściwości produktu. Mogę umieścić link do zdjęcia produktu, ale wolałbym to ominąć i zrobić tak, aby do arkusza zdjęcia zaciągały się z podanego linku do grafiki. Wiem, że brzmi skomplikowanie, ale na pewno znajdziemy rozwiązanie :)
Apache OpenOffice 4.1.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: Jermor »

Wstaw do arkusza obraz z pliku poleceniem "Wstaw - Obraz - Z pliku..."
W miejsce nazwy pliku wpisz (albo wklej) pełny adres internetowy do obrazka.
Wstawianie trochę trwa ponadto obraz wstawiany jest w jego naturalnych rozmiarach.
Trzeba zatem znormalizować rozmiary obrazków.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
qbass
Posty: 20
Rejestracja: pt kwie 15, 2016 12:06 pm

Re: [LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: qbass »

Tak już umiem :) Szukam lepszego rozwiązania ...

Załóżmy, że mam ARKUSZ 1 i ARKUSZ 2. W ARKUSZU 1 kolumny KOD i ZDJĘCIE. W ARKUSZU 2 kolumny również KOD i ZDJĘCIE z tym, że w ZDJĘCIE widniałby link do zdjęcia.
Chciałbym żeby w ARKUSZU 1 uzupełniać ręcznie KOD, a ZDJĘCIE żeby zaciągało się automatycznie z linku podanego w ARKUSZU 2 i wstawiało w danej komórce.
Apache OpenOffice 4.1.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: Jermor »

No, tak. Zorientowałem się, że chodzi o coś innego. O to aby:
1. po zmianie linku został wczytany nowy obraz z nowego linku.
2. Po zmianie obrazu na stronie został wczytany ten nowy obraz.
No to tak wprost to się chyba nie uda.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: Jermor »

Bez specjalnych prac da się wykonać drugi wspomniany przeze mnie wariant.
Zakładam, że mamy swój serwis zdjęć i w nim umieszczane są najbardziej aktualne zdjęcia związane z kodami.
Zdjęcia będą miały stałą nazwę, czyli zdjęcie dotyczące konkretnego kodu zawsze będzie miało taką samą nazwę.
W arkuszu można umieścić formant obrazkowy i w jego właściwościach, w polu "Grafika" wstawić adres URL do zdjęcia.
Formant ma tę zaletę, że ustawiając następną właściwość "Skala" na "Zachowaj proporcje" sprawimy, że obraz dopasuje się do rozmiaru formantu.
W ten sposób podmiana obrazów na nowsze wersje spowoduje u użytkowników pojawienie się aktualnych obrazów.
Jeśli chodzi o wariant pierwszy to bez makra się najprawdopodobniej nie obędzie. Ale za słabo się na tym znam, gdyż trzeba by się dostać do właściwości formantu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: [LibreOffice] Zdjęcie z linku?

Post autor: belstar »

Ja też bym poszedł w stronę makra i widzę to tak:
W arkuszu gdzie masz wpisywać kod wykorzystał bym funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO() by pobrać adres (link) obrazka, jednocześnie na komórkę z kodem włączył nasłuch wychwytujący zmiany w tejże. Po wpisaniu nowego kodu nasłuch uruchomi odpowiednią procedurę która wczyta obraz z podanego linku. I to tyle. Jeśli nie czujesz się na siłach w rozwiązaniu tego problemu daj znać a postaram się pomóc.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
ODPOWIEDZ