Kopiowanie tekstu z przesuniętych kolumn

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Supix
Posty: 10
Rejestracja: śr cze 07, 2017 2:08 pm

Kopiowanie tekstu z przesuniętych kolumn

Post autor: Supix »

Witam
Przykład w załączniku bo bez tego będzie ciężko wytłumaczyć.

Na przykładzie widać, że tekst w kolumnach od Y do AM w wierszach 3-12 jest wpisany prawidłowo ale w wierszach od 13 do 20 w tych samych kolumnach tekst został przesunięty o 1 lub 2 kolumny w prawą stronę. I tu pojawia się moje pytanie :
Czy da się ten tekst zaznaczony na czerwono z wierszy od 13-20 skopiować w całości i wkleić go do kolumny Y , aby się dopasował do właściwych kolumn.
Chodzi o efekt jak w wierszach 25-42 gdzie tekst znajduję się we właściwych kolumnach.
Na chwilę obecną wycinam tekst z pojedyńczych wierszy i wklejam go w kolumnę Y tylko problem polega na tym, że codziennie działam na pliku, który ma 300 wierszy a przynajmniej połowa jest w złych kolumnach.

Mam nadzieję, że opisałem problem zrozumiale i ktoś znajdzie na to sposób. Pozdrawiam.
Załączniki
Przykład.ods
(14.91 KiB) Pobrany 110 razy
Open Office 4.1.3
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Kopiowanie tekstu z przesuniętych kolumn

Post autor: belstar »

Zaznacz pierwszą pustą komórkę w kolumnie Y (w przykładzie Y14) i użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + -(klawisz Ctrl i znak minus) pojawi się dialog w którym zaznacz opcję przesuń komórki w lewo, wybierz OK. Powtarzaj tą operacje aż do uzyskania właściwego rezultatu. Pewnym utrudnieniem jest za każdym razem naciskanie wspomnianego skrótu i klawisza OK, dlatego zarejestruj sobie makro wykonując tą czynność i przypisz ją do jakiegoś klawisza np. F3, pozbędziesz się uciążliwego potwierdzenia w oknie dialogowym, zostanie sam klawisz F3. Makro zapisz w bibliotece dostępnej dla każdego edytowanego dokumentu, nie w dokumencie aktualnie edytowanym.

Jeśli masz jakieś doświadczenie w pisaniu makr, napisz procedurę która zrobi to automatycznie w całym dokumencie.
Wspomniany gotowy skrót dostępny jest w LO, w OO nie mam pojęcia jak jest, a teraz nie mam jak sprawdzić.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
Supix
Posty: 10
Rejestracja: śr cze 07, 2017 2:08 pm

Re: Kopiowanie tekstu z przesuniętych kolumn

Post autor: Supix »

Trochę poczytałem i doszedłem do tego, że można to robić za pomocą w/w skrótu zamiast wycinania i kopiowania lecz chciałbym uzyskać efekt za jednym razem.
Odnośnie makr to jestem niestety zielony. Jeżeli znalazł byś chwilę czasu by sprawdzić jak to można zrobić w OO z dokładnym opisem byłbym bardzo wdzięczny.
Open Office 4.1.3
ODPOWIEDZ