Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
adamm
Posty: 3
Rejestracja: pn cze 02, 2014 7:40 pm

Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: adamm »

Witam.

Czy w Calc jest możliwość przypisania komórkom reguły, która podczas wprowadzania zawartości do komórki sprawdzi czy w innych komórkach ta wartość już nie występuje, a jeśli występuje to wyświetli się komunikat, że nastąpiło powtórzenie wartości. W Excel jest coś takiego jak "sprawdź poprawność danych" i wpisuje się formułę, która sprawdza wartości pod kątem powtórzeń. Czy da się coś takiego zrobić w Calc?
OpenOffice 3.1
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: Raknor »

Da się zrobić i to na różne sposoby, chociaż Tobie chodzi o Dane → Poprawność danych
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
adamm
Posty: 3
Rejestracja: pn cze 02, 2014 7:40 pm

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: adamm »

A mógłby ktoś oświecić mnie lub uchylić tajemnicy jak zrobić to w miarę prostym sposobem?
OpenOffice 3.1
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: arras_1 »

Można to zrobić przez formatowanie warunkowe komórek w których będą wpisywane dane. Dla przykładu podczas wpisu tożsamego z już istniejącym komórka zostanie "podświetlona" na czerwono.
Zagrożenia w przypadku których nie zadziała:
1. Wystarczy że wpis będzie różnił się spacją z już wcześniej dokonanym, można tego uniknąć stosując Poprawność danych
2. Wklejając dane trzeba pamiętać żeby to zrobić przez wklej specjalne, odznaczając: Formaty
Załączniki
formatowanie warunkowe.ods
(10.16 KiB) Pobrany 513 razy
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
adamm
Posty: 3
Rejestracja: pn cze 02, 2014 7:40 pm

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: adamm »

Pomocne to.Dzięki
OpenOffice 3.1
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: tomeh »

Witam, tutaj Pan dał plik z takim rozwiązaniem na jakim i mi zależy. Ale jak je zrobić samemu na już gotowym dużym pliku. Bo patrząc nie widzę żadnej formuły - jak wykonać samemu aby te powtórzenia się tak podświetlały. Ten plik mi nic nie odpowiedział jak to formatować. Bardzo proszę o pomoc.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: arras_1 »

Formuła jest ukryta w formatowaniu warunkowym.
Dla przykładu dla komórki A7 wygląda tak:
JEŻELI(CZY.BŁĄD(PODAJ.POZYCJĘ(A7;$A$2:A6;0));0;1)=1
Funkcja PODAJ POZYCJĘ przeszukuje zakres: $A$2:A6, zakres ustalony w ten sposób żeby przy przenoszeniu formuły na kolejne komórki zaczynało szukać od komórki A2(dlatego adres tej komórki jest podany jako adres bezwzględny z "dolarami") a kończył na komórce poprzedzającej komórkę ocenianą.
W przypadku nie znalezienia "wartości" komórki A7 w zakresie $A$2:A6 wyskakuje błąd, a wtedy funkcja JEŻELI daje wynik 0, w przypadku znalezienia daje wynik 1 co powoduje "podświetlenie komórki"
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Blokowanie wpisania powtórzonych wartości (duplikatów)

Post autor: tomeh »

Jeszcze bardziej mi to zaciemniło niż rozjaśniło :-).

Mam tylko kolumnę A i cała jest wykorzystywana do x rekordów. I właśnie nie mam pojęcie jak to zrobić krok po kroku.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
ODPOWIEDZ