Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
acqsen
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 27, 2012 9:55 am

Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: acqsen »

1. Ani iloraz, ani różnica nie figurują na liście funkcji, jest tam suma, jest iloczyn.
2. Funkcja Iloczyn pomimo że figuruje nie powoduje poprawnego wyniku
3. Wpisanie manualnie "÷" jako znaku dzielenie nie powoduje dzielenia. Wpisałem w google, znak dzielenia nadal jest ÷ a nie /

4. Wybranie jako składowych działania (czyli liczb, które maja być np dodane) komórek które swoje wartości biorą z innych działań, skutkuje błędem = ###
Wyjaśnione, ### oznaczają, że się nie mieści. Nie domyśliłem się, że można używać dwóch rożnych rozwiązań na nie mieszczące się znaki, w innych przypadkach program rysuje w sąsiednich komórkach.

Być może powinienem to zgłosić jako bugi, a może ja jestem jakoś niekompatybilny z systemem wprowadzania funkcji.
OpenOffice 3.3.0 Windows XP
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: Minio »

acqsen pisze:1. Ani iloraz, ani różnica nie figurują na liście funkcji, jest tam suma, jest iloczyn.
Być może dlatego, że iloraz oraz różnicę można zapisać za pomocą — odpowiednio — sumy oraz iloczynu.
Być może dlatego, że Excel również nie oferuje takich funkcji (a przynajmniej nic na ten temat nie znalazłem).

Jeżeli uważasz, że są one niezbędne, to myślę że jak najbardziej możesz zgłosić propozycję usprawnienia. Koniecznie podaj opis sytuacji, w której takie funkcje są potrzebne (czyli dlaczego powinny zostać wprowadzone).
acqsen pisze:2. Funkcja Iloczyn pomimo że figuruje nie powoduje poprawnego wyniku
U mnie podaje.
Gdybyś podał dane, na których pracujesz, byłoby łatwiej. Być może faktycznie robisz coś źle, być może funkcja ma błąd ujawniający się w jakichś określonych okolicznościach, na które miałeś pecha natrafić. Aktualnie trudno to ocenić.
acqsen pisze:3. Wpisanie manualnie "÷" jako znaku dzielenie nie powoduje dzielenia. Wpisałem w google, znak dzielenia nadal jest ÷ a nie /
Pewnie dlatego, że wprowadzenie na klawiaturze ukośnika jest o niebo łatwiejsze niż symbolu ÷ (co wynika z zaszłości historycznych, zwłaszcza standardu ASCII). Ukośnik jako znak dzielenia, jest standardem w innych arkuszach kalkulacyjnych oraz bodaj wszystkich językach programowania (poza tzw. językami ezoterycznymi).
Nie traktowałbym tego jako błąd, gdyż problem może dotyczyć ułamka promilu użytkowników pakietu, którzy zdecydowali się używać niestandardowego mapowania klawiatury.
acqsen pisze:4. Wybranie jako składowych działania (czyli liczb, które maja być np dodane) komórek które swoje wartości biorą z innych działań, skutkuje błędem = ###
Wyjaśnione, ### oznaczają, że się nie mieści. Nie domyśliłem się, że można używać dwóch rożnych rozwiązań na nie mieszczące się znaki, w innych przypadkach program rysuje w sąsiednich komórkach.
Trzy kratki to nie jest błąd, tylko informacja, że komórka jest zbyt wąska, aby mogła wyświetlić liczbę z odpowiednim stopniem precyzji. Na takich liczbach nadal możesz dokonywać wszelkich operacji, więc nie tracisz żadnej funkcjonalności.
Wyświetlanie danych na obszarze komórek po prawej występuje, ale tylko dla komórek tekstowych. Brak takiego zachowania dla danych liczbowych może być błędem lub nie — myślę, że warto to zgłosić/zapytać na liście developerskiej.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
acqsen
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 27, 2012 9:55 am

Re: Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: acqsen »

dziękuję za odpowiedz.

"Być może dlatego, że iloraz oraz różnicę można zapisać za pomocą — odpowiednio — sumy oraz iloczynu."
Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie.
OpenOffice 3.3.0 Windows XP
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: Minio »

Z tą różnicą chyba się trochę pospieszyłem. Myślałem o tym, że różnica to suma liczb o odwróconych znakach, ale nie do końca jest to prawda — dla pierwszej liczby nie odwracamy znaku. Może to jest powód braku tej funkcji? Jeżeli podasz jej zakres komórek, to nie wiadomo, która z nich ma być podstawą obliczeń (od której odejmujemy pozostałe).

Natomiast iloraz to mnożenie przez odwrotność, więc dostępne funkcje powinny wystarczyć. Może dlatego nie ma funkcji ILORAZ. A może nikt nigdy o nią nie prosił, a programiści nie wpadli, że mogłaby być komukolwiek potrzebna.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: Jan_J »

@1. Jak by interpretować sens takich funkcji?
=iloraz(a;b;c;d) miałby znaczyć a/b/c/d == a/(b*c*d) czy raczej a/(b/(c/d))?
=różnica(a;b;c;d) miałby znaczyć a-b-c-d == a-(b+c+d) czy raczej a-(b-(c-d)), czy może a-(b-c-d)?
Wystarczającym argumentem przeciwko ich istnieniu funkcji jest nieprzemienność i niełączność odpowiednich operacji arytmetycznych. W takim przypadku działanie dwuargumentowe nie ma naturalnego uogólnienia na dowolną liczbę argumentów.

@2. Sprawdź dokładność prezentacji liczb w formatach komórek źródłowych i wynikowych.

@3. Chcesz czy nie, formuły pisze się w pewnym języku, w którym symbolem dzielenia jest / (a nie dwukropek : ani ÷), symbolem mnożenia * (a nie kropka ⋅), a symbolem odejmowania - (a nie znak minus, czyli −).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jkasznicki
Posty: 1
Rejestracja: sob wrz 07, 2013 6:49 pm

Re: Iloraz i różnica - brak, nie działa.

Post autor: jkasznicki »

Wiem, że temat już dawno nieaktualny ale jest rozwiązanie problemu z ilorazem. Jak to zrobić, przedstawiam na załączonym obrazku.
hc5p.jpg
Ostatnio zmieniony sob wrz 07, 2013 9:29 pm przez quest-88, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Obrazki proszę hostować na forum, a nie w serwisach trzecich.
OpenOffice.org 3.4.1 - Windows 7 Home Premium x64
ODPOWIEDZ