[SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
sqooter
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 7:04 pm

[SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Post autor: sqooter »

Witam serdecznie .
Jest to mój pierwszy post więc standardowo proszę o wyrozumiałość .
Szukałem w zasobach tego forum ale są one tak rozległe ,że mogłem coś przeoczyć ,ale nie znalazłem odpowiedniego rozwiązania .
Przyznam się że zaczynam zabawę z Clac . Wiedza moja jest bardzo ograniczona wręcz można to nazwać minimalistyczną wiedzą .
Postanowiłem zbudować arkusz który policzy mi godziny nadliczbowe oraz nocne .
Często zdarza mi się pracować o różnych porach doby w rożnym wymiarze godzin i czasem dochodzi do sytuacji :D :D :?: :!:
Arkusz jaki zbudowałem jest prosty ale zawiera błędy których sam nie potrafię rozwiązać ,proszę o pomoc .
Problem jest następujący w kolumnie (E) wyliczany jest czas przepracowany całkowity , dla przejrzystości liczby są generowane w formacie numer standard.
Czas wpisywany w kolumnie (A) to czas rozpoczęcia pracy w kolumnie (B) to zakończenie pracy tu zastosowałem formatowanie czas HH:MM.
Wartości w tych dwóch kolumnach i tak zaokrąglam do pełnych połówek godzin ale ten format zwiększa również przejrzystość.
Schody zaczynają się w momencie gdy komórki w kolumnach (A;B) są puste. Formuła jaką zastosowałem do obliczania wszystkich przepracowanych godzin pozwala na generowanie wyniku już w formacie numer standard oraz z zastosowaniem czasu pracy 24 godz. Niestety gdy komórki (A;B) pozostają puste formuła wstawia w komórkach (E) wartość 24 , co wynika z niej samej(tak myślę) skutkuje to uzupełnianiem pozostałych komórek błędnymi wartościami . Ma to wpływ na cały arkusz i fałszuje wyniki .
Proszę o pomoc ,może jest gdzieś na forum ale jeszcze nie odkryłem podobnego problemu z góry dziękuje.
Załączniki
Czas prac.ods
Arkusz z błędem
(19.86 KiB) Pobrany 202 razy
Ostatnio zmieniony czw kwie 18, 2019 12:14 am przez sqooter, łącznie zmieniany 1 raz.
w-10
openOffice 4.1.5
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Post autor: Rafkus »

Pustą komórkę traktuje tak jakby było tam wpisane 0 - w twoim czasowym formacie jako czas rozpoczęcia o północy,a z twojej formuły wynika że zakończenie jest o północy następnego dnia.
Rozwiązaniem jest zastosowanie formuły sprawdzającej czy dana komórka jest pusta:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(CZY.PUSTA(C3);"";JEŻELI(B3<C3;C3-B3;1+C3-B3)*24)
Przykładowo sprawdzam czas zakończenia: jeżeli jest pusty, jest wynikiem będzie również pusta komórka (""), w przeciwnym wypadku zostanie wykonane twoja formuła
Ostatnio zmieniony śr kwie 17, 2019 1:44 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 2 razy.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Post autor: Jan_J »

gdy komórki (A;B) pozostają puste formuła wstawia w komórkach (E) wartość 24
Arkusze kalkulacyjne nie dysponują typami danych realizującymi obliczenia wg kalendarza ani zegara. Dane są zwykłymi liczbami, natomiast można je wyświetlać w lepiej lub gorzej dobranym formacie.
HH:MM jest formatem współrzędnej czasowej. Na osi czasu nie ma punktu 0:00, jest 24:00.
[HH]:MM jest formatem czasu trwania, wyrażającym ów czas w godzinach i minutach.
Sama wartość wejściowa, ta przechowywana w komórce, jest/powinna być ułamkową wielokrotnością doby, np. wpisana albo obliczona jako 1,5 będzie widoczna jako 36:00. Podobnie zresztą w przypadku formatów czasu jako pory.

Więcej
help LibreOffice https://help.libreoffice.org/Common/Num ... me_Formats
help OpenOffice ???
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
sqooter
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 7:04 pm

Re: Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Post autor: sqooter »

Dzięki serdeczne .
Chylę czoło przed wiedzą jaką posiadacie .
Pomysł miałem dokładnie taki sam jak Rafkus. Niestety moja wiedza jest na tyle skąpa ,że nie wiedziałem jak do tego podejść .
Uczę się dopiero i wątpię bym kiedyś wam dorównał w moim wieku szybciej się już zapomina jak zapamiętuje.
Będę jednak się starał .
Wszystko działa znakomicie.
Mam jeszcze wiele do zrobienia w tym konkretnym arkuszu ,sekcja wyliczająca godziny i nadgodziny to część większego projektu.
Do zrobienia jeszcze sekcja licząca:
diety delegacyjne, kilometry przejechane, w których muszę odliczyć przerwy w trasie podyktowane przepisami itp.itd
Wszystko to dlatego ,że pracodawca zaczyna zaokrąglać czasy pracy w wiadomym kierunku pomija pewne drobne kwestie ,które po zsumowaniu dają konkretne godziny ,a to przekłada się na kasę. Nadmienię ,że skromie licząc w zeszłym roku z tego powodu nie zarobiłem około 7 tyś.
Jeszcze raz dzięki za pomoc .
w-10
openOffice 4.1.5
sqooter
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 7:04 pm

Re:Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomoc

Post autor: sqooter »

Witam ponownie . Dopisując [SOLVED] uznałem temat \problem za rozwiązany niestety.
Po chwilach pełnych euforii przyszedł czas na :"wiem że nie wiem?"
Postanowiłem zsumować godziny nocne celem przeliczenia ich na godziny przy użyciu formatu Liczba Standard.
Trafiłem na nowe schody. Przeliczanie wychodzi jak widać w złączniku ,wynik sumy w kolumnie "D" jest dla mnie więcej jak dziwny.
Natomiast kolumna "I" gdzie przeliczam wartość komórki "D3" kierując się formułą " =D3*24"daje wynik prawdziwy taki jakiego oczekuje. Jednakże już w komórce "I5"kierując się tą samą formułą uzyskuje wynik (556) przecież ma to być wynik zwykłego mnożenia,w pierwszym przypadku " =D3*24"to 02:30*24=2.5 ale już " =I3*24" to 03:00*24=556 wymiękam proszę o pomoc i jeżeli o możliwe wyjaśnienie.
Kolega Jan_J poprzednio odesłał mnie do działu pomocy i bardzo jetem za to wdzięczny , byłem pooglądałem ale z czytaniem było gorzej. Angielski to dobry język i poprawny ideologicznie, tak by się mówiło w moich czasach, niestety nie władam .
Jednak bardzo dziękuje .
Liczę na wyrozumiałość i pomoc.
Załączniki
Czas prac (1).ods
(20.8 KiB) Pobrany 149 razy
w-10
openOffice 4.1.5
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomo

Post autor: Jermor »

Wydaje mi się, że błąd jest w formule
=JEŻELI(C7>21/24;C7-21/24;0)+JEŻELI(C7<B7;C7+24-21/24-JEŻELI(C7>6/24;C7-6/24;0);0)
prawdopodobnie miało być:
=JEŻELI(C7>21/24;C7-21/24;0)+JEŻELI(C7<B7;C7+(24-21)/24-JEŻELI(C7>6/24;C7-6/24;0);0)
ale to tak na szybko, bo mam pilne inne sprawy i muszę wyjść.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
sqooter
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 7:04 pm

Re: [SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomo

Post autor: sqooter »

Jermor napisał:
[quote]"ale to tak na szybko"[/quote]
Jermor serdecznie dziękuję . :bravo:
Jesteś nieoceniony gość z ciebie i już.
Jeśli tak na szybko wyłapujesz takie błędy to ci zazdroszczę .
Z chęcią postawie ci browara tylko jak ?
Pomysł mile widziany , problem ten nie dawał ni zasnąć zeszłej nocy .
To chyba jedyne forum gdzie tak szybko udziela się pomocy bez zbędnych pytań.
Po co na co a,do czego i co najważniejsze nikt tu nie lekceważy braku czyjejś wiedzy.
Wielki SZACUN dla wszystkich którzy pomogli, dla mnie i mam nadzieje inni również wyniosą stąd okruch wiedzy .
Pozdrawiam i dziękuję,
Wrzucę gotowy arkusz może ktoś wykorzysta ja też korzystałem z materiałów tego forum.
Załączniki
Czas prac (1) (1).1.ods
Gotowy arkusz czas pracy
(23.08 KiB) Pobrany 161 razy
w-10
openOffice 4.1.5
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomo

Post autor: Jermor »

Tak na spokojnie obejrzałem twój projekt. Oto uwagi:
W podsumowaniach godzin wpisanych jako liczba daty i godziny nie można stosować formatu HH:MM. Ten format wyznacza z obliczonej liczby godzinę i minutę zawartą w niej a nie liczbę godzin. Np. gdy dodasz do siebie trzy wartości odpowiadające dwunastu godzinom, otrzymasz liczbę 1,5. Ta liczba wyświetlona za pomocą formatu HH:MM pokaże 12:00. Rzeczywista liczba godzin to część całkowita tej liczby pomnożona przez 24 plus godzina wynikająca z części ułamkowej. Calc ma specjalny format wyświetlania sumy godzin, takim formatem jest zapis [HH]:MM:SS. Liczba 1,5 z takim formatowaniem zostanie pokazana jako 36:00:00, a z formatem [HH] jako 36. Analogicznie ta sama liczba formatem [MM] zostanie wyświetlona jako 2160 a formatem [SS] jako 129600.
Założyłem, że w twoim projekcie czas pracy od rozpoczęcia do zakończenia nie przekroczy 24 godzin. Tak zresztą musi być, bo w przeciwnym razie liczba godzinowa rozpoczęcia i zakończenia pracy musiałaby być zsumowana z liczbą daty.
Dalej przyjąłem, że w projekcie wystąpią trzy stałe. Pierwsza, nazwałem ją PD (początek dniówki) odpowiada godzinie 6:00, druga, te nazwałem KD (koniec dniówki) odpowiada godzinie 21:00. Trzecia stała, nazwałem ją "Nocka" to maksymalna liczba godzin nocnych. Jest ona wyliczona na podstawie wartości PD i KD.
Obliczenie całkowitego czasu pracy.
Wzór na obliczenie całkowitego czasu pracy jest prosty ale wymaga wyjaśnienia. Całkowity czas pracy to "Godzina zakończenia - Godzina rozpoczęcia". Gdy godzina zakończenia jest większa niż godzina rozpoczęcia wzór jest wystarczający. Gdy godzina zakończenia jest mniejsza niż godzina rozpoczęcia, wynikiem odejmowania jest liczba ujemna, ponieważ zakończenie nastąpiło w następnej dobie. Aby otrzymać wynik prawidłowy należy do takiej liczby dodać 1. Zatem cała formuła wygląda tak: (Godzina zakończenia - Godzina rozpoczęcia)+((Godzina zakończenia - Godzina rozpoczęcia)<=0)
Co to oznacza? Gdy wynik odejmowania jest ujemny, dodawana jest do niego liczba 1 (formuła logiczna o wartości PRAWDA odpowiada wartości arytmetycznej 1), gdy różnica jest dodatnia, dodawane jest 0, czyli nic się nie zmienia.
Godziny nocne.
Tutaj sposób obliczania godzin zależy od tego w jakim okresie doby rozpoczęła się praca a w jakim skończyła. Wyróżniłem trzy okresy. Od północy do godziny PD, Od PD do KD i od KDi do północy. Ten układ tworzy 9 różnych możliwości. Pokazałem je wszystkie w załączonym zwrotnie przykładzie, w arkuszu Arkusz2. Przy każdej z nich podałem jak formuła wylicza potrzebny czas nocny.
Skoro miałem już wszystkie formuły zastosowałem funkcję WYBIERZ o strukturze: WYBIERZ(nr formuły;formuła1;formuła2;formuła3;...formuła10)
Formuł jest tu 10, bo pierwsza z nich dodatkowo "obsługuje" sytuację gdy nie podano godziny początkowej albo końcowej.
Pozostała problem wyznaczenia numeru formuły. Obliczam go w dodatkowej kolumnie, którą można ukryć. Formuła na podstawie godziny rozpoczęcia i zakończenia oblicza unikatową wartość liczbową, przy czym możliwymi wartościami są tylko 1,11,12,13,21,22,23,31,32 i 33. Wartość 1 przewidziana jest dla sytuacji już wspomnianej, braku godziny rozpoczęcia/zakończenia.
Wyznaczone położenie tej wyliczonej wartości w uporządkowanym ciągu tych liczb jest jednocześnie numerem potrzebnej formuły.
W załączonym zwrotnym arkuszu zaprezentowany sposób obliczania znajduje się obok twojego projektu.
W arkuszu zastosowałem nazwy komórek PD, KD, "Nocka" oraz obszaru "numer_wzoru".
Można więc samemu ustalić, jakie godziny odpowiadają PD i KD
Godziny nadliczbowe, setki i pięćdziesiątki także wyliczyłem nieco inaczej.
Załączniki
sqooter Czas prac (1).ods
(24.91 KiB) Pobrany 198 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
sqooter
Posty: 11
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 7:04 pm

Re: [SOLVED] Rozliczenie godzin pracy problemy proszę o pomo

Post autor: sqooter »

Co mam napisać? Kurcze Jermor rozwiałeś mnie na łopatki. Czuje się trochę zakłopotany poświęcasz dla mojego problemu czas bezinteresownie pomagasz. Udzielasz szczegółowych i wyczerpujących wyjaśnień jak co i dla czego.
Bardzo mile jestem zaskoczony i nie wiem jak mam się do tego odnieść. W czasie w jakim przyszło nam dziś żyć, czyli w obecnej kulturze ludzie z reguły nie mają czasu na takie poświęcenia , jeżeli jednak zdarzy się że ktoś posiada w jakiejś dziedzinie ciut większą wiedzę to zaraz stara się na tym zarobić. Nawet jeżeli już coś osiągnie ciężką pracą to i tak tym się nie chce podzielić by nie wywołać konkurencji,tym samym nie spowodować utraty swej pozycji czy to w grupie społecznej czy zawodowej. Wiem to z doświadczenia zawodowego oraz życiowego. Nagle bach trafiasz się ty i rujnujesz porządek świata!!! Odstępstwo od reguły . Jermor serdeczne dzięki, twoje wskazówki podpowiedzi i rozwiązania przestudiuje w weekend, tak na szybko ;to co napisałeś wymaga skupienia, chcę się z tym zapoznać przeanalizować oraz czegoś się nauczyć, by twoja praca nie poszła na marne. Moim skromnym zdaniem twoja pomoc nakłada na mnie pewne zobowiązania nie mogę zniweczyć czyjejś pracy.
Jeszcze raz wielkie dziękuje .
w-10
openOffice 4.1.5
ODPOWIEDZ