Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Brox
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 13, 2022 12:48 pm

Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Brox »

Cześć, może trywialny problem ale nie mogę sobie z nim poradzić, jaka jest formuła na podsumowanie całej kolumny, gdy nie wiem ile będzie w niej wierszy
OpenOffice 4.1.11
Windows
Base
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Jermor »

Funkcja SUMA() wszystkie komórki puste i zawierające wartość tekstową traktuje jak 0. Możesz zatem napisać =SUMA(A1:A1048576).
Jeżeli użyłeś funkcji SUMA() pod ostatnią liczbą w kolumnie, to dodanie wiersza(y) w obszarze między pierwszym a ostatnim sumowanym automatycznie powiększy zakres sumowanych liczb w funkcji SUMA().
Jeśli zakres miałby być powiększany także wówczas, gdy wiersz będzie dodawany bezpośrednio przed ostatnim sumowanym wierszem, to w opcjach programu należy ustawić: "Narzędzia -> Opcje -> OpenOffice Calc -> Ogólne -> Rozszerz odwołania przy wstawianiu nowych kolumn/wierszy"

Uwaga: w programie Calc z pakietu LibreOffice całą kolumnę można sumować wpisując =SUMA(A:A)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Brox
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 13, 2022 12:48 pm

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Brox »

Myślałem, że to działa tak samo w tabeli w formularzu w bazie danych, ale widzę, że nie. Wiesz może jak to się robi w tych tabelkach? Jak zrobiłem tak jak mówiłeś (=SUMA(A:A)) to tam gdzie powinien być wynik jest "**Nieprawidłowe wyrażenie**"
OpenOffice 4.1.11
Windows
Base
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Jan_J »

Wydaje mi się że @Brox nie pyta o samą formułę, tylko o projekt dokumentu:
jak zbudować formułę sumującą, jeśli przewiduje się, że będzie ona umieszczona pod kolumną, a w poszczególnych arkuszach przypadnie na różnych wysokościach?
Trzeba do tego wymyślić, jak poznać długość tabeli. Dwie propozycje:
  • albo lokalizując jej zakończenie, np. pierwszy pusty wiersz

    Kod: Zaznacz cały

    =wyszukaj.pionowo("", A:A; 0)
    i nakazując zsumowanie obszaru o znanej wysokości

    Kod: Zaznacz cały

    =suma(przesunięcie(A$1;0;0;obliczona_liczba_wierszy;1))
    np.

    Kod: Zaznacz cały

    =suma(przesunięcie(A$1;0;0;wyszukaj.pionowo("", A:A; 0);1))
    Uwaga! musi być odstęp przynajmniej jednego wiersza między sumowanymi danymi a sumatorerm, ale i tak — mimo grwarancji znalezienia rozwiązania przed dojściem do komórki z formułą — w formule występuje rekurencja!
  • albo korzystając z konwencji, kiedy chcemy sumować wszystko ponad bieżącą komórką, aż do samej góry

    Kod: Zaznacz cały

    =suma(przesunięcie(A$1;0;0;wiersz()-1;1))
    co w gruncie rzeczy jest wariantem poprzedniego przypadku.
Propozycja trzecia, to sumować „nad” zamiast „pod”, skądinąd sensowna, ale nie do przyjęcia dla praktyków, dla których przygotowuje się różne dokumenty.

Nie ma sposobu na automatyzację umieszczenia formuły sumującej. W ogóle nie ma sposobu na automatyzację umieszczenia formuły w komórkach, o ile posługujemy się tylko formułami.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Rafkus »

A ja myślę, że @Brox chce podsumować wartości pewnej kolumny w BASE - sądzę, że jest to kontynuacja projektu z tego wątku Automatyczne wypełnienie wolnych pól po wybraniu elementu. Jeśli tak to podmieniłem tam plik z moim proponowanym rozwiązaniem (sprawdź Formularz2).
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Brox
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 13, 2022 12:48 pm

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Brox »

Dokładnie tak jak @Rafkus piszę, jest jakaś możliwość dodać podformularz nie tworząc nowego formularza ?
OpenOffice 4.1.11
Windows
Base
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Jermor »

Tylko że jest to temat do innego działu, do Base.
I przypomnienie dotyczące Calc-a. Zapis w stylu SUMA(A:B) lub SUMA(1:3) nie jest możliwy w Apache OpenOffice (gdy piszę tę uwagę, jest to wersja 4.1.11).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Sumowanie całej kolumny nie wiedząc ile będzie wierszy

Post autor: Rafkus »

Na ostatnie pytanie udzieliłem odpowiedzi tutaj:https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 558#p24558
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ