Odwołanie do nieistniejącego jeszcze arkusza

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
griszowy
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 27, 2017 3:12 pm

Odwołanie do nieistniejącego jeszcze arkusza

Post autor: griszowy »

Dzień dobry,

Z góry przepraszam za absurdalny tytuł wątku, mam nadzieję, że nabierze więcej sensu w trakcie czytania.

Dla usprawnienia procesu przygotowywania deklaracji podatkowych prowadzę rejestr sprzedaży dwóch firm - spółki cywilnej oraz samodzielnej sprzedaży gospodarczej, w których wspólna jest osoba udziałowca/właściciela. Rejestr prowadzony jest na podstawie samodzielnie stworzonego arkusza tak, iż każdy miesiąc obrotowy jest osobnym arkuszem dla każdej z firm (czyli w miesiącu przybywają mi 2 nowe arkusze skopiowane z mego "wzorca" i wypełnione zgodnie z miesięczną działalnością). Zostałem poproszony o stworzenie zbiorczego arkusza, który przedstawiałby i sumował poszczególne dane (m.in. miesięczne kwoty przychodu opodatkowane wg odpowiednich stawkek VAT).

Mój problem zaczyna się w momencie, kiedy uznaję za rozwiązanie niezupełnie wygodne oraz za zupełną ostateczność tworzenie blisko 20 pustych arkuszy rejestru za każdy następny miesiąc dla obu firm in advance, żeby odwołania w arkuszu zbiorczym były zgodne. Chciałbym mieć wszelkie potrzebne odwołania i formuły oparte na nich wprowadzone już teraz, zdając sobie sprawę i nie mając problemu z tym, iż dopóki arkusz rejestru dla odpowiedniej firmy i odpowiedniego miesiąca o dokładnie takiej nazwie jaką zaplanowałem w arkuszu zbiorczym się nie pojawi, w komórkach zostaną wyrzucone błędy, ale z pełnym zestawem danych (po roku) nie będzie wymagał żadnych dodatkowej ingerencji z mej strony. Po prostu przeliczy się sam.

Takie życzeniowe myślenie doprowadziło mnie do wnioskowania, że skoro i tak każdy rejestr na dany miesiąc oparty jest na opracowanym przeze mnie pustym/niewypełnionym wzorcu, ergo - adres odpowiednich komórek sumujących zostaje taki sam, to wystarczy korespondujące z istniejącym arkuszem odwołanie:

Kod: Zaznacz cały

='MARZEC 2017'.$J$240
zamienić dla następnej komórki w kolumnie na:

Kod: Zaznacz cały

='KWIECIEŃ 2017'.$J$240
które póki arkusz o dokładnie takiej samej nazwie nie powstanie, będzie wyrzucało stado krzaków albo inne ADR.

Oczywiście, rozumowanie błędne, wyrzucany jest przewidywalny błąd, który zmienia treść odwołania:

Kod: Zaznacz cały

=#ODWOŁANIE.$J$240
Pytam więc, czy są jakieś mniej lub bardziej kreatywne sposoby na obejście tego ograniczenia (bo jak rozumiem - automatycznego wykrywania błędu i jego korygowania obejść się nie da?) czy jednak muszę się pogodzić z wyprodukowaniem pustych arkuszy lub wypełnianiem go miesiąc po miesiącu?

Pozdrawiam, życzę miłego dnia.
Apache Open Office 4.0.1. na Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odwołanie do nieistniejącego jeszcze arkusza

Post autor: Jan_J »

Adresowanie pośrednie / Indirect?
=adr.pośr(tekst_adresu)
np.
=adr.pośr("Marzec 2017.A2")

Zalety:
* adres jest daną tekstową dla funkcji, a nie elementem składniowym formuły. Referencja do nieistniejącego adresu generuje błąd, lecz nie jest poprawiana.

Wady:
* działa wolniej (wooolnieeeej!) niż bezpośrednie odwołania w formułach.
* zmiana nazwy arkusza zrywa odwołania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ