Błędy w wyświetlaniu kolorów

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

Witam.
To mój pierwszy post tutaj. Nie jestem specjalistą w obsłudze tego programu, dlatego proszę o poradę. W LibreOffice tworzę tylko grafik i jak do tej pory wszystko było ok. Dzisiaj zauważyłem błędy w wyświetlaniu kolorów. Zamiast opisywać, zostawię screen. Co może być tego powodem, jak to naprawić? Dodam że po kliknięciu w komórkę, kolor wyświetla się prawidłowo.
Pozdrawiam.
Załączniki
Libre - kolory.jpg
LibreOffice 7.2, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: Jermor »

Tak naprawdę mógłbym cię poprosić o naprawę np. samochodu i, zamiast opisywać, co się dzieje, załączyłbym jego zdjęcie.
Może przydałoby się kilka słów wyjaśnienia. Efekt pojawił się na stałe i tylko w tym jednym pliku?
Występuje przy każdej próbie nadania tła w komórce?
Czy np. po "wydrukowaniu" pliku do PDF kolory są prawidłowe?
Może warto byłoby załączyć jakiś przykład?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

Efekt pojawił się nagle dzisiaj. Pojawia się w każdym pliku. Gdy nadam kolor pojawia się ten efekt, po kliknięciu w komórkę znika, ale tylko na chwilę. Plik PDF jest ok.
LibreOffice 7.2, Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: Jan_J »

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to sterownik karty graficznej. Ale nie jestem pewien.

* co się stanie gdy wybierzemy jakiś oszczędny tryb grafiki w systemie operacyjnym?

* co się stanie po wyłączeniu Narzędzia → Opcje → Ogólne → Widok/ [ ] użyj OpenGL?

* co się stanie po resetowaniu ustawień osobistych LibreOffice (zmiana nazwy albo usunięcie katalogu %userprofile%\appdata\roaming\LibreOffice)?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: Jermor »

Plik PDF OK oznacza, że efekt jest tylko na ekranie. To, że w każdym pliku sugeruje jakieś ustawienia grafiki sterownik grafiki. Ale może to być także karta grafiki albo monitor. Tylko że wówczas jakieś różnice powinny pojawić się w innych aplikacjach. Możesz to sprawdzić na innym komputerze?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

Raczej nie grafika, ani monitor, efekt występuje Tylko w tym programie, wszędzie indziej łącznie z grami grafika jest idealna.
Czy "usunięcie katalogu %userprofile%\appdata\roaming\LibreOffice" to nie zresetowanie ustawień użytkownika?
LibreOffice 7.2, Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: Jan_J »

Resetuje, o tak.
Można zmienić jego nazwę albo przenieść żeby sprawdzić efekt, ale nie stracić ustawień.

Ad sterownik, chodzi mi raczej o jakość współpracy LibreOffice z bieżącym sterownikiem, niż o to że sam sterownik jest zły. Ja bym nie wykluczał i sprawdził. Jeśli zrobiło się „samo”, to być może chodziło o aktualizację oprogramowania systemowego.

Albo przynajmniej na chwilę zrezygnowałbym z przeroczystości w Aero. Żeby wykryć albo wykluczyć przyczynę.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

"na chwilę zrezygnowałbym z przeroczystości w Aero". Pierwsze słyszę...
Ostatnio korzystałem z programu ok. 3 tygodni temu, potem była jakaś aktualizacja systemowa...
LibreOffice 7.2, Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: Jan_J »

Aero to system kompozycji obrazu na pulpicie Windows; to odlotowe coś, co sprawia że np. ramki okien są półprzezroczyste.

Cóż, w moim podpisie są wskazane systemy, na których pracuję. Tu piszę, jak bym prowadził diagnozę w systemie, którego nigdy nie uznałem za „swój”, choć zdarza mi się go używać. Wszystkie kroki, jakie zaproponowałem, są odwracalne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

Myślałem że Aero było tylko w Windows Vista, albo 7, nie pamiętam dokładnie. U mnie są te wszystkie "udoskonalenia" wyłączone.
LibreOffice 7.2, Windows 10
walker_walker
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 25, 2021 1:16 pm

Re: Błędy w wyświetlaniu kolorów

Post autor: walker_walker »

Uruchomiłem ponownie w trybie awaryjnym, zaznaczyłem "zastosuj ustawienia sprzed awarii" i uruchom ponownie w trybie normalnym. Jak na razie wydaje się że wszystko jest w porządku.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
LibreOffice 7.2, Windows 10
ODPOWIEDZ