Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Awatar użytkownika
MARBO
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 14, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: MARBO »

Witam
Pytanie banalne, robiłem to już wielokrotnie (dawno, dawno temu), złapałem zawiasy.
komórka zawiera ciąg cyfr np.
123456789
Chcę by były wyświetlane w formacie np.
B1-234-456-789
Z pierwszą literą radzę sobie.
B@ i jest B123456789, ok ale nie do końca. Co zrobić by było tak B1-234-456-789
Próbowałem
B@###-###-### nie działa ! Chyba wiem, że dzwonią tylko nie wiem gdzie.
dziękuję
pozdrawiam
Marek eS.
Libre Office 5.3.0.3
OpenOffice.org 3.4.1
Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: Jermor »

Ustalasz format własny:
\B0\-000\-000\-000
znaki alfanumeryczne w kodzie muszą być objęte cudzysłowami ale gdy potrzebny jest tylko jeden znak wystarczy go poprzedzić znakiem \
W podanym przez Ciebie przykładzie jest 9 cyfr ale wyświetlić chcesz ich 10. zatem liczba 123456789 zostanie pokazana jako B0-123-456-789
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
MARBO
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 14, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: MARBO »

Ustalasz format własny:
\B0\-000\-000\-000
znaki alfanumeryczne w kodzie muszą być objęte cudzysłowami ale gdy potrzebny jest tylko jeden znak wystarczy go poprzedzić znakiem \
W podanym przez Ciebie przykładzie jest 9 cyfr ale wyświetlić chcesz ich 10. zatem liczba 123456789 zostanie pokazana jako B0-123-456-789[/quote]

Zastosowałem Twoją radę
I ... nic się nie zmienia z wyświetlaniem
pojawił się znak ' (apostrof), jak usunę go w danej komórce pojawia sie prawidłowy format. B1-600-025-017
Muszę usunąć wszystkie znaki w kolumnie
Próbowałem znajdź " ' " i zamień na cokolwiek. Nie działa Nic nie znajduje apostrofu.
Zajrzałem do https://forum.openoffice.org/pl/forum/s ... s=apostrof
https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... rof#p11106
Nic nie zadziałało. Nie znajduje, więc nie mam co zamienić.
Może jako format tekstowy by rozwiązał problem ? ( to tylko pomysł) Może się mylę ale kiedyś chyba robiłem to ze znakami " # " i " @"
Libre Office 5.3.0.3
OpenOffice.org 3.4.1
Windows 10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: Astur »

Możliwość pierwsza: robisz coś źle, bo u mnie rada @Jermora działa zarówno w tabeli Writa jak i Calca
Możliwość druga (bardziej prawdopodobna): Twoja wersja oprogramowania jest przestarzała i powinieneś ją zaktualizować. Rozważ przeniesienie się na LibreOffice.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: Jermor »

Twoje Wartości są wpisane jako tekst. Jeżeli tekst składa się wyłącznie z cyfr jest poprzedzony znakiem apostrofu, niewliczanym do zawartości komórki i widocznym tylko w wierszu wprowadzania. Dla tekstów nie ma możliwości formatowania. Znaki #,0, @ służą do formatowania liczb.
Musisz przekształcić liczby "tekstowe" w liczby "liczbowe". Zrobisz to funkcją WARTOŚĆ.
Zastosuj ją w oddzielnej kolumnie, potem skopiuj otrzymane wyniki i wklej specjalnie wybierając "liczby" ponownie na wartości źródłowe. Pomocniczą kolumnę możesz wówczas usunąć.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
MARBO
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 14, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: MARBO »

Dziękuję.
Pozbierałem wszystkie porady i poradziłem sobie.
Apostrof usunięty. Skopiowaną kolumnę wkleiłem do notatnika i ponownie wkleiłem do arkusza.
Potem poszło jak z płatka.

Dzięki !!
Libre Office 5.3.0.3
OpenOffice.org 3.4.1
Windows 10
Awatar użytkownika
MARBO
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 14, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: MARBO »

Witam
Tak wiem - odgrzewany kotlet
A ja mam problem, który już przerabiałem
O ile chodzi o komórkę z ciągiem cyfr bez problemu formatuję np. na B1-234-567-890 , (przed formatem 1234567890)
W nowym cenniku producent wprowadził indeksy zawierające litery np. tak;
1600A000J9
1600A0P0JA

Potrzebuję wykonać cennik by wyglądało to tak
B1-600-A00-0J9
B1-600-A0P-0JA
Wprowadzam różne sposoby formatowania, bez skutecznie.
Poproszę o pomoc
dziękuje i pozdrawiam
Marek eS
Libre Office 5.3.0.3
OpenOffice.org 3.4.1
Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: Jermor »

W jednej z poprzednich odpowiedzi napisałem, że ciągu tekstowego nie można sformatować swoim kodem. Jest to możliwe wyłącznie dla liczb.
Dlatego pozostaje ci utworzenie dodatkowej kolumny z formułą przekształcająca ten źródłowy ciąg (przy założeniu, że struktura jest stała).
1600A000J9 ->

Kod: Zaznacz cały

="B"&LEWY(A1;1)&"-"&FRAGMENT.TEKSTU(A1;2;3)&"-"&FRAGMENT.TEKSTU(A1;5;3)&"-"&PRAWY(A1;3)
B1-600-A00-0J9
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
MARBO
Posty: 24
Rejestracja: pt cze 14, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: MARBO »

Dziękuję
Czyli, jeżeli litery są w różnych miejscach to nic Z tym nie zrobię.
Libre Office 5.3.0.3
OpenOffice.org 3.4.1
Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Litera i cyfry z myślnikiem w komórce

Post autor: Jermor »

Jeżeli formatowanym elementem jest tekst, a tekstem może też być ciąg 123456789, to nie może być formatowany własnym sposobem. Taki sposób można zastosować tylko do wartości liczbowych.
Calc zawsze automatycznie przekształci wprowadzane dane na tekst, jeśli ich postać nie może zostać zinterpretowana jako liczba. Dlatego wprowadzenie ciągu: spacja, spacja, spacja 1 2 3 spacja, spacja spacja - zostanie uznane za liczbę ale ciąg 1 spacja 2 spacja 3 będzie już tekstem. Podobnie gdy w ciągu cyfrowym wystąpi jakikolwiek znak "obcy" liczbie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ