Tworzenie arkusza rozliczania umowy na dostawy [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Darjo
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 05, 2021 9:56 am

Tworzenie arkusza rozliczania umowy na dostawy [SOLVED]

Post autor: Darjo »

Dzień dobry,

Jesteśmy firmą dostarczającą drewno dla polskich kopalń, działamy w porozumieniu z innymi dostawcami na zasadzie konsorcjum firm. Każda z firm ma określony procentowy udział w wykonywaniu dostaw, a w zamówieniach jest 15 rodzajów produktów (sortymentów), które trzeba dostarczyć.
Moim zadaniem jest pilnowanie, by każdy konsorcjantów otrzymał swoją przydzieloną pulę i dostarczał każdy rodzaj produktu (sortymentu). W tym celu utworzyłem tabelę, w której umieściłem kolumny:

Sortyment (jaki produkt)/Kopalnia (nazwa kopalni)/Komu nazwa firmy)/Ilość (dostarczona ilość)

Chcę stworzyć formułę, która:
1) Zsumuje dostarczoną ilość produktów ogółem przez danego konsorcjanta (sprawdzi zawartość kolumny 'Komu', po czym przy z góry zadanej wartości (firma: A, B, C, itd) zsumuje kolumnę 'Ilość' i poda mi wynik) odpowiadając na pytanie: Jaką ilość dostarczyła firma 'A'?
2) Zsumuje dostarczoną ilość konkretnego produktu przez daną firmę (sprawdzi zawartość kolumny 'sortyment', 'komu' i poda sumę dostarczonych produktów z kolumny 'ilość'), odpowiadając na pytanie: Jaką ilość produktu 'X' dostarczyła firma Y?
3) Zsumuje dostarczoną ilość konkretnych produktów, konkretnej firmy, na konkretną kopalnię, odpowiadając na pytanie: Jaką ilość produktów X dostarczyła firma Y na kopalnię Z?

Każde z zamówień wpisane jest w osobnym arkuszu, autofiltr jest ustawiony, pod każdą tabelą jest komórka z formułą sumy pośrednie. Dodałem osobny arkusz 'ROZLICZENIE', w którym będą tabele z odsyłaczami do formuł z punktów 1,2 i 3 dla każdego konsorcjanta, produktu i kopalni.

Głównym celem tworzenia tabeli jest możliwość 'wyłapywania cwaniaków' dostarczających tylko wybrane produkty, na wybrane kopalnie. Jedne produkty są łatwiejsze do wytworzenia, inne mniej, podobnie ma się sprawa z kopalniami, są te gorsze i lepsze.

W załączniku przesyłam screenshot z podglądem stworzonej przeze mnie tabeli.
W razie dodatkowych pytań chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
Dariusz
Załączniki
Dane wejściowe.jpg
Ostatnio zmieniony pt sie 06, 2021 7:15 am przez Darjo, łącznie zmieniany 1 raz.
Apache OpenOffice 4.1.7, Windows 8.1 Pro 64 bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Pomoc przy stworzeniu arkusza rozliczania umowy na dosta

Post autor: Jermor »

To typowy zakres działań dla bazy danych umieszczonej w arkuszu kalkulacyjnym.
Polecałbym opracowanie poświęcone temu: https://yestok.pl/lbo/y59.php z uwzględnieniem tabel przestawnych.
Gdyż w zależności od potrzeb do wykorzystania są właściwie wszystkie sposoby: funkcje bazy danych, funkcje typu SUMA.WARUNKÓW, funkcjonalność "Dane -> Sumy częściowe" czy też tabele przestawne i filtry zaawansowane.
Jak to już wielokrotnie pisałem, sugeruję przejście na LibreOffice, gdyż produkt ten rozwija się dużo sprawniej niż Apache OpenOffice, ma — chociażby — więcej nowych funkcji w Calcu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Darjo
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 05, 2021 9:56 am

Re: Tworzenie arkusza rozliczania umowy na dostawy [SOLVED]

Post autor: Darjo »

Serdeczne dzięki za pomoc. LibreOffice i jego funkcja SUMA.WARUNKÓW całkowicie i bardzo intuicyjnie spełniły moje oczekiwania.

Pozdrawiam
Dariusz
Apache OpenOffice 4.1.7, Windows 8.1 Pro 64 bit
ODPOWIEDZ