Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
marlowe
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 11, 2017 11:32 am

Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Post autor: marlowe »

dokument jest niewielki, składa się z 3 akrkuszy, w każdym z nich 20 linijek w pionie i 10 w poziomie, żadnych funkcji, tylko proste tabele w każdym z arkuszy. komputer może nie jest jakimś demonem szybkości ale wszystko raczej ładnie sie otwiera, mam dokumenty calc 10x większe i otwierają sie szybciutko a ten problematyczny potrafi otwierać sie 5 minut, mozna temu jakoś zaradzic?
OpenOffice 3 na XP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Post autor: Jan_J »

Jaki jest format dokumentu? ods, xls, xlsx, inny?
Czy nie ma w nim ukrytych wierszy albo kolumn?

Czy problem występuje w OpenOffice 3 opisanym w Twoim podpisie, czy w nowszych również? Błędów związanych z OO 3 nikt już nie będzie poprawiał.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
marlowe
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 11, 2017 11:32 am

Re: Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Post autor: marlowe »

Zainstalowałem wersję 4.1.3 i problem występuje nadal, czas oczekiwania na otwarcie dokumentu w ogóle się nie zmniejszył. A czy nie ma ukrytych wierszy? nie wiem - jak to sprawdzić?
OpenOffice 3 na XP
marlowe
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 11, 2017 11:32 am

Re: Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Post autor: marlowe »

Zapomniałem dodać, format dokumentu to *.ods
OpenOffice 3 na XP
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Bardzo wolne otwieranie małego dokumentu

Post autor: Astur »

Propozycje kontroli:
  1. Zapisz ten wolnootwierający się dokument w formacie ods ale pod inną nazwą i sprawdź czy też się wolno otwiera.
    Pozwoli to stwierdzić czy oryginalny dokument ma właściwe rozszerzenie, czy tylko udaje dokument OO Calc.
    Sprawdź też, czy wielkość dokumentu się nagle nie zmniejszyła.
  2. Kliknij prawym klawiszem myszki na zakładce oznaczającej arkusz (to coś na dole, co w nowym dokumencie ma napis "Arkusz 1") i sprawdź, czy jest w nim polecenie "Pokaż arkusze". Jest ono widoczne tylko wówczas, gdy jakieś arkusze są ukryte. Jeśli tak jest i to polecenie jest widoczne, to je wybierz. Powinno się pokazać okienko ze spisem ukrytych arkuszy. Odkryj je wszystkie i sprawdź co też tam się chowa.
  3. Otwórz Narzędzia/Opcje/LibreOffice/Bezpieczeństwo/Ochrona makr i wybierz najwyższy poziom ochrony - makra są otwierane tylko wówczas, gdy dokument znajduje się w bezpiecznej lokacji na dysku.
    Nie definiuj tej lokacji. Chodzi tylko o to, aby makra się w ogóle nie uruchamiały. Jeżeli to znacznie przyśpieszy otwieranie, oznacza, że coś tam było. Wówczas wybierz Narzędzia/Makra/Edycja makr. Otworzy się osobne okno ze wszystkimi makrami, jakie są poukrywane w dokumencie. Jeżeli nie widzisz tej opcji, należy zaptaszkować okienko Narzędzia/Opcje/LibreOffice/Zaawansowane/Włącz nagrywanie makr.
Punkty 2 i 3 trzeba dostosować do swojego Office'a. Możliwe, że znajdują się w zupełnie innych miejscach, bądź też w ogóle nie istnieją. Nie wiem. Przestałem interesować się OpenOffice odkąd pojawiło się LibreOffice.

Co jeszcze może powodować powolne otwieranie:
  • Zawarte w dokumencie gigantyczne grafiki, które zostały zmniejszone do mikromalutkich obrazków i prawie ich nie widać, ale wczytują się wściekle powoli.
  • Własnoręcznie zdefiniowane palety barw
  • Dołożone do archiwum (którym jest przecie każdy plik ods) kody wykonywalne, które wprawiają w szał większość antywirusów.
  • Odwołania do nieistniejących plików.
  • Długaśne formuły z wieloma iteracjami, które są sprytnie poukrywane w niewidocznych kolumnach.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ