Ochrona obrazu

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
bartoszb
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 17, 2016 7:07 pm

Ochrona obrazu

Post autor: bartoszb »

Witam,

stworzyłem plik, w którym część komórek jest chroniona, a część nie - za pomocą Chroń komórki.
W arkuszu jest również obraz, który pomimo odznaczenia Chroń pozycję i rozmiar po włączeniu ochrony arkusza pozostaje chroniony.
Komórka w której się znajduje, nie jest chroniona.

Chciałbym aby obraz nie był chroniony.

Czy ktoś ma pomysł co może powodować tą ochronę? Ewentualnie jak ją wyłączyć?
LibreOffice wersja 5.0.5.2 pod Windows 7
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Ochrona obrazu

Post autor: Maxbert »

Witam,

widzę że opisany problem nie został do tej pory rozwiązany a więc chciałbym go odświeżyć.
Rzecz dotyczy arkusza w którym wykonywane obliczenia powodują wygenerowanie odpowiedniego rysunku.
W moim pliku włączenie ochrony arkusza powoduje automatycznie włączenie ochrony obiektów rysunkowych. Nie jest to pożądane gdyż zależałoby mi na tym aby można było skopiować wygenerowany rysunek do innego pliku. Zauważyłem również że jeśli wykonam komendę "zaznacz wszystko" + "kopiuj" to mój rysunek można wkleić do innego pliku ale całą zawartością arkusza, natomiast nie można go zaznaczyć do skopiowania bez całej reszty obiektów, tabel, liczb itd.
Może autor powyższego postu znalazł już jakąś na to radę?

PZDR
MG
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Ochrona obrazu

Post autor: Jermor »

Oto moja wiedza na ten temat:
Obiekty rysunkowe nie są częścią żadnej komórki. Nie można ich do żadnej komórki wstawić, choć można je do komórki zakotwiczyć.
Skopiowanie rysunku, zmiana rozmiaru, pozycji lub edycja wymagają aby go najpierw zaznaczyć.
Nie można tego zrobić jeśli arkusz ma włączona ochronę. Stan komórki nie ma tu znaczenia.
Aby zaznaczyć obiekt trzeba w niego kliknąć. Problem pojawia się gdy obiekt graficzny jest w tle. Jego kliknięcie wybiera komórkę, w którą klikamy a nie sam obiekt. Aby to wykonać trzeba włączyć funkcję "Zaznacz". Realizuje to ikonka strzałki nachylonej w lewo, znajdująca się m.in. w zestawie ikon paska narzędziowego "Rysunek" albo "Formanty". Kiedy "strzałka" zostanie włączona jej ikona znajduje się na podświetlonym tle. Dopiero teraz kliknięcie grafiki zaznaczy ją i można ją skopiować.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ