Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

Witam serdecznie,

Jestem nowym "uczniem" i oczywiście mam problem, myślę że dla wielu znawców AOO nie będzie to nic trudnego, a mianowicie:

Jeżeli w którejś z komórek obojętnie którym wierszu w przedziale (A,B,C,D,E), pojawia się cyfry od 1 do 50 , np: 1,20,34,45,48

To w komórkach pojawia się "1" na czerwonym tle na tym samym wierszu, uwzględniajac linie z numerami w wierszu G4-BD4,

proszę popatrzeć na załączony calc

Jeżeli ktoś pomoże i będzie mi działało, bardzo dziękuje za pomoc
Załączniki
calc.ods
(12.23 KiB) Pobrany 163 razy
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: Jermor »

Główna uwaga to taka, że cyfry służą do przedstawiania liczb. 50 nie jest cyfrą tylko liczbą przedstawioną za pomocą cyfr 5 i 0.
Musisz wykorzystać trzy działania.
Pierwsze to wypełnić obszar G5:BD24 formułami, które wstawią do każdej komórki w tym obszarze liczbę 1 wtedy gdy odpowiednia liczba znajdująca się w wierszu czwartym nad komórką, znajduje się w zestawie liczb leżących w tym samym wierszy co komórka ale w kolumnach od A do E. Zauważ, że musisz tylko rozpoznać czy ta liczba jest w zestawie. Do tego możesz wykorzystać funkcję PODAJ.POZYCJĘ. Funkcja zwraca wartość liczbową mówiącą, na której pozycji listy znajduje się poszukiwany element. Jeżeli takiego elementu nie ma w przeszukiwanym ciągu funkcja zwraca wartość #N/D. Zatem gdy funkcja zwraca #N/D poszukiwanej liczby nie ma w zestawie. By rozpoznać czy odpowiedzią było #N/D trzeba wykorzystać funkcję CZY.BRAK, ona zwróci wartość PRAWDA, gdy wynikiem było #N/D. Ogólna postać wyrażenia dla wyniku w komórce G5 będzie więc teraz taka: CZY.BRAK(PODAJ.POZYCJĘ(G4;A5:E5;0))
To wyrażenie będzie miało wynik PRAWDA gdy liczba z G4 nie znajduje się w zestawie liczb od A5:E5 a FAŁSZ gdy liczba jest w tym wykazie. Pamiętając, że wartości logicznej PRAWDA odpowiada arytmetycznie 1, a wartości FAŁSZ - arytmetyczne 0 należy zaprzeczyć dotychczasowe wyrażenie, po to aby 1 otrzymać wtedy gdy liczba jest w wykazie. Ostatecznie zatem formuła będzie miała postać:
=NIE(CZY.BRAK(PODAJ.POZYCJĘ(G4;A5:E5;0)))
wykorzystując możliwości (i umiejętność) adresowania bezwzględnego można formulę skopiować do wszystkich pozostałych komórek.
Drugie. W obszarze należy sformatować komórki jako liczby całkowite i najlepiej zastosować własne formatowanie w postaci: 0;0;""
Spowoduje ono, że wartości dodatnie i ujemne (dodatnie to tylko liczba 1 a ujemne akurat nigdy nie występują jako wynik formuły) zostaną przedstawione w postaci cyfrowej a wynik zerowy - jako pusta komórka.
Trzecie. Cały obszar od G5:BD24 sformatować warunkowo przypisując styl z czerwonym tłem komórkom, które mają wartość 1.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

Witaj , dziękuje za bardzo szybką odpowiedź, postaram się popracować nad Twoją informacją i działaniami które muszę wykonać, mam nadzieje że to będzie działało
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

ok, trochę czasu minęło...
oto co mi wyszło (w załączniku):


pytanie:
Jak wypełnić obszar G5:BD24 formułami, które wstawią do każdej komórki poniżej tego wiersza, cyfrę 1 w obszarze gdzie pojawia się "PRAWDA" i będzie tło koloru np: zielonego?
Załączniki
calc (1).ods
(12.8 KiB) Pobrany 170 razy
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: Jermor »

To już są właściwe formuły ale jak widzę nie wpisałeś ich do wszystkich komórek.
PRAWDA i FAŁSZ z punktu widzenia Calca są dwoma wartościami reprezentującymi jedyne możliwe stany wartości logicznej. Tym wartościom arytmetycznie odpowiadają liczby 1 i 0. Calc wykrywając wynik formuły logicznej przedstawia go w postaci wartości logicznej, dlatego pojawia się wynik PRAWDA albo FAŁSZ. To nie są teksty ale wartości logiczne.
Zrozumienie a nadto umiejętność korzystania z notacji adresowania bezwzględnego i względnego pozwoli po utworzeniu jednej formuły skopiować ją do pozostałych komórek. Trzeba o tym trochę poczytać.
Prawidłowo utworzona formuła w komórce G5 powinna wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

=NIE(CZY.BRAK(PODAJ.POZYCJĘ(G$4;$A5:$E5;0)))
Teraz można ją skopiować do komórek od H5 do do BD5, następnie zaznaczyć cały wiersz od G5 do BD5 skopiować go i wkleić po zaznaczeniu obszaru od G6 do G24. Zapis G$4 oznacza, że podczas kopiowania odwołanie zawsze nastąpi do czwartego wiersza lecz w odpowiedniej kolumnie. Zapis $A5:$E5 oznacza, że podczas kopiowania formuły odwołanie nastąpi zawsze do obszaru w kolumnach od A do E ale w odpowiadającym wierszu.
Teraz trzeba zaznaczyć obszar od G5:BD24 i przypisać mu format liczbowy 0;0;""
Po zaznaczeniu obszaru wywołać "Format -> Komórki..." i w okienku w zakładce "Liczby" w sekcji "Kod formatu" zamiast widocznego tam prawdopodobnie wpisu "Standard" wpisać ciąg który podałem powyżej (zero, średnik, zero, średnik, dwa kolejne cudzysłowy) i zatwierdzić go. Spowoduje to, że wymusimy na Calcu aby wyniki formuł logicznych pokazywał w postaci liczb.
Nadal mając zaznaczony ten obszar wywołać "Format -> Formatowanie warunkowe..." i utworzyć takie formatowanie.
O formatowaniu i formatowaniu warunkowym mozna poczytac tutaj:
https://yestok.pl/ooo/y55.php
https://yestok.pl/ooo/y56.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

Obszar od G5:BD24 i przypisany format liczbowy 0;0;"" -zrobione,
no ale utknąłem na formatowaniu warunkowym, same błędy mi się pokazują...
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: Jermor »

piotrekm060 pisze:... same błędy mi się pokazują...
Błędy... czyli co?
Na jednej ze stron, które ci podałem jest opisany dokładny sposób utworzenia formatowania warunkowego. Co ci nie wychodzi?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

witam, cały czas pokazuje mi się zupełnie coś innego niż chciałbym aby było, nie ogarniam tego jakie formatowanie warunkowe powinno być...wiele prób, za każdym razem coś innego się pokazuje...
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: Jermor »

Opisz co i jak to próbowałeś zrobić. Będę wówczas wiedział czy i gdzie popełniasz błąd.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

hm, to aby zamienić "prawda" na "1" w każdym wierszu począwszy od kolumny G, mam chyba dobrze zrobioną, brakuje mi "tylko" aby zamienić "fałsz" na pustą komórkę (bez napisów czy liczb) ale np: w żółtym kolorze...
Załączniki
nowy.ods
(15.36 KiB) Pobrany 175 razy
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: Jermor »

Z tego co widzę to nie zrozumiałeś w ogóle tego co próbowałem ci przekazać. I niestety nawet nie poczytałeś o formatowaniach na stronach, które ci podałem.

Napisałem ci o zastosowaniu formatowania użytkownika, ale widzę że wystarczy takie np. takie:
180227180243_2.jpg
Utworzyłeś style o nazwie PRAWDA=1 i FAŁSZ=PUSTE (te nazwy zostały przyjęte, ale zasadniczo w nazwach przypisywanych do stylów, obszarów, arkuszy itp nie powinno stosować się znaków innych niż litery i cyfry i tylko niektóre znaki dodatkowe, najczęściej dopuszczalny jest podkreślnik, a nazwa powinna zaczynać się od litery). Styl PRAWDA=1 ma tło koloru Czerwony 4, natomiast styl FAŁSZ=PUSTE nie ma przypisanego żadnego tła.
Samo formatowanie warunkowe też zapisałeś błędnie. W warunku 1. po wybraniu że wartość komórki jest równa należy wpisać 1 a nie adres tej komórki.
W warunku 2. nie "Formuła jest" ale "Wartość komórki" jest równa 0
Z mojej strony to już wszystko. Zamykam temat
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
piotrekm060
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 23, 2015 3:46 am

Re: Wyszukiwanie pewnej liczby i kopiowanie w inne komórki

Post autor: piotrekm060 »

Dziękuję serdecznie, przede mną jeszcze trochę pracy, nauki i czego nie ukrywam...pytań.
APACHE OPEN OFFICE 4.1.1,WINDOWS 8.1
ODPOWIEDZ