OpenOffice - jak odzyskać dane

Użytkowanie edytora dokumentów
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

jak odzyskać dane dokument z OpenOffice4.1.0.
Rozpocznij odzyskiwanie - przycisk - dalej
i same zygzaczki
OpenOffice4,1,0
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Jan_J »

jadwiga448 pisze:j[...]
i same zygzaczki
Co to znaczy „zygzaczki”?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

zamiast zapisanego tekstu ukazują się zygzaczki..

Pisząc tekst program się zawiesił - komputer się zawiesił (piszę na stacjonarnym)
nie mogłam zamknąć tekstu, który był zapisany
zresetowałam komputer i teraz nie mogę odzyskać tego co było zapisane
niby ukazuje się notatka w tabelce "odzyskaj dane' - ale pliku nie ma
widoczne są tylko zygzaczki zamiast liter
OpenOffice4,1,0
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Jan_J »

Jeśli „pliku nie ma”, to nie powinno być NIC — nawet „zygzaczków”.
Czyli jakiś plik jest. Czy można by zobaczyć te „zygzaczki” na zrzucie ekranu? prosiłbym o załączenie takiego obrazka.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

Obrazek
OpenOffice4,1,0
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Astur »

Hej, na tej fotografii nadal nic nie widać. Zrzut ekranowy ≠ fotografia monitora.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

to są właśnie te zgzaczki - tekst zniknął
OpenOffice4,1,0
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Rafkus »

Jak sama napisałaś komputer się zawiesił = więc prawdopodobnie uszkodziło plik. Te wyświetlane znaczki to chyba #.
Wiem, że są jakieś procedury które dają małą szansę na uratowanie danych, jednakże mi osobiście nigdy nie udało się ich przeprowadzić poprawnie.

Zamiast tego proponuję zobaczyć czy istnieją jakieś wcześniejsze kopie zapasowe utworzone przez program.
Z menu Narzędzia wybierz Opcje, w Opcjach programu Open Office zobacz Ścieżki - gdzie są zapisywane Kopie zapasowe. Sprawdź czy w tej lokalizacji istnieją jakieś pliki.
backup.png
Na załączonym obrazie akurat widać, że mam tam wcześniejsze wersje mojej bazy danych.
Parę razy uratowało mnie to przed ponownym tworzeniem wszystkiego od podstaw i nauczyłem się pracować na 3-4 wersjach pliku.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Jermor »

jadwiga448 pisze:widoczne są tylko zygzaczki zamiast liter
@jadwiga448 ma na myśli same znaki hash (#). Na ten temat wypowiadał się już kiedyś Jan_J, i nie miał dobrych wiadomości. https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 010#p20798

Robienie zdjęcia ekranu nie jest dobrym rozwiązaniem. O tym jak zrobić zrzut napisał @Astur w tym poście https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 577#p23555
Ta umiejętność może się bardzo przydać nie tylko po to, aby dokumentować problemy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

Dziękuję bardzo za poświęcony czas, zapisanego tekstu nie udało się odzyskać.
To prawda nie umiem zrobić zrzutu ekranu
Dziękuję za link do instrukcji - poćwiczę zrzut ekranu
OpenOffice4,1,0
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Jan_J »

Nie zrozumiałem. Dla mnie zygzaczek jest ornamentem graficznym, a ciąg ######## jednak tekstem. Ale to różnica wykształcenia (mocno ścisłe) i obycia.
Z takiego dokumentu nic się nie wyciśnie, bo w nim nic nie ma. Writer przygotował puste miejsce na dysku pod zapis dokumentu, ale nie zdążył go wypełnić treścią, tylko się wyłączył lub został wyłączony — albo on, albo system.
Najważniejsza szansa odsyskania treści wiąże się z przeskanowaniem części dysku nie zajętej obecnie przez pliki, w nadziei że tam właśnie była umieszczona poprzednia wersja. Zachodu sporo, szanse marne.
Albo mieć kopie zapasowe robione regularnie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jadwiga448
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 03, 2021 12:57 pm

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: jadwiga448 »

tz. zeskanować mam ten zapis zygzaczkowy
OpenOffice4,1,0
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice - jak odzyskać dane

Post autor: Jan_J »

Nie.
Specjalistyczne oprogramowanie mogłoby sprawdzić, czy w obszarze dysku oznaczonym jako nie zajęty przez pliki znajdują się zapisy poprzedich wersji tego dokumentu. Ale nie ma 100% pewności że taki zapis się odnajdzie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ