Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

Witam, przeszukałem całe forum ale nie znalazłem rozwiązania, może ktoś życzliwy zna rozwiązanie i się z nim podzieli.

Problem mam taki, że po wprowadzeniu danych, tabelek, arkuszy i zdjęć wszystko jest ok. ale gdy zrobię podgląd wydruku obrazki się lekko przestawiają względem miejsca w moim arkuszu, w którym je wstawiłem. Jest to dla mnie ogromny problem bo danych mam dużo, miejsca mało i obrazki są najczęściej wstawiane blisko tekstu lub tabelki. Po zrobieniu podglądu wydruku okazuje się często, że obrazek "nagle" nachodzi na jakiś tekst obok, zakrywając go. Ciężko się tak z każdym obrazkiem bawić i testować - czy tym razem zakryje coś czy nie.

Nie wiem w czym tkwi problem że widok arkusza roboczego a widok podglądu strony się różnią?

Miał ktoś taki problem albo zna rozwiązanie problemu, byłbym wdzięczny...

OpenOffice 4.1.3 - windows 10.
Windows 10, openoffice 4.1.3
Smaigas
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 04, 2010 8:43 am
Lokalizacja: Lietuva (Litwa), Vilnius (Wilno)

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Smaigas »

A jak jest na papierze? PDF?
Version: 5.2.5.1 Build ID: 0312e1a284a7d50ca85a365c316c7abbf20a4d22
Windows XP PRO SP3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Jermor »

Smaigas ma rację sugerując obejrzenie wyniku rzeczywistego, czyli faktyczny wydruk albo wygenerowanie PDF-a.
Ja także często widzę różnice między podglądem a faktycznym rezultatem. Może jednak nie tak drastyczne jak to opisujesz.
Jeśli jednak efekty są takie jak piszesz, to trudno to wyjaśnić na podstawie samego opisu a odtworzenie tego jest prawie niemożliwe.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

Witam, dziękuję za zainteresowanie - na pdf i na papierze wychodzi tak jak na podglądzie wydruku, męczę się z tym już dosyć długo bawiąc się w przestawianie obrazków tak, aby w podglądzie nic nie zakrywały, a używam dosyć długo i już jestem trochę zirytowany tą zabawą bo spora strata czasu...
Windows 10, openoffice 4.1.3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Jermor »

To może załącz jedną stronę takiego dokumentu, ukrywając oczywiście własne dane abyśmy zobaczyli jak to wygląda?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
A_P
Posty: 38
Rejestracja: pt lis 18, 2016 3:49 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: A_P »

Ja myślę, że rzeczywisty rozmiar strony na ekranie masz nieco większy niż ilość miejsca pomiędzy marginesami w ustawieniach strony.
Program drukujący dostosowuje zawartość ekranu (obszar ekranu) do obszaru strony do wydruku. Rozstaw i wielkość tekstu może trochę się zmieniać, a rozmiar obrazków, tabel nie i dlatego powstają przesunięcia.
Proponowałbym pomniejszyć szerokości kolumn i dopasować (zmniejszyć) rozmiar czcionki tak aby obszar ekranu był w 100% zgodny z obszarem strony w podglądzie.
Na zachowanie obrazków może mieć wpływ użycie z menu kontekstowego zakotwiczenie do komórki lub strony oraz ochrona lub nie pozycji i rozmiaru.
LinuxMint 18, Windows 7, LibreOffice (6.0.7)-64bit
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

Witam ponowie, kombinuje z marginesami na różne sposoby, zmiana szerokości kolumn ani czcionki też nic nie daje, zakotwiczenie ustawiam na różne sposoby i też nic nie zmienia - jeśli mi się uda to załączam pierwszy obrazek z widoku dokumentu
przyklad.png
przyklad.png (7.19 KiB) Przejrzano 13609 razy

a tutaj obrazek z podglądu strony do wydruku - (i jak tutaj tak drukuje)
przyklad2.png
przyklad2.png (3.16 KiB) Przejrzano 13609 razy
zauważyłem że ustawienie obrazków zmienia się także podczas skalowania strony w dokumencie, (które jest w prawym dolnym rogu) - jak zwiększam/zmniejszam widok dokumentu to obrazki także się przesuwają (a przecież nie powinny) , skalowanie w podglądzie wydruku nic nie przestawia, tam wszystko jest ok. - i żadna wartość ze skalowania, ani 100% ani żadne inne ustawienie nie pokrywa się z podglądem wydruku tak, aby było wszystko identycznie w obu miejscach. Może problem tkwi w tym skalowaniu - sam już nie wiem.. może ktoś miał podobny problem...
Windows 10, openoffice 4.1.3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Jermor »

Twoje ilustracje niczego nie wnoszą. Przedstawiają to o czym piszesz. Mnie nie udało się odtworzyć takiej sytuacji, dlatego proponowałem załączenie pliku z tym zjawiskiem. Wtedy może się coś rozjaśni. Wszystkie dane osobiste można zastąpić czymkolwiek.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

dziękuję że ktoś się zainteresował, dodaje plik
przyklad_obrazki.ods
(126.75 KiB) Pobrany 249 razy
- obrazki linijka 6 i 32 jeszcze tak nie skaczą, ale już obrazek z linijki 66 przestawiony jest już widocznie, skalowanie także przestawia te obrazki (ale skalowanie w podglądzie wydruku jak już wspomniałem nie przestawia)- nie we wszystkich plikach mam taki problem, tylko w niektórych więc to może jakieś ustawienia danego pliku, arkusza, sam nie wiem.. tutaj mieści się tylko 128kb - więc jak usunąłem większość z tego arkusza - bo miał on razem 5 stron to przesunięcie jakby było teraz mniejsze - ale nadal jest - mam dosyć dużo materiału nie uśmiecha mi się robić każdą stronę w osobnym arkuszu.

Z góry dziękuję jeśli ktoś spojrzy.
Pozdrawiam.
Windows 10, openoffice 4.1.3
A_P
Posty: 38
Rejestracja: pt lis 18, 2016 3:49 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: A_P »

Z załączonych przykładów widać, że wstawiony obrazek przesuwa się w górę.
Pytanie. Włączyłeś ochronę pozycji i rozmiaru?
Jeśli nie, to kliknij prawym przyciskiem myszy na wstawiony obrazek, z menu kontekstowego wybierz Pozycja i rozmiar i zaptaszkuj Chroń → pozycję.
Opcje.png
Jeżeli ten zabieg nie pomoże to proponuję zainstalować LO.
LinuxMint 18, Windows 7, LibreOffice (6.0.7)-64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Jermor »

Obejrzałem załączony dokument.
Kiedy użyłem Apache OpenOffice Calc (4.1.3) wszystko było w porządku, natomiast efekt, o którym piszesz, pojawił się wtedy gdy użyłem LibreOffice Calc (5.2.7).
Nie wiem z jakiego powodu LibreOffice minimalnie modyfikuje położenie i rozmiar obrazu, ale efekty tego są następujące (wymiary w cm.):
obrazki.jpg
Źle wpisałem wartość "Pozycja osi X" dla drugiego wiersza, powinno być 15,92 cm
Jak widzisz pojawiają się różnice w położeniu rysunku.
Najlepszym rozwiązaniem jest przytwierdzanie rysunku do komórki, ale koniecznie do tej leżącej poniżej opisu "Nasza ocena" gdyż ewentualne różnice będą się odnosiły do początkowego położenia ilustracji a ono będzie już w innej komórce.
Można także dla pewności dodać atrybut "Rozmieść w tle" wtedy cały rysunek zostanie umieszczony w tle.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

hmmm, opcje ochrony pozycji, rozmiaru - nic nie działa.. już dawno sprawdziłem.. a jak zakotwiczyć do wybranej jednej konkretnej komórki ? PPM i zakotwiczenie - do komórki mam zaznaczone ale nie wiem do jakiej komórki to jest zakotwiczone...co by nie było nic nie daje...
Windows 10, openoffice 4.1.3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: Jermor »

Kiedy klikniesz obraz, oprócz uchwytów pojawi się symbol kotwicy umieszczony przy komórce do której obraz jest zakotwiczony (gdy komórka jest zakotwiczona do strony, symbol kotwicy się nie pojawia). Przeciągając obraz obserwuj ten symbol. Możesz używać klawiatury (strzałki albo bardziej precyzyjne pozycjonowanie ALT+strzałki). Komórką do której obraz jest zakotwiczony będzie ta, w której znajdzie się lewy górny uchwyt obrazu. To oznacza, że można w pewnym zakresie pozycjonować obraz przy tym zakotwiczeniu, dopóty dopóki lewy górny uchwyt znajduje się wewnątrz komórki.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adam.skrzynka
Posty: 6
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 1:51 pm

Re: Podgląd wydruku nie zgadza się z arkuszem

Post autor: adam.skrzynka »

pojawia się symbol kotwicy, ale jak np. skaluje obraz ze 100% na więcej lub mniej obrazki sobie skaczą trochę wyżej/niżej i wraz z nimi skacze także kotwica.. więc to też nic nie pomaga...nie we wszystkich dokumentach się tak dzieje więc to chyba wina ustawień albo włączonej jakiejś tajemniczej opcji akurat w tym konkretnym pliku... sam już nie wiem... :crazy: straszna zagwostka.. chyba zostanie mi przekopiować jeszcze raz wszystko powoli do nowego pliku i zobaczyć w którym momencie i czy w ogóle zaczną znowu skakać te obrazki czy nie..
Windows 10, openoffice 4.1.3
ODPOWIEDZ